G‘oliblar taqdirlandi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2019 yil 11 fevraldagi 87-03-622-sonli xati hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Rayosatining 2018 yil 24 dekabrdagi 170-son yig‘ilish bayoni bilan tasdiqlangan chora-tadbirlar rejasining III-bo‘lim, 4-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 9-11 aprel kunlari O‘zbekiston Respublikasi “Intellektual mulk Agentligi” qoshidagi o‘quv markazi bilan “Intellektual mulk ob’ektlarining huquqiy muhofazasi” mavzusida 18 soatlik o‘quv kursi tashkil etildi. Mazkur shartnoma asosida 2019 yil 29 may kuni soat 14.00 da institutning 1-ma’ruzalar zalida o‘quv kursida qatnashgan professor-o‘qituvchilarni O‘zbekiston Respublikasi Intellektual Mulk Agentligi tomonidan taqdim etilgan SERTIFIKAT bilan taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Tadbirni Ilmiy-innovatsion ishlanmlarni tijoratlashtirish bo‘limi boshlig‘i M.Sarimsaqov olib bordi. Tadbirda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor T.Sultonov ishtirok etib, institut rektorining 2019 yil 19 iyundagi “Intellektual-2019” tanlovi g‘oliblarini moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish to‘g‘risida”gi 608 a/f-sonli buyrug‘iga binoan tanlovda faol ishtirok etgan bakalavr va magistr talabalarni institut rektorining faxriy yorlig‘i va g‘oliblarni sertifikat va pul mukofotlari bilan taqdirladi. “Intellektual-2019” tanlovini o‘tkazish bo‘yicha institut rektorining 2019 yil 19 yanvardagi 72 A/F-son buyrug‘i hamda tanlov o‘tkazish bo‘yicha institut tashkiliy qo‘mitasining 3-sonli yig‘ilish bayonnomasi asosida o‘tkazilgan “Intellektual-2019” tanlovining yakuni bo‘yicha:
a) “Eng yaxshi innovatsion loyiha” nominatsiyasi bo‘yicha:
1 - o‘rin – “Kanallarni tozalashda beton qoplama sifatini saqlash va ekskavator tishlarini resursini oshiruvchi qurilma” loyihasi uchun Magistratura “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” mutaxassisligi 2-kurs magistranti Melikuziev Sarvarbek Maxmud o‘g‘li – eng kam oylik ish haqining 5 (besh) barobari miqdorida;
2 - o‘rin – “Avtomatlashgan suv nazorati sistemasi (ASNS)” loyihasi uchun, “Gidrotexnika qurilishi” fakul’teti 2-kurs talabasi Qurg‘onboev Doston Bo‘riboy o‘g‘li – eng kam oylik ish haqining 4 (to‘rt) barobari miqdorida;
3 - o‘rin – “Noan’anaviy energeya manbalaridan avtomobil yo‘llarida samarali foydalanish” loyihasi uchun, “Qishloq va suv xo‘jaligi energiya ta’minoti” fakul’teti 2-kurs talabasi Parpieva Sevaraxon Nurmuxammad qizi – 2,5 (ikki yarim) barobari miqdorida;
b) “Eng yaxshi innovatsion ishlanma” nominatsiyasi bo‘yicha:
1 - o‘rin – “Measuring water levels in wells” (quduqlarda suv sathini o‘lchash) ishlanmasi uchun Gidromelioratsiya fakulteti 2-kurs talabasi Xamroeva Shaxnoza Aminjon qizi – eng kam oylik ish haqining 5 (besh) barobari miqdorida;
2 - o‘rin – “Eco freezer” (ekologik toza sovutgich) ishlanmasi uchun, Gidromelioratsiya fakulteti 2-kurs talabasi Jumanazarova Komila Sharofiddin qizi – eng kam oylik ish haqining 4 (to‘rt) barobari miqdorida;
3 - o‘rin – “Gidroelektrometr” ishlanmasi uchun, Gidromelioratsiya fakulteti 2-kurs talabasi Toshpo‘latov Baxodirjon G‘ani o‘g‘li – eng kam oylik ish haqining 2,5 (ikki yarim) barobari miqdorida;
v) “Eng yaxshi EHM uchun yaratilgan dastur va ma’lumotlar bazasi” nominatsiyasi bo‘yicha:
1 - o‘rin – “E-TS_Baho 1.0 (Elektron tuproq sifatini baholash)” dasturi uchun, Magistratura “Geodeziya va Geoinformatika” mutaxassiligi 1-kurs magistranti Farmonov Nizom Qosimovich – eng kam oylik ish haqining 5 (besh) barobari miqdorida;
2 - o‘rin – “Irrigatsion tizimlari ekspluatatsion holatini masofadan o‘rganish bo‘yicha GIS ma’lumotlar ba’zasi” dasturi uchun, Gidromelioratsiya fakulteti 2-kurs talabasi Xayitov Abdikarimboy Dilshod o‘g‘li – eng kam oylik ish haqining 4 (to‘rt) barobari miqdorida;
3 - o‘rin – “Suv omborlarining gidrologik rejimini hisoblash” dasturi uchun, Gidromelioratsiya fakulteti 2-kurs talabasi Jalilov Sirojiddin Muhiddin o‘g‘li - eng kam oylik ish haqining 2,5 (ikki yarim) barobari miqdorida;
g) “Mobil ilovalari uchun yaratilgan dastur” nominatsiyasi bo‘yicha:
1 - o‘rin – “Telefon orqali nasos stansiyasini boshqarish va sizot suv sathini kuzatish qurilmasi” dasturi uchun, “Qishloq va suv xo‘jaligi energiya ta’minoti” fakul’teti 4-kurs talabasi Yusupov Muxammadsodiqjon Siddiqjonovich – eng kam oylik ish haqining 5 (besh) barobari miqdorida;
2 - o‘rin – “Gidravlik ekskavatorning asosiy ish o‘lchamini topishda elektron hisoblash dasturi” uchun, Gidromeliorativ ishlarini mexanizatsiyalashtirish fakulteti 3-kurs talabasi Xurramov Muxriddin Xasanovich – eng kam oylik ish haqining 4 (to‘rt) barobari miqdorida;
3 - o‘rin – “Smart Farmer” dasturi uchun, Magistratura “Nasos stansiyalari va qurilmalaridan foydalanish va tashhisi” mutaxassiligi 1-kurs magistranti Muhammadjonov Axmadjon Ulug‘bekzoda – eng kam oylik ish haqining 2,5 (ikki yarim) barobari miqdorida moddiy rag‘batlantirildilar.

Награждены победители
С целью выполнения части III, пункта 4 плана действий, утвержденного письмом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан № 87-03-622 от 11 февраля 2019 года и Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 170 от 24 декабря 2018 года, 9-11 апреля 2019 года в учебном центре при Агентстве по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан были организованы 18-часовые учебные курсы на тему: «Правовая защита объектов интеллектуальной собственности». На основании этого договора 29 мая 2019 года в 14.00 в 1 лекционном зале прошла церемония награждения профессорско-преподавательского состава сертификатами, выданными Агентством интеллектуальной собственности Республики Узбекистан.
Мероприятие открыл начальник отдела коммерциализации научных и инновационных разработок М. Саримсаков. В мероприятии принял участие проректор по научной работе и инновациям Т. Султонов. Согласно приказу ректора института о материальном и моральном стимулировании победителей конкурса «Интеллектуал-2019» приказ 608 А/Ф от 19 июня 2019 года студенты направления бакалавриатуры и специальности магистратуры были награждены почетными грамотами и денежным вознаграждением. По итогам конкурса «Интеллектуал-2019», который проводился на основании приказа ректора 72 А/Ф и протокола №3 от 19 января 2019 года организационный комитет наградил студентов по следующим номинациям:
а) в номинации «Лучший инновационный проект»:
1-е место - магистрант 2-го курса специальности «Механизация гидромелиоративных работ» Меликузиев Сарварбек Махмуд угли за проект «Хранение бетонного покрытия и качество укладки зубьев экскаватора» - в размере 5 (пяти) минимальных окладов;
2 место - студент 2 курса факультета гидротехнического строительства Кургонбоев Достон Бурибой угли за проект «Автоматизированная система мониторинга воды (ASNS)» - в размере 4 (четырех) минимальных окладов;
3 место – студентка 2 курса факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства Парпиева Севарахон Нурмухаммад кизи за проект «Эффективное использование нетрадиционных источников энергии на автомобильных дорогах» - в размере 2,5 (два с половиной) минимальных окладов;
б) в номинации «Лучшая инновационная разработка»:
1 место - студентка 2 курса факультета гидромелиорации Хамроева Шахноза Аминжон кизи за разработку «Measuring water levels in well» («Измерение уровня воды в колодцах») - в размере 5 (пяти) минимальных окладов;
2 место - студент 2 курса факультета гидромелиорации за разработку «Eco freezer» (Экологически чистого холодильника) Жуманазарова Комила Шарофиддин кизи - в размере 4 (четырех) минимальных окладов;
3 место - студент 2 курса факультета гидромелиорации за разработку «Гидроэлектрометр», Тошпулатов Баходиржон Гани угли - в размере 2,5 (два с половиной) минимальных окладов;
в) В номинации «Лучшее компьютерное программное обеспечение и база данных»:
1 место - студент 1 курса магистратуры специальности «Геодезия и Геоинформатика» Фармонов Низом Косимович за программу «E-TS_Baho 1.0 (Электронная оценка качества почвы)» - в размере 5 (пяти) минимальных окладов;
2 место - студент 2 курса факультета гидромелиорации за программу «База данных GIS по дистанционному обучению состояния эксплуатации ирригационных систем» Абдикаримбой Дилшод угли - в размере 4 (четырех) минимальных окладов;
3 место - студент 2 курса факультета гидромелиорации за программу «Расчет гидрологического режима водоемов» Жалилов Сирожиддин Мухиддин угли - в размере 2,5 (два с половиной) минимальных окладов;
г) в номинации «Программное обеспечение, разработанное для мобильных приложений»:
1 место - студент 4 курса факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства Юсупов Мухаммадсодикжон Сиддикжонович за программу «Телефонная насосная станция и устройство контроля уровня воды» - в размере 5 (пяти) минимальных окладов;
2 место - студент 3 курса факультета механизации гидромелиоративных работ Хуррамов Мухриддин Хасанович за программу «Электронно-вычислительная программа для определения основных рабочих размеров гидравлического экскаватора» - в размере 4 (четырех) минимальных окладов;
3 место – магистрант 1 курса специальности «Использование и диагностика насосных станций и устройств» Мухаммаджонов Ахмаджон Улугбекзода за программу «Smart Farmer» - в размере 2,5 (два с половиной) минимальных окладов;