AQShning Qishloq xo‘jaligi vazirligi (United States Department of Agriculture – USDA) tomonidan e’lon qilingan COCHRAN FELLOWSHIP PROGRAMM 2019 dasturi doirasida o‘tkazilgan tanlov natijalarining mutlaq g‘oliblari – o‘zbekistonlik 7 nafar mutaxassis va ilmiy tadqiqotchilar, jumladan, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining “Yerdan foydalanish” kafedrasi 1 bosqich tayanch doktoranti I.Abduraxmanov va “Iqtisodiyot” kafedrasi 1 bosqich tayanch doktoranti J.Babadjanov joriy yilning 26 oktyabridan 11 noyabriga qadar AQShning Kolorado, Kanzas, Oklaxoma va Mississipi shtatlarida halqaro o‘quv seminarida ishtirok etishdi.
Xalqaro o‘quv seminar AQShning Denver, La Xunta, Xeys shaharlarining dala maydonlarida, Kanzas shtat universitetida, Mississipi shtatining Starkvili, Kalambus, Djeskon shaharlarida va Mississipi shtat universitetida bo‘lib o‘tdi. Mazkur seminarda yaylov, dasht, o‘rmon yerlaridan chorvachilikda va qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirishda unumli foydalanish, chorvachilikni samarali tashkil etish, yaylov yerlarini barqaror boshqarish, o‘simliklar olami, tuproq va suv havzalarida ekologik monitoring ishlarini olib borish hamda tashkil etishda AQShning yangi innovatsion tajribalari o‘rganildi.

Из США в информационно-ресурсный центр института поступили книги
Абсолютными победителями результатов конкурсов, объявленных Министерством сельского хозяйства США (United States Department of Agriculture – USDA), проведенных в рамках программы COCHRAN FELLOWSHIP PROGRAM 2019, стали 7 специалистов и научных исследователей из Узбекистана. С 26 октября по 11 ноября 2019 года в международном учебном семинаре, прошедшем в США в штатах Колорадо, Канзас, Оклахома и Миссисипи, приняли участие докторант 1 курса кафедры землепользования И.Абдурахманов и докторант 1 курса кафедры экономики Ж.Бабаджанов.
Международные учебные семинары были проведены на полях США в Денвере, Ла-Хунте, Хейсе, в университете штата Канзас, в городах Старквилл, Колумбус, Джэксон штата Миссисипи, в университете штата Миссисипи. На этом семинаре рассматривались новые инновационные подходы США в области рационального использования пастбищ, степей, лесного хозяйства, животноводства и растениеводства, эффективного управления животноводством, устойчивого управления пастбищами, экологического мониторинга флоры, почвы и водоемов.
Следует отметить, что в соответствии с инициативой, начатой ректором нашего института, докторант специальности «11.00.07 - Геоинформатика» И.Абдурахманов передал в информационно-ресурсный центр института следующие книги и литературу:
1. The Nature and Properties of Soils
2. Hartmann’s Plant Science
3. Principles of Crop Production
4. Principles of Soil and Plant Water Relations
5. Plants, Genes, and Crop Biotechnology
6. Let there be water
7. Novel Measurement and Assessment Tools for Monitoring and Management of Land and Water Resources in Agricultural Landscapes of Central Asia
Заинтересованные лица могут обратиться в информационно-ресурсный центр института для использования этих книг.