Xo‘jalik boshqaruv organlari, tarmoq korxonalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va viloyat hokimliklarining oliy ta’lim muassalari va ilmiy tashkilotlar bilan xamkorligini rivojlantirishga qaratilgan ilmiy ishlanmalarni takomillashtirish bo‘yicha 2021-yil 25-26 fevral kunlari O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish Vazirligida tashkil qilingan Forumda institutimizning ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash bo‘limi xodimlari hamda institutimizning bir guruh iqtidorli talaba va magistrlari qatnashishdi.
Forumda Innovatsion rivojlanish Vaziri Ibroxim Yulchiyevich so‘zga chiqib, forum doirasida Oliy ta’lim muassasalariga va ilmiy tashkilotlarga ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishga yordam berishda zamon talabiga javob beradigan sifatli hamda innovatsion samaradorligi yuqori bo‘lgan ilmiy ishlanmalarni yaratish kerakligini ta’kidlab o‘tdi.
Respublika bo‘yicha tijoratlashtirish maqsadida davom qildiriladigan 51 ta loyiha rahbarlarining ilmiy ishlanmalari Sertifikat bilan taqdirladi, xamda kelgusida davom qildirish bo‘yicha mablag‘lar ajratildi. Respublika bo‘yicha tijoratlashtirish maqsadida davom qildiriladigan 51 ta loyiha rahbarlarining ilmiy ishlanmalari Sertifikat bilan taqdirladi, hamda kelgusida davom qildirish bo‘yicha mablag‘lar ajratildi.
Ushbu loyihalar ichida institutning “Suv resurslaridan samarali foydalanish maqsadida egat ko‘ndalang kesimining turg‘un profilini va loyihaviy nishabligini ta’minlovchi yangi texnologiya va texnik vositani yaratish” mavzusidagi loyihaga 350 mln. so‘m ajratildi.

Коммерциализация результатов исследований - требование времени
25 февраля 2021 года в Министерстве инновационного развития состоялось открытие Форума по коммерциализации научных разработок, направленный на развитие сотрудничества между Министерством инновационного развития, высшего и среднего специального образования и Академией наук с органами хозяйственного управления, отраслевых предприятий, Советом Министров Республики Каракалпакстан и областными хокимиятами. В форуме приняли участие сотрудники отдела научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров и группа талантливых студентов и магистров ТИИИМСХ.
Выступая на форуме, министр инновационного развития Иброхим Юлчиевич подчеркнул необходимость создания качественных и инновационных научных разработок, отвечающих современным требованиям, чтобы помочь высшим учебным заведениям и научно-исследовательским организациям коммерциализировать научные разработки.
Научные разработки руководителей проектов были награждены сертификатами, а также были выделены средства на дальнейшее развитие. Среди этих проектов институт выделил на реализацию проекта «Создание новых технологий и оборудования для обеспечения стабильного профиля и расчетного уклона поперечного сечения для эффективного использования водных ресурсов» 350 миллионов сумов.