Faollik saylovchilar talabi
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Qarshi filialida 2019 yil 25 oktyabr kuni “Saylovchilar faolligi – demokratik islohotlar ifodasi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbir talabalar bilan ochiq muloqot shaklida tashkil etildi. Tadbirni ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari H.A.Ravshanov olib bordi. Tadbirda TIQXMMI Qarshi filiali direktori Z.M.Muqimov, o‘quv va tarbiyaviy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Sh.R.Ubaydullayev, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari H.A.Ravshanov, “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish” fakulteti dekani U.I.Qodirov, “Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat” bo‘limi boshlig‘i B.B.Ro‘ziqulov, 15 nafar akademik guruh murabbiylari hamda 254 nafar talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirga O‘zbekiston Liberal Demokratik Partiyasi Qashqadaryo viloyat Kengashi Yoshlar bilan ishlash bo‘limi mudiri Ma’murjon Qorayev, O‘zbekiston Liberal Demokratik Partiyasi Qarshi shahar Kengashi deputati Abdusalim Mo‘minov, O‘zbekiston Liberal Demokratik Partiyasi Qashqadaryo viloyat Kengashi Mafkuraviy targ‘ibot – tashviqot ishlari bo‘limi mudiri Asila Sultonova, O‘zbekiston Liberal Demokratik Partiyasi Qashqadaryo viloyat Kengashi boshlang‘ich partiya tashkilotlari bilan ishlash bo‘yicha guruh rahbari Alibek Rahmatovlar taklif etildi. Tadbirni filialimiz rahbari Z.M.Muqimov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Tadbirda talabalarga O‘zbekiston saylov qonunchiligi, O‘zbekiston Respublikasi saylov kodeksi, saylov kodeksidagi yangiliklar, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy Kengashlar deputatlari saylovining o‘ziga xos xususiyatlari, Markaziy saylov komissiyasi, okrug va uchastka saylov komissiyalarining vazifalari va vakolatlari, saylov tizimining huquqiy asoslari, demokratik saylov, saylovchilarning huquq va erkinliklari to‘g‘risida batafsil tushuntirib berishdi. Talabalar tomonidan berilgan savollarga tadbir qatnashchilari tomonidan aniq, qisqa va tushunarli tarzda to‘laqonli javob berildi.
Tadbir qiziqarli va munozaralarga boy tarzda ko‘taringki kayfiyatda o‘tdi. Tadbirni yakuniy qismida direktor o‘rinbosari Shavkat Ubaydullayev so‘zga chiqib tadbir mehmonlariga va ma’ruzachilarga filial jamoasi nomidan minnatdorlik izhor qildi.

Активность - требование избирателей
25 октября 2019 года в Каршинском филиале Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Избирательная деятельность - выражение демократических реформ».
Мероприятие было проведено в форме открытого диалога. Мероприятие открыл заместитель директора по научной работе и инновациям Х.А.Равшанов. В нем приняли участие директор Каршинского филиала ТИИИМСХ З.М.Мукимов, заместитель директора по учебно-воспитательной работе Ш.Р.Убайдуллаев, заместитель директора по научной работе и инновациям Ш.А.Равшанов, декан факультета механизации сельского хозяйства У.И.Кодиров, начальник отдела по делам молодежи, духовности и просвещения Б.Б.Рузикулов, кураторы 15 академических групп и 254 студента.
В мероприятии приняли участие Маъмуржон Кораев, руководитель отдела по работе с молодежью Либерально-демократической партии Кашкадарьинского областного совета, Абдусалим Муминов, депутат Каршинского городского совета Либерально-демократической партии Узбекистана, Асила Султанова, руководитель отдела по агитационно-пропагандисткой работе Кашкадарьинского областного совета Либерально-демократической партии Узбекистана, Алибек Рахматов, руководитель группы по работе с первичными партийными организациями Кашкадарьинского областного совета Либерально-демократической партии Узбекистана.
Мероприятие открыл руководитель филиала З.М.Мукимов. На мероприятии студенты были ознакомлены с избирательным законодательством Узбекистана, Избирательным кодексом Республики Узбекистан, особенностями выборов депутатов Законодательной палаты и местных Кенгашей Олий Мажлиса Республики Узбекистан, с полномочиями, правовыми основами избирательной системы, демократическими выборами, правами и свободой избирателей. Участники мероприятия дали подробные, краткие и четкие ответы на вопросы студентов.
В конце мероприятия заместитель директора Шавкат Убайдуллаев от имени руководства коллектива филиала поблагодарил гостей и докладчиков.