Prezidentimiz murojaatnomasi amalda
Joriy yilning 24 yanvar sanasida “Irrigatsiya va melioratsiya” kafedrasi hamda Toshkent viloyati, O‘rta Chirchiq tumani Guliston MFYda joylashgan “National agro products” fermer xo‘jaligi raisi Goipov Xamid bilan birgalikda davra suhbati o‘tkazildi. Fermer xo‘jaligining 300 gektar sug‘oriladigan maydoni bo‘lib, paxta-g‘alla almashlab ekishga asoslangan. Belgilangan rejalar har doim yuqori o‘rinda bajarib kelinmoqda.
Fermer xo‘jaligining 47 gektar maydonida Yevropaning rivojlangan davlati, Italiyada ishlab chiqilgan tomchilatib sug‘orish tizimi orqali 2019 yilda paxta dalasi sug‘orilgan. Hozirgi kunda 90 gektar maydonda paxta dalalarini sug‘orishda tomchilatib sug‘orish texnologiyasi loyihalash uchun Isroil Davlatining “Netafim” kompaniyasi bilan Shartnoma tuzish ishlari olib borilmoqda.
Mazkur fermer xo‘jalik bilan xamkorlikda "G‘o‘zani parvarishida tomchilatib sug‘orish usulida sug‘orish tartibini ishlab chiqish" bo‘yicha dala tajriba ishlarini kafedra professor-o‘qituvchilari, bakalavr va magistr bilan birgalikda olib borishi xamda institutimiz doktoranti Ergashova Dilnara Tolыbaevna g‘o‘zani magnitli suvdan foydalanib sug‘orish ishlari kelishib olindi. Mazkur bajariladigan ishlar bo‘yicha tayyorlangan ishchi dastur fermerga taqdim qilindi va ishlarning bajarilish ketma- ketligi kelishib olindi.

Послание Президента на практике
24 января 2020 года состоялась беседа «за круглым столом», организованная кафедрой ирригации и мелиорации в сотрудничестве с председателем фермерского хозяйства «National agro products», расположенного в Урта Чирчикском районе Ташкентской области, Гоиповым Хамидом. Фермерское хозяйство занимает 300 гектаров орошаемых земель. Запланированные планы всегда реализуются.
В 2019 году хлопковые поля на 47 гектарах фермерского хозяйства орошались с помощью системы капельного орошения, разработанной в Италии. В настоящее время ведется работа по заключению контрактов с компанией Netafim (Израиль) на разработку технологии капельного орошения для орошения хлопковых полей на 90 гектарах.
Фермерским хозяйством проводятся полевые эксперименты в сотрудничестве с преподавателями, бакалаврами и магистрантами кафедры. Докторантом кафедры Эргашовой Дильнарой Толыбаевной достигнута договоренность об орошении хлопка магнитной водой. Фермеру была представлена рабочая программа по этим видам работ, а также согласована последовательность работ.