2019 yil 28 mart kuni TIQXMMI 2-maʼruzalar zalida “Tillar” kafedrasi professor-oʻqituvchilari E.Yusupov, U.Tasheva, I.Allenova hamda “SXTE va B” fakulteti dekani oʻrinbosari J.Turdiyevlar hamkorligida institutning “SXTE va B” va “QXM” fakultetlari talabalari uchun taklif etilgan Moskva Davlat pedagogika instituti professori Yanchenko Vladislav Dmitriyevich ishtirokida “Rus tilini oʻrganishning zamonaviy usullari” mavzusida maʼruza va mahorat darsi oʻtkazildi.
Tadbirda talabalarimizni rus tilini oʻrganishga boʻlgan qiziqishlari oʻtkazilgan savol-javoblar va interaktiv oʻyinlarda namoyon boʻldi. Bugungi kunda yoshlar orasida rus tilini oʻrganish va unga qiziqish yuqori boʻlayotganligi koʻrishimiz mumkin. Maʼruza qizgʻin savol-javoblar asosida oʻtdi.

Знающий язык познает народ
28 марта 2019 года во 2-ом лекционном зале ТИИИМСХ состоялась встреча с профессором Московского педагогического государственного университета Янченко Владиславом Дмитриевичем. В мероприятии, организованном старшими преподавателями кафедры языков Э.Юсуповым, У.Ташевой, И.Алленовой совместно с заместителем декана факультета организации и управления водного хозяйства Ж. Турдиевым, приняли участие студенты факультетов организации и управления водного хозяйства и механизации сельского хозяйства. Профессором МПГУ Янченко В.Д. была прочитана лекция на тему: «Современные методы изучения русского языка».
В ходе мероприятия интерес студентов к изучению русского языка отразился в вопросах и ответах, в ​​интерактивных играх. Сегодня мы видим большой интерес у молодежи к изучению русского языка.