Teatr bilan tillashib
Ma’lumki, davlatimiz rahbari ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha 5 ta muhim tashabbusni ilgari surgan edi. Birinchi tashabbus yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodini yuzaga chiqarishga xizmat qiladi. Har bir san’at inson qalbi, shuuri va ruhiyatiga ijobiy ta’sir etib, uning estetik didini shakllantirish, ma’naviy dunyosini boyitish, dunyoqarashini o‘zgartirish qudratiga egadir. San’atning turlicha ko‘rinishlari bo‘lsada, ularning gultoji teatr ekanligi ko‘pchilik san’atkorlar tomonidan e’tirof etilgan. Ana shu jihatdan ham teatrning mo‘jaz sahnasi ko‘ngillarni zavqqa to‘ldiradi, inson tafakkuri va ma’naviyatini boyitishga xizmat qiladi.
2020 yil 26 yanvar kuni soat 18:00 da O‘zbekiston davlat drama teatrining bosh rejissyori Olimjon Salimov tomonidan sahnalashtirilgan, dramaturg Sharof Boshbekov qalamiga mansub “Yer baribir aylanaveradi” spektakliga GIM fakulteti yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari O.Ro‘zibayev hamda 1-kurs talabalarining tashrifi uyushtirildi. Spektaklda xalqimiz oldiga qo‘yilayotgan ulkan vazifalarni amalga oshirishda to‘siq bo‘ladigan, xalaqit berayotgan illatlar xususida ham alamli, ham dardli, ham ochiq muloqotga, bahsga chorlovchi, bugungi kunning qahramoni, ortidan xalqni ergashtira oluvchi, xalqni dardi bilan yashay oladigan rahbarning xarakteri, uning iztirob va orzulari ochib berilgan.

Театр как способ общения
Известно, что Президент страны выдвинул 5 важных инициатив по развитию социальной, духовной и образовательной сфер на основе новой системы. Первая инициатива заключается в том, чтобы повысить интерес молодежи к музыке, живописи, литературе, театру и другим видам искусства, а также раскрыть их таланты.
Каждое искусство оказывает положительное влияние на сердце, разум и духовность человека и служит формированию эстетического вкуса, обогащению духовного мира и изменению мировоззрения. Несмотря на различные формы искусства, многие художники признали, что главным среди них является театр. С этой точки зрения театральные постановки наполняют сердца радостью, служат интеллектуальному и духовному развитию личности.
26 января 2020 года под руководством заместителя декана факультета по молодежной политике факультета механизации гидромелиоративных работ О.Рузибаева студенты первого курса посетили Государственный драматический театр Узбекистана и посмотрели спектакль «Земля всё крутится» драматурга Шарофа Башбекова в постановке режиссера Олимжона Салимова.
Спектакль разоблачает препятствия, которые мешают осуществлению больших задач, раскрывает характер настоящего человека, который способен повести за собой народ, который живет мечтой и чаяниями народа. Герой спектакля - это настоящий человек, на которого можно равняться в жизни. Студенты получили большое впечатления от посещения этого спектакля.