Ko`pchilikka ma’lumki, dunyoda yer osti qazilma boyliklari yildan yilga kamayib bormoqda. Shuning uchun dunyodagi yetakchi davlatlar energiya iste’molini boshqa yoqilg`ilardan, xususan, qayta tiklanuvchan energiya turlaridan, quyosh, shamol, yerosti issiqligi va biomassalardan olish yo`lida ilgarilab ketishdi. Shunisi ajablanarliki, Yevropada quyosh kunlari kam bo`lsa ham, bu sohada ularga teng keladigani yo‘q. Qayta tiklanuvchan energiya manbalari oz bo`lsada, undan judayam samarali foydalanish yo`llarini topishgan va yangidan yangi texnologiyalarni ishlab chiqishib, butun dunyoga sotishadi. Yevropaning o`zining qazilma boyliklari bo`lmagani uchun, yangi texnologiyalarni ishlab chiqib, uning hisobiga o`zlarini ta’minlashadi. Shuning uchun, qayta tiklanuvchan energiya manbalari barcha turlari bo‘yicha ularda markazlar, institutlar, agentliklar va vazirliklar bor. Ular juda yaxshi samara bermoqda. Bizning o‘lkamizda esa, quyoshli kunlar juda ko‘p, qariyb 330 kunni tashkil etadi. Demak quyosh energiyasidan foydalanishga biz uchun juda katta qulayliklar mavjud. Ayni vaqtda elektr energiyasining muqobil manbalarini joriy etishni jadallashtirish yurtumizning dolzarb vazifalaridan biri hisoblanib kelmoqda. Shu sababli ilmiy markazlar bir necha yillardan buyon muqobil elektr energiyasidan foydalanish uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etish maqsadida yurtimiz energetika sohasini o`rganishmoqda.
Kelajakda yurtimizda energetik, ekologik, iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlashda hamda energetika sohasini barqaror rivojlantirish uchun qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish, shak-shubhasiz zarurdir. Kelgusi avlodlar uchun tabiiy boyliklarni saqlab qolish va ekologiyani muhofaza qilishning zaruriy sharti qayta tiklanadigan va muqobil energiya manbalarini o`zlashtirish hisoblanadi. Qayta tiklanuvchan energiya manbalari, zamonaviy qurilmalari haqida talabalarga yangi ma’lumotlar berish bo`yicha institutimizning professor-o`qituvchilari chuqur izlanishlar olib bormoqdalar. Shu munosabat bilan “Elektr ta’minoti va qayta tiklanuvchan energiya manbalari” kafedrasining 409 - guruh talabalarini A.Q.Davirov boshchiligida qayta tiklanuvchan energetika jihozlari ishlab chiqaradigan tashkilotlar bilan hamkorlik ishlarini olib borish hamda shu soha vakillari bilan nazariy va amaliy bilimlarini almashinish maqsadida ekskursiya tashkil qilindi. Talabalar bilan “Xalqaro quyosh institutiga” borib u yerda zamonaviy quyosh energetik jihozlari, quyosh panellari va quyosh energetikasiga aloqador barcha qurilmalar haqida ma’lumotlar olindi. Talabalar o`zlarini qiziqtirgan barcha savollariga yetarlicha javob olishdi.

Узбекистан предпринимает большие шаги по продвижению и включению возобновляемых источников энергии в свою экономику и энергосеть. В настоящее время в Узбекистане из всех возобновляемых источников энергии наиболее успешно идет освоение энергетического потенциала рек. Кроме того, в последние годы реализован ряд проектов по использованию солнечной и ветровой энергии. В то же время республика уже сейчас имеет возможность и мотивы для более широкого использования таких технологий возобновляемой энергетики, как: солнечные панели для нагрева воды; солнечные фотоэлектрические системы для производства электроэнергии; микрогидроэлектростанции для производства электроэнергии; ветрогенераторы для производства электроэнергии; биогазовые установки для производства электроэнергии и тепла. В нашей стране количество солнечных дней составляет 330 дней. Поэтому у нас много возможностей использовать солнечную энергию. В настоящее время ускоренное внедрение альтернативных источников электроэнергии является одной из приоритетных задач нашей страны. Именно поэтому исследовательские центры уже несколько лет изучают энергетический сектор страны, чтобы внедрить современные технологии использования альтернативной энергии.
В перспективе использование возобновляемых источников энергии для развития Узбекистана является очевидным и необходимым в целях обеспечения энергетической, экологической, экономической безопасности, а также обеспечения устойчивого развития энергетики республики. Освоение возобновляемых и альтернативных источников энергии является непременным условием сохранения природных ресурсов для будущих поколений, улучшения экологии. Профессорско-преподавательский состав института прилагает все усилия, чтобы предоставить студентам новую информацию о возобновляемых источниках энергии и современном оборудовании. В связи с этим ассистентом кафедры электроснабжения и возобновляемых источников энергии Алишером Давировым для студентов 409 группы была организована экскурсия. Студенты посетили Международный институт солнечной энергии, где они получили информацию о современных оборудованиях, производящих энергию, солнечных панелях, современных технологиях солнечной энергии. Студенты получили ответы на все свои вопросы.