Manfaatli masofaviy muloqot
Virtual muloqotlar, Zoom dasturi orqali amalga oshirilayotgan ma’ruzalar barcha tizimlarda o‘zining ijobiy samarasini berayotgani rost. 28 may kuni TIQXMMI xotin qizlar kengashi raisasi Zulfiya Hafizovaning tashabbusi bilan Toshkent shahar Reproduktiv salomatlik markazining malakali shifokorlaridan oliy toifali shifokorlar Abdullaeva Gulshoda Shanazarovna hamda Voitova Gavxar Alisherovnalar bilan tashkil etilgan masofaviy muloqot ancha foydali, manfaatli bo‘ldi deyish mumkin. Gulshoda Abdullaeva "COVUD-19. Giyohvandlik va uning oldini olish mavzusida ma’ruza qilgan bo‘lsalar, Gavhar Voitova 31-may Butun jahon chekishga qarshi kurashish kuni munosabati bilan qiziqarli ma’lumotlar berib o‘tdi.
Masofaviy muloqot mobaynida institutimizning fidoyi pedagoglari Zuhra Ismoilova, Ra’no Qodirova, Sayfiddin Sharipov kabi ustozlar savollari bilan muloqotga jon va mazmun baxsh etishdi. Ma’ruzachilar tomonidan keltirilgan ma’lumotlarni muxtasar shaklda keltirib o‘tishni maqsadga muvofiq deb bildik. Mana ma’ruza yuzasidan berilgan ma’lumotlar. Fanga o‘nlab million viruslar ma’lum va yangi, ilgari noma’lum turlar doimiy ravishda kashf qilinmoqda. Shu bilan birga, ularning aksariyati odamlar uchun mutlaqo bezarardir — atigi bir necha yuz virus turlari xavf tug‘diradi va hatto immunitetimiz evolyusiya bosqichlarida ularning aksariyatiga qarshi muvaffaqiyatli kurashishni o‘rgangan.Biroq viruslar ham rivojlanib boradi va ba’zan mutatsiya natijasida ilgari faqat hayvonlarda uchragan infeksiya inson tanasiga kirib borishi mumkin. Bunday «yangi» viruslar ayniqsa xavflidir, chunki odam immuniteti ular bilan hech qachon uchrashmagan va himoya mexanizmini yaratmagan. Natijada, virus epidemiyaga aylanib, odamlar orasida faol tarqala boshlaydi. Aynan shu holat OIV, SARS, MERS va bugungi yangi koronavirus bilan sodir bo‘ldi.
Virus o‘zidan avvalgi SARS va MERS’dan qanday farq qiladi? London gigiena va tropik tibbiyot maktabi direktori Piter Piotning so‘zlariga ko‘ra, SARS-CoV-2 to‘rtta muhim farqli xususiyatga ega. Birinchidan, infeksiyalanishdan keyingi bir necha kun mobaynida odam hech qanday alomatlarga duch kelmaydi, ammo allaqachon boshqalarga yuqtirishi mumkin. Bu juda yoqimsiz xususiyat bo‘lib, virusni izolyatsiyalashni sezilarli darajada murakkablashtiradi. Masalan, SARS holatida hamma narsa mutlaqo aksi bo‘lgan: alomatlar darhol paydo bo‘lgan, ammo bemorning atrofdagilarga xavf solishi bir necha kundan keyin boshlangan. Ikkinchidan, bemorlarning 80 foizigacha bo‘lgan qismi oddiy shamollash yoki gripp kabi yengil holsizlikni sezadi, deyarli har beshinchi (18 foiz) inson esa o‘zida hech qanday alomatlarni sezmaydi, ammo o‘zi bilmagan holda ham u infeksiya manbayi bo‘lib qolmoqda. Uchinchidan, COVID-19 alomatlari odatiy grippga juda o‘xshash bo‘lgani sababli ko‘plab bemorlar o‘zlarining yangi virus tashuvchisi ekanliklaridan shubhalanishmaydi, lekin atrofdagilarga yuqtirishda davom etishadi. To‘rtinchidan, kasallikning dastlabki bosqichlarida virus aynan tomoqda ko‘payadi, shuning uchun virus yuqtirib olgan odam har qanday aksirish va yo‘tal bilan atrofga milliardlab virus zarralarini sochadi. Bemor birinchi navbatda yo‘talishni boshlaydi — boshqa barcha alomatlar keyinroq paydo bo‘ladi (yoki paydo bo‘lmaydi). Vaksina tayyor bo‘lishini qachonga kutish kerak? Qisqa javob berganda — kutmang. Imkon qadar tezroq ishlab chiqilgan taqdirda ham, siz uchun asqotishi dargumon.
Vaholanki vaksinaning birinchi klinik sinovlari allaqachon boshlangan bo‘lsa-da (bir vaqtning o‘zida turli mamlakatlarda bir necha talqinlar sinovdan o‘tkazilmoqda), hatto eng yaxshi natijada ham, ishchi vaksinani ommaviy ishlab chiqarish boshlanishi 2021 yil oxiriga qadar cho‘ziladi, bu vaqt ichida insonlarning virus xavf solayotgan guruhlarining aksariyati allaqachon kasallanishga ulguradi. Endi chekish illatining ziyoni borasida Gavharxonning ma’lumotlarini keltiramiz.Tamaki tufayli AQSh iqtisodiyoti 193 milliard dollar, Hindiston esa 40 milliard dollar zarar ko‘radi.Ta’kidlanishicha, tamaki chekish oqibatida bir yilda asosan rivojlanayotgan mamlakatlarda olti million kishi hayotdan ko‘z yumadi. Tahlilchilarning fikricha, yer yuzidagi 15 yosh va undan katta bo‘lgan aholining 1 milliard 113 million 300 ming nafari sigaret chekadi. Shundan 938 yarim millionini erkaklar, 174 million 700 mingini ayollar tashkil qiladi. Chekuvchilarning 226 millioni qashshoqlikda kun kechiradi. Jahon kashandalarining uchdan bir qismi 13 ta mamlakat hissasiga to‘g‘ri keladi. Bular AQSh, Bangladesh, Braziliya, Xitoy, Germaniya, Hindiston, Indoneziya, Yaponiya, Pokiston, Filippin, Rossiya, Turkiya va Vetnamdir.
- Birinchi o‘rinda 303 yarim million chekuvchisi bo‘lgan Xitoy turadi.
- Ikkinchi o‘rin esa 105 million 200 ming kashandaga ega Hindistonga nasib qildi.
- Uchinchi o‘rinda turuvchi Indoneziyada 67,8 million chekuvchi bor.
- To‘rtinchi o‘rinni egallagan AQShda 46,7 million kishining og‘zidan sigaret tushmaydi.
Chekuvchilar soni bo‘yicha Rossiya jahonda beshinchi o‘rinda turadi. Bu mamlakatda 45 milliondan ortiq chekuvchi bor. Xulosa o‘rnida aytish joizki, koronavirus pandemiyasi kabi chekish ham illat. Ulardan ogoh bo‘lish, ehtiyot chorasini ko‘rish barchamizga, salomatligimizga bog‘liq.

Дистанционное общение
28 мая 2020 года по инициативе председателя женского комитета ТИИИМСХ Зульфии Хафизовой состоялся дистанционный диалог с квалифицированными врачами Ташкентского центра репродуктивного здоровья Абдуллаевой Гульшодой Шаназаровной и Войтовой Гавхар Алишеровной. Абдуллаева Г.Ш. выступила с докладом «COVUD-19. Наркомания и ее профилактика», Войтова Г.А. - с докладом «31 мая - Всемирный день без табака». В диалоге также приняли участие Исмоилова Зухра Карабаевна, Кодирова Раъно, Шарипов Сайфиддин.
Науке известны десятки миллионов вирусов, и постоянно открываются новые, ранее не известные виды. При этом подавляющее большинство из них совершенно безвредны для человека - опасность представляют лишь несколько сотен вирусов, и со многими из них наша иммунная система научилась успешно бороться в ходе эволюции. Однако вирусы тоже эволюционируют - и иногда в результате мутации инфекция, ранее встречавшаяся только у животных, получает возможность проникать и в организм человека. Такие «новые» вирусы особенно опасны, поскольку наш иммунитет никогда с ними не сталкивался и еще не выработал защитный механизм. В результате вирус начинает активно распространяться среди людей, провоцируя эпидемию. Именно это случилось с ВИЧ, SARS, MERS, а теперь и с новым коронавирусом.
Чем вирус отличается от своих предшественников SARS и MERS? По словам директора Лондонской школы гигиены и тропической медицины Питера Пиота, у SARS-CoV-2 есть несколько важных отличий. Во-первых, в течение нескольких дней после заражения человек не испытывает никаких симптомов, но уже может заражать других. Это особенно неприятная характеристика, так как она существенно затрудняет изоляцию вируса. В случае с SARS, например, все было ровно наоборот: симптомы появлялись сразу, но опасность для окружающих больной начинал представлять лишь через несколько дней. Во-вторых, до 80% заболевших ощущают лишь легкое недомогание вроде обычной простуды или гриппа, а почти каждый пятый (18%) и вовсе не испытывает никаких симптомов, но при этом остается источником заражения, даже не зная об этом. В-третьих, на начальных этапах болезни вирус активно размножается именно в гортани, поэтому кашель распыляет вокруг зараженного миллиарды вирусных частиц. А кашлять больной начинает первым делом - все остальные симптомы проявляются (или не проявляются) позже. Когда ждать вакцины? Короткий ответ - не ждите. Даже если ее удастся разработать в кратчайшие сроки, вам она уже вряд ли пригодится. Хотя первые клинические испытания вакцины уже начались (причем в разных странах тестируют сразу несколько вариантов), даже при наилучшем раскладе массовое производство рабочей вакцины начнется не раньше конца 2021 года, когда значительная часть тех, кому угрожает вирус, скорее всего, уже им переболеет.
По данным Всемирной организации здравоохранения, на 7,5 млрд населения Земли приходится примерно 1 млрд курильщиков. Что же касается социологии курения, то около 80% приверженцев этой привычки - жители стран с низкими доходами, с высоким процентом бедности, где более 226 млн жителей живут в условиях нищеты. В мире насчитывается 1 млрд 113,3 млн курящих - 938,5 млн мужчин и 174,7 млн женщин, причем почти две трети из них - это жители 13 стран: Бангладеш, Бразилии, КНР, Германии, Индии, Индонезии, Японии, Пакистана, Филиппин, России, Турции, США и Вьетнама. Первое место по числу курящих занимает Китай (303,5 млн), сильно опередивший занимающую вторую строчку Индию (105,2 млн) и третью строчку Индонезию (67,8 млн). На четвертом месте США (46,7 млн). Россия занимает пятое место в мире по числу курящих, их в стране более 45 млн человек. Учёные подсчитали, что 60% нашего здоровья зависит от нас самих, а именно от здорового образа жизни.