Respublika elektr energetikasi haqli ravishda O’zbekiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlari tarkibiga kiradi. U yirik ishlab chiqarish va ilmiy-texnik imkoniyati bilan iqtisodiyotning rivojlanishi va xalq farovonligiga salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda. Shu munosabat bilan 23-25 oktabr kunlari O`zekspomarkaz №2 pavilonida 14-Xalqaro “UzEnergyExpo-2019” ko`rgazmasi bo`lib o`tdi. Ko`rgazmada energetika, energetik muhandislik, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, energiya tejamkorligi, elektrjihozlar, yoritish uskunalari va texnologiyalari, kabellar, similar va armaturasi kabi bo`limlar bo`yicha mahalliy va xalqaro tashkilotlar ishtirok etishdi.
Shular jumlasidan “Elektr ta’minoti va qayta tiklanuvchan energiya manbalari” kafedrasining 409 (EE) - guruh talabalari guruh murabbiyi A.Q.Davirov boshchiligida ko`rgazmada ishtirok etishdi. Ko`rgazma juda ham ko`tarinki ruhda o`tdi, talabalarimiz o`zlari uchun kerakli ma’lumotlarni olishdi. Talabalarimiz qayta tiklanuvchan energiya manbalari bo`yicha xalqaro tashkilot mutaxassislarining ko`rgazmalariga juda qiziqish bildirishdi asosan elektromobil hammani o`ziga jalb qildi. Talabalarimiz bu ko`rgazmadan yetarli ma’lumotlarni olishdi.

Энергетика - это ...
На современном этапе основной целью электроэнергетической отрасли является удовлетворение растущих потребностей потребителей в электрической энергии, модернизация и реконструкция существующих электрических станций и сетей, строительство новых генерирующих мощностей на базе высокоэффективных технологий производства энергии, совершенствование системы учета электроэнергии, диверсификация топливно-энергетических ресурсов с развитием использования возобновляемых источников энергии. Развитие электроэнергетики до 2021 года предусматривает реализацию 52 инвестиционных проектов, затрагивающих все сферы деятельности электроэнергетической отрасли.
Электроэнергетика республики по праву считается одной из основных отраслей экономики Узбекистана. Обладает значительным производственным и научно-техническим потенциалом, способствующим экономическому развитию и благосостоянию людей. По этому случаю 23-25 октября в «Узэкспоцентре» прошла 14-я Международная выставка UzEnergyExpo-2019. В выставке приняли участие местные и международные организации в таких секторах, как энергетика, промышленная энергетика, возобновляемые источники энергии, энергосбережение, электротехническое оборудование, светотехнические изделия и технологии, кабели, провода, арматура и т.д.
Студенты группы 409 группы под руководством куратора группы А.К. Давирова, ассистента кафедры электроснабжения и возобновляемых источников энергии, посетили международную выставку. Выставка собрала множество участников и гостей. Она вызвала живой интерес у студентов, а также у участников и гостей выставки.