Dunyoni titratgan zot
Davlatimiz mustaqilligining birinchi kunlaridanoq asrlar davomida ajdodlarimiz yaratgan ulkan, bebaho ma’naviy va madaniy merosni tiklashga katta ahamiyat berildi. O‘zbekiston xalqi o‘z tarixini tiklash, haqsiz unutilgan nomlarni, jahon rivojlanishida muhim rol o‘ynagan tarixiy shaxslarni yorug‘likka chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Mohir sarkarda va siyosatchi, islohotchi, savdo-sotiq, hunarmandchilik ilm-fan va madaniyat homiysi bo‘lgan Amir Temur ana shunday shaxslar qatorida turardi. “Yer resurslarini boshqarish” fakulteti dekani Sh.Narbaev va fakultetning yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovini Hurriyat Eshova tashabbusi bilan bugun buyuk sarkarda tavallud kuniga bag‘ishlab, 4-talabalar turar joyida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda tarix fanlari doktori, professor Sh. O‘ljaeva va Yuridik fanlari nomzodi, dotsent G. Xudoyberdieva “Dunyoni zabt etgan millatimiz faxri, buyuk zot Vatanimiz kechmishi, buguni sohibqiron Amir Temur hayot yo‘llari” mavzusida o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Ular o‘z nutqida Amir Temur markazlashgan davlatga asos solib, uning kuch-qudratini har tomonlama mustahkamlab va rivojlantirib, shon-shuhratini butun jahonga yoydi. Buyuk saltanatning hukmdori sifatida millatlar va xalqlarni birlashtirdi.
Uning davrida, ilm-fan, me’morchilik, tasviriy san’at, musiqa, she’riyat yuqori cho‘qqilarga ko‘tarildi. Bir so‘z bilan aytganda, Temuriylar davrida asos solindi. Ana shu tarixiy haqiqat mamalakatimizni birinchi Prezidenti Islom Abdug‘anievich Karimovni doimo to‘lqinlantirib kelardi va shu bois yangi bir g‘oya namoyon bo‘ldi. Bu – buyuk bobokalonimiz xotirasini o‘z ona tuprog‘ida, O‘zbekistonda abadiylashtirish g‘oyasi edi. Shunga asosan birinchi Prezidentimizning farmoni bilan 1996 yil Amir Temur yili deb e’lon qilindi va uning 660 yillik yubileyi respublikamizda keng nishonlangan deb talaba-yoshlarga ma’lumotlar berib o‘tishdi. Tadbir qizg‘in bahs-munozaralarga boy bo‘lib, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar faol ishtirok etishdi. Mutaxassislar talaba-yoshlarning savollariga o‘z ma’ruzalarida bergan ma’lumotlardan tashqari talaba-yoshlarga buyuk zot sarkarda Amir Temur hayoti, uning loy janglari to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tishdi. Shundan so‘ng dekan muovini H. Eshova barcha tadbir ishtirokchilariga o‘z minnatdorchiligini bildirgan holda tadbirni yakunladi.

Человек, который преобразил мир
С первых дней нашей независимости большое внимание уделяется восстановлению огромного, бесценного духовного и культурного наследия, созданного нашими предками. Народ Узбекистана получил возможность восстановить свою историю, несправедливо забытые имена, исторические личности, сыгравшие важную роль в мировом развитии. Амир Темур, известный полководец и политик, реформатор, торговец, ремесленник, спонсор науки и культуры, был одним из таких людей. По инициативе декана факультета управления земельными ресурсами Ш.Нарбаева и заместителя декана факультета по работе с молодежью Хуррият Эшовой в студенческом общежитии № 4 было организовано мероприятие, посвященное дню рождения великого полководца.
В мероприятии приняли участие доктор исторических наук, профессор Ш. Улжаева и кандидат юридических наук, доцент Г.Худойбердиева, которые выступили со своими докладами на тему: «Гордость нашей нации, жизненный путь Сахибкирана Амира Темура». В своем докладе они отметили, что выдающийся полководец и политический стратег Амир Темур построил мощное централизованное государство, основанное на верховенстве закона и уважении к традициям. Он объединил вокруг себя лучших деятелей науки и культуры, искусных зодчих, строителей и мастеров, чьи прекрасные творения должны были служить показателем мощи государства.
Амир Темур – великая личность: непобедимый полководец, крупный государственный деятель, правовед, талантливый архитектор, оратор. Он покровительствовал ученым, философам, архитекторам, поэтам, музыкантам. Амир Темур был глубоко мыслящим человеком и всегда стремился к знаниям, поэтому его заветы сыграли важную роль в духовно – воспитательном аспекте. Он очень любил свою страну и народ. По инициативе первого президента Ислама Каримова в 1996 году широко отмечался 660-летний юбилей Амира Темура. Этот год в стране был назван его именем.
В дополнение к информации, предоставленной студентами в своих докладах, гости рассказали о жизни великого Амира Темура и его грязевой битве - крупном сражении, состоявшемся между войсками Тамерлана и армией хана Ильяс-Ходжи на берегу реки Сырдарьи. В конце мероприятия заместитель декана Х. Эшова выразила свою благодарность всем участникам мероприятия.