San’at estetikasi o‘ziga xos olam. Shunga ko‘ra uni nafosatga burkangan ijtimoiy hodisa deyish mumkin. San’at hayotning in’ikosi ekan, u shu ma’noda insonning o‘zini o‘ziga ko‘rsatuvchi ko‘zgu vazifasini o‘taydi. U insonni o‘rgatadi, da’vat etadi, go‘zallashtiradi. Bu vazifalarni bajarishda estetika san’atning ko‘makchisi, yetakchisi hisoblanadi. Estetika san’atning paydo bo‘lishidan tortib, uning turlari-yu janrlarigacha, san’atning ichki mexanizmidan tortib, san’atkorning ijodkorlik tabiatigacha bo‘lgan barcha jarayonlarni qamrab oladi.
Joriy yilning 19 Mart O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev raisligida Yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha 5ta muhim tashabbus hamda Oliy ta’lim muassasalarida tarbiyaviy faoliyatni tashkil etish jamiyatimiz istiqboiga daxldor. Birinchi tashabbus yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodlarini yuzaga chiqarishga xizmat qilishi qayd etilgan.
Xuddi shu maqsadda 29 may kuni “SXT va B” fakultetining 104 - guruh talabalarining tashabbusi bilan falsafa fani o‘qituvchisi hamrohligida O‘zbek milliy akademik drama teatriga tashrif buyurishdi. Unda Muxtor Avezov asari asosidagi Nosir Fozilov tarjimasi bilan "ABAY" dramasining namoyishi bo‘lib o‘tdi. Uni O‘zbekitonda xizmat ko‘rsatgan artist, Qaraqalpog‘iston san’at arbobi Marat Azimov sahnalashtirgan. “Teatr - ibratxonadir”, - deya Mahmudxo‘ja Behbudiy bejiz aytmagan. U o‘zining “Padarkush” dramasini sahnalashtirib, xalqning ma’naviyatini yuksaltirishga harakat qildi. “Teatr na faqat ibratxona balkim insoning estetik dunyoqarashini o‘stira va o‘zgartira oladigan haqiqiy ma’naviy maskan hisoblanadi” (Bahriddin Muqim). Tomoshaning nihoyasida talabalarning yuzu ko‘zida ana shu mantiq zuhur etdi.

Эстетика искусства уникальна. Поэтому можно сказать, что это социальный феномен. Поскольку искусство является отражением жизни, оно является отражением самого себя. Оно учит, продвигает и украшает человека. При выполнении этих задач эстетика искусства является помощником и лидером. Эстетика включает в себя все процессы, начиная от возникновения искусства до его жанров, от внутреннего механизма искусства до художественного творчества.
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 19 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам усиления внимания к молодежи, широкого вовлечения ее к культуре, искусству и спорту, формирования навыков использования информационных технологий, пропаганды чтения книг среди молодого поколения и обеспечения занятости женщин. Первое усиление интереса молодежи к музыке, художествам, литературе, театру и другим видам искусства, что служит реализации ее таланта.
29 мая студенты 104 группы факультета ОиУВХ вместе с преподавателем философии посетили Узбекский национальный академический драматический театр. Они увидели драму «АБАЙ» по произведению Мухтара Авезова в переводе Носира Фозилова. Режиссером постановщиком был заслуженный артист Узбекистана, народный артист Республики Каракалпакстан Марат Гафурович Азимов. «Театр - это сумасшедший дом», - сказал Махмудходжа Бехбудий. Он поставил свой спектакль «Падаркуш» и попытался поднять духовность людей. «Театр - это не только модель, но и реальное духовное предназначение, которое может развивать и преобразовывать эстетику людей» (Бахриддин Муким).