Yangi saylovlar o‘zgarayotgan O‘zbekistonga yarashadi
Institutimiz professor-o‘qituvchi xodimlari 2019 yil 22 dekabrda “Yangi saylov, yangi O‘zbekiston” shiori ostida o‘tkazilgan siyosiy jarayon 730-saylov uchastkasi a’zolari tomonidan saylovchilarni yuqori ko‘tarinki ruhda, puxta tayyorgarlik ko‘rilgan holda amalga oshirildi. Saylov-2019 xalqimiz hayotida katta ahamiyatga ega bo‘lganligini barcha saylovchilar, Demokratik partiyalardagi kuzatuvchi va nomzodlarning ishonchli vakillari tomonidan ta’kidlanib, bir-birini qo‘llagan holda Saylov kodeksida belgilangan demokratik tamoyillar asosida o‘tkazildi.
730-caylov uchastkasiga tashrif buyurgan bir qator xalqaro kuzatuvchilar, jumladan Mongoliyaning Markaziy saylov komissiyasidan Batmuish Moymunx, Byambas Oyuumas va Tavmesli Elina xonimlar; Rossiyaning Sanktpeterburg shahridan Kobiskiy Dmitriy Arkalevich, Dolgaya Mariya Andreevna va Pashnov Pavel Leonidovich; xamda Xitoy Xalq Respublikasidan tashrif buyurgan Sun Chjuanchjn janoblari saylov jarayoni bilan tanishishdi, saylovchilarning Saylov-2019 ga bo‘lgan munosabatini o‘z ko‘zi bilan ko‘rishdi hamda barcha tashkiliy ishlar yuqori darajada tashkil qilinganligi ta’kidlab o‘tdi. Saylov-2019 jarayonini yuqori darajada o‘tkazganliklari uchun professor-o‘qituvchilar Toshkent shahar 50 - Minor okrugi komissiyasi raisining institut rektoriga Tashakkurnoma yo‘lladi va 730 saylov komissiyasi a’zolarini sertifikat bilan taqdirladi.

Новые выборы подходят меняющемуся Узбекистану
22 декабря 2019 года в избирательном участке № 730 прошли выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и местные Кенгаши народных депутатов. Общественно-политическое событие прошло под лозунгом «Новый Узбекистан - новые выборы» в условиях повышенной политической активности граждан и в соответствии с новым избирательным законодательством.
Ряд международных наблюдателей, посетивших избирательный участок № 730, в том числе Батмуиш Моймунх, Бямбас Оюумас и Тавмесли Элина из Центральной избирательной комиссии Монголии, Кобицкий Дмитрий Аркадьевич, Долгая Мария Андреевна и Пашнов Павел Леонидович из Санкт-Петербурга, Сунь Чжуанчжн из Китайской Народной Республики ознакомились с избирательным процессом, отметив, что вся работа по проведению выборов была хорошо организована. Председатель комиссии за проведение выборов на высоком уровне наградил членов избирательной комиссии № 730 сертификатами, отправив благодарственное письмо ректору института.