HAMKORLIKNING MUSTAHKAM TIZIMI
Germaniyalik vatandosh - xorijiy olimlar ishtirokida TIQXMMIda ¨Qishloq xo‘jaligida texnologiyalarni qo‘llash iqtisodiyoti¨ mavzusida bir haftalik seminar tashkil etildi. Vatandoshlar bilan hamkorlik qilishning uzoq muddatli va mustahkam tizimini yaratish hamda 2017–2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish maqsadida 2019 yilning 29 iyulidan 2 avgustigacha Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida vatandoshlar - Germaniyaning O‘tish davri iqtisodiyoti mamlakatlarida qishloq xo‘jaligini rivojlantirish Leybnis instituti (IAMO) olimlari, Dr. Nodir Djanibekov va Dr. G‘olib Sanaevlar tomonidan ingliz tilida ¨Qishloq xo‘jaligida texnologiyalarni qo‘llash iqtisodiyoti¨ mavzusida doktorantlar va yosh o‘qituvchilar uchun ilmiy seminar muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Mazkur ilmiy seminarda asosan qishloq xo‘jaligi texnologiyalari va ularning amaldagi tatbiqi bilan o‘zaro munosabatlarini tahlil qilish bo‘yicha tadqiqotchilarning bilim va tajribalarini oshirishga e’tibor qaratilib, qishloq xo‘jaligini modernizatsiyalash uchun mos agrar siyosatni aniqlash bo‘yicha seminar ishtirokchilarida zaruriy bilim va ko‘nikmalarni shakllantirish maqsad qilingan.
Ilmiy seminar jarayonida fermerlarning qaror qabul qilish, induksiyalashgan texnologik o‘zgarish modeli, qishloq xo‘jaligi texnologiyalarini qo‘llashda tanlov eksperimentlari, texnologik turg‘unlik, innovatsion texnologiyalarni tadbiq etish va innovatsiyalarni tarqalishi to‘g‘risidagi tadqiqotlarlar qamrab oluvchi bilimlar berildi.
Ilmiy seminarda TIQXMMI SUSADICA (Markaziy Osiyoda qishloq xo‘jaligini barqaror rivojlantirish” PhD maktabi doktorantlari, yosh professor-o‘qituvchilari bilan birgalikda ToShDAU, TDIU tadqiqotchilari ham faol ishtirok etishdi.

Эффективная система сотрудничества
В ТИИИМСХ с участием немецких отечественных и зарубежных ученых был организован недельный семинар на тему «Экономика применения технологий в сельском хозяйстве». В целях последовательной реализации задач, обозначенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, а также создания долгосрочной и эффективной системы сотрудничества с соотечественниками с 29 июля по 2 августа 2019 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства нашими соотечественниками – учеными из института аграрного развития в странах с переходной экономикой им. Лейбница (IAMO) Нодиром Джанибековым и Голибом Санаевым на английском языке для докторантов и молодых преподавателей был проведен научный семинар на тему «Экономика применения технологий в сельском хозяйстве».
На семинаре основное внимание было уделено повышению знаний и опыта исследователей в области анализа сельскохозяйственных технологий и их практической реализации, а также развитию необходимых знаний и навыков у участников семинара по определению соответствующей аграрной политики для модернизации сельского хозяйства.
В ходе научного семинара были даны теоретические и практические знания о принятии решений фермерами, моделях индуцированных технологических изменений, отборочных экспериментах по применению сельскохозяйственных технологий, технологической устойчивости, внедрению инновационных технологий и распространению инноваций.
В научном семинаре вместе с докторантами и молодыми преподавателями программы PhD докторантуры «SUSADICA» (Устойчивое развитие сельского хозяйства в Центральной Азии) приняли участие также исследователи из Ташкентского государственного аграрного университета и Ташкентского государственного экономического университета.
Проректор по научной работе и инновациям ТИИИМСХ Султонов Т.З.
Ответственный координатор программы PhD докторантуры «SUSADICA» (Устойчивое развитие сельского хозяйства в Центральной Азии) Н. Мухамедова.