Prezident murojaatnomasi talaba-yoshlar nigohida
Joriy yilning 24-yanvar kuni Prezidentimiz Oliy Majlisga murojaatnoma yo’lladi. Ushbu murojaatnomada ijtimoy-siyosiy, iqtisodiy va boshqa sohalarning ustuvor yo’nalishlari belgilab berildi. Institutning "Gidromelioratsiya" fakultetining barcha kafedralarining mudirlari va professor-o’qituvchilari tomonidan 4-TTJ da yashayotgan talaba yoshlarga Prezidentning murojaatnomasi yetkazildi. Murojaatnomaning asosiy mazmuni mohiyati va undagi talaba-yoshlarga e’tibori tushuntirildi. Bugungi kunda talaba-yoshlarga katta imkoniyatlar berilgani va shuningdek, ularning o’qishi, intilishlari va bo’sh .vaqtlarini mazmunli o’tkazishga alohida e’tibor berildi. Har bir oila – tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz” kabi dasturlar doirasida loyihalari amalga oshirildi. «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari xalqimiz tomonidan katta mamnuniyat bilan kutib olindi. Joriy yilda bu boradagi qurilish va obodonlashtirish ishlariga alohida e’tibor qaratildi. Natijada 416ta qishloq yangicha qiyofaga ega bo‘ldi.
O‘tayotgan yilda hayotimizning boshqa sohalarida, jumladan, ilm-fan, ta’lim-tarbiya, madaniyat va san’at, sport sohalarini rivojlantirish yo‘lida ham muhim qadamlar qo‘yildi. Ayniqsa, yurtimiz yoshlari Indoneziyada bo‘lib o‘tgan Osiyo va Para-Osiyo o‘yinlarida, Argentinada o‘tkazilgan o‘smirlar Olimpiadasida yuqori o‘rinlarni olgani bizga g’urur va iftihor bag’ishlaydi. Murojaatnomada bugungi kunda dunyoda bo’lib o’tayotgan xavf-xatarlar haqida ham alohida e’tirof etildi. Yoshlarga katta imkoniyatlar berilayotgan bir davrda bu imkoniyatlardan unumli foydalanish, talaba-yoshlarga kutubxonalardan foydalanish, muntazam shug’ullanishlari aytildi. Yoshlarimizga munosib ta’lim berish, ularning ilm-fanga bo‘lgan intilishlarini ro‘yobga chiqarishimiz kerak. Shu maqsadda, maktabgacha ta’lim tizimini rivojlantirishimiz, o‘rta va oliy o‘quv yurtlarining moddiy-texnik bazasini, ilmiy va o‘quv jarayonlari sifatini tubdan yaxshilashimiz kerak. Xalqimiz salomatligini mustahkamlash, sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, biz uchun hayotiy muhim masaladir. Tinchlik va sog‘likni ta’minlasak, qolgan hamma narsaga erishamiz. Xalq dengiz bo’lsa, yoshlar uning to’qinidir. Murojaatnomani hayotga yo’llanma, taraqqiyotga qo’lllanma desak mubolag’a bo’lmaydi.
"Gidromelioratsiya" fakultetining yoshlar bilan ishlash bo’yicha dekan muovini O.Habibullayev axboroti

Послание Президента глазами студентов
24 января Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев Олий Мажлису выступил с посланием Олий Мажлису. Эта послание определяет приоритеты в социально-политической, экономической и других областях. Профессорско-преподавательский состав всех кафедр факультета гидромелиорации донесли содержание послания Президента для все студентов, проживающих в студенческом общежитии № 4. Студентам объяснили содержание и значение послания. Сегодня студентам предоставляются большие возможности, поэтому было уделено отдельной внимание их образованию и полноценному досугу. Были реализованы проекты в рамках программ «Каждая семья - предприниматель» и «Молодежь - наше будущее». Программы «Обод кишлок» и «Обод махалля» были встречены народом с большим воодушевлением. В этом году особое внимание было уделено строительно-ремонтным работам в этой области. В результате 416 деревень приобрели новый облик.
В этом году были сделаны важные шаги в других областях нашей жизни, включая развитие науки, образования, культуры, искусства и спорта. Мы особенно гордимся тем, что наша молодежь заняла призовые места на Азиатских и Параазиатских играх в Индонезии и на юношеских Олимпийских играх в Аргентине. В обращении также говорится об опасностях, с которыми сегодня сталкивается мир. Мы должны дать молодым людям соответствующее образование и реализовать их стремления к науке. Для этого нам необходимо развивать дошкольное образование, совершенствовать материально-техническую базу средних и высших учебных заведений, повышать качество научно-образовательного процесса. Улучшение здоровья наших людей, формирование здорового образа жизни - жизненный вопрос для нас. Если мы обеспечим мир и здоровье, мы достигнем всего. Нация - это море, а молодежь - его волны. Не будет преувеличением сказать, что послание является руководством к жизни и пособие для развития.