Ekologik markaz rahbarining taklifi
Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi (MOMEM)ning yangi tayinlangan bajaruvchi rahbari Mahmudov Zafar Xakimovich TIQXMMIga rasmiy tashrif buyurdi. Uchrashuvda institut rahbariyatidan rektor O‘. Umurzakov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Salohiddinov, EkoGAT markazi boshlig‘i A.Pulatov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Sh.Raxmonov, MOMEM markaziy rahbari Z.Maxmudov, MOMEMning O‘zbekistondagi direktori Sh.Umarov, MOMEMning Ilmiy, loyiha va resurslarni boshqarish bo‘limi boshlig‘i Sh.Axmedov tarkibda muzokaralar olib borildi. Nufuzli mehmon Zafar Hakimovich ish jarayonida ko‘p yillardan beri institutning dovrug‘ini eshitgani va tashrifidan faxrlanishini ta’kidlab o‘tdi.
Z. Maxmudov Markaziy Osiyo davlatlarining suv resurslarini boshqarish va ekologiyani ijobiy jihatlarini o‘rganib boshqa hududlarga ham tarqatish MOMEMning vazifalaridan biri ekanligini ta’kidlab o‘tdi. Institutimiz rektori, avvalo, ularning MOMEMning rahbari etib saylangani bilan tabrikladi. Bugungi kungacha hamkorlikda qilingan samarali loyihalar, ularning talaba, magistrantlar hayotida katta o‘zgarishlar keltirgani aytib o‘tildi. Shu jumladan, Smart vaters loyihasi doirasida g‘olib bo‘lgan talabalar ko‘plab boshqa musobaqalarda sovrinli ishtiroki haqida batafsil aytildi.
Rektor O‘.Umurzakov suv va ekologiya bo‘yicha Markaziy Osiyo talabalarini magistratura bosqichini TIQXMMIda tahsil olish nafaqat magistrantlar, balki kelajak rahbarlar bo‘lib yetishib o‘zaro kelishgan holda suv va ekologiya muammolarini bahamjihat tarzda hal qilishda qo‘l kelishini ta’kidlab o‘tdilar. Shuningdek, rektor O‘.Umurzakov tomonidan TIQXMMI iqtidorli talabalarning suv va ekologiya bo‘yicha she’rlarini kitob qilib chiqarilayotgani va bu lirik chekinish albatta, ilmiy izlanishda bilvosita ijobiy ta’sir ko‘rsatishi aytib o‘tildi.
Rektor uchrashuvda 3 (innovatsion) g‘oyani ilgari surishdi. Birinchisi hamkorlikda magistraturani joriy etish, ikkinchisi Markaziy Osiyo professorlari o‘zaro SCOPUSda ilmiy maqolalar va izlanishlar bajarish va uchinchisi suv va ekologiya bo‘yicha xalqaro olimpiada o‘tkazish kabi g‘oyalar ilgari surildi. Shuningdek, uchrashuv so‘nggida esdalik sovg‘alari ulashildi va faxriy mehmon sifatida institut eshiklari doim ochiq ekanligi ta’kidlab o‘tildi.

Предложение руководителя экологического центра
Вновь назначенный главный исполнительный директор Регионального экологического центра Центральной Азии (РЭЦЦА) Зафар Хакимович Махмудов с официальным визитом посетил ТИИИМСХ. На встрече присутствовали ректор института У.П.Умурзаков, проректор по международному сотрудничеству А.Т.Салохиддинов, руководитель центра ЭкоГИС Пулатов А., начальник отдела международного сотрудничества Ш.Рахмонов, директор РЭЦЦА Махмудов З.Х., директор офиса РЭЦЦА в Узбекистане Умарова Шахноза, начальник отдела управления знаниями, проектами и ресурсами РЭЦЦА Ахмедов Шахбоз. Высокий гость Зафар Хакимович отметил, что он гордится своими визитами в институт на протяжении многих лет.
З.Х. Махмудов подчеркнул, что одной из задач РЭЦЦА является управление водными ресурсами Центральной Азии, изучение положительных аспектов экологии и распространение их в других регионах. Ректор института, прежде всего, поздравил З.Х. Махмудова с избранием главы РЭЦЦА. Было отмечено, что эффективные проекты, реализуемые совместно с ними, внесли существенные изменения в жизнь студентов и магистров. Кроме того, победители проекта «SMART WATERS» также были проинформированы об участии во многих других конкурсах.
На встрече ректор предложил 3 (инновационные) идеи. Первая - введение совместной магистратуры, вторая - написание научных статей в SCOPUS совместно с профессорами Центральной Азии, третья - проведение международной олимпиады по водным ресурсам и экологии. В конце встречи были вручены памятные подарки, было отмечено, что для почетных гостей двери института всегда будут открыты.