SUSADIKA loyihasi doktorantlari yillik hisobotida
1. Germaniyada professor 300 yoki undan ko‘p talabalarga ma’ruzalar o‘qishi zarur. Bu tajribani o‘rganish va qabul qilish kerak. Bu tajribaning xususiyatlaridan biri GOOGLE Forms va boshqa dasturlardan foydalanish bo‘lib, u darslarni interaktiv tarzda o‘tkazish va o‘quvchilarni masalalar muhokamasiga jalb qilish, savollar olish, bevosita sinf davomida olingan bilim darajasini tekshirish imkonini beradi. Bu tajriba olingan bilim darajasini, talabalarning darslarga bo‘lgan qiziqishini va institutning umumiy moliyaviy holatini keskin oshirishi mumkin.
2. Doimiy Internet tarmog‘iga ega bo‘lgan amaliy mashg‘ulotlar va o‘qituvchilar ofislari uchun ma’ruza zallari va sinf xonalari bo‘lishi.
3. Institutning barcha kompyuterlarida Microsoft eski versiyalaridan voz kechilgan. Fayl kengaytmasida x yo‘q masalan doc, xls, ppt o‘rniga Winword, Excel va boshqa dasturlarning yangi versiyalari bilan programmalar yangilang. Bu virus hujumlaridan kelib chiqadigan zararni keskin kamaytirish kutilmokda.
SUSADICA loyihasi buyicha
4. Loyihaning doktorantlari TIIMSXda ham, Germaniyada ham himoya qilinishini ta’minlash uchun qadamlar qo‘yilmoqda, bu institutning manfaatlariga mos keladi va bu jarayon olg‘a surilishi lozim. Buning uchun, TIIIMSX doktorant talabalar ro‘yxatiga SUSADIKA loyihasini doktorantlarini qo‘shilishi muhokama qilindi. Shu bilan birgalikda ular institut doktorantlarining huquqlaridan, jumladan, O‘zbekistonda bo‘lgan chog‘larida institut yotoqxonasida yashash huquqidan foydalanishlari qayd etilib o‘tildi.
5. Seminar davomida loyiha menejeri prof. Martin Petrik doktorantlarning barcha taqdimotlari IAMO va TIIIMSX logotipiga ega bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Maqolalarda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, shuningdek, loyiha doktorantlari va institut o‘qituvchilari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish imkonini berganligi uchun institutga minnatdorchilik bildirilishi lozimligi qayd etildi.
6. Ilmiy hamkorlikni kengaytirish maksadida doktorantlarning ilmiy faoliyatini ikki tomonlama boshqarish imkoniyatini yana bir bor ko‘rib chiqish kerak.
7. Ayrim doktorantlarning mavzulari iqlim o‘zgarishi, yer osti suvlari atrof-muhit va gidrologik jarayonlarni modellashtirish sohasidagi tadqiqotlarga qaratilgan. Shuning uchun institutni nafaqat Suv xo‘jaligi iqtisodiyoti va Boshkaruv kafedralari o‘qituvchilari bilan hamkor qilish, balki Ekologiya va suv resurslarini boshqarish va EKOGIS kafedralari o‘qituvchilari bilan hamkorligi maqsadga muvofik.
9. Ekologiya va SRB kafedrasi o‘qituvchilarini malakasini oshirish maksadida stajer o‘qituvchi J. Mirzakabulovni may oyida Germaniyaga ikki hafta malaka oshirishi kelishib olindi.
10. Loyihaning doktorantlari tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlarga magistr va bakalavriat talabalarini jalb etish masalasi muhokama qilindi. Bu masala prof. Petrikning 2020 yilning aprel oyida Toshkentga tashrifi chog‘ida batafsil muhokama qilinadi.

В ежегодном отчете докторантов проекта SUSADIKA
18-20 февраля заведующий кафедрой экологии и управления водными ресурсами А. Каримов принял участие в ежегодном отчете докторантов проекта SUSADIKA в Лейпциге в Институте IAMO (Институт аграрного развития в Центральной и Восточной Европе им. Лейбница) в Германии. Более 10 докторантов подвели итоги своих исследований. По итогам командировки были сделаны следующие предложения:
1. В Германии профессор должен читать лекции 300 и более студентам. Этот опыт необходимо изучить и принять. Одной из особенностей этого опыта является использование GOOGLE Forms и других программ, которые позволяют вам интерактивно проводить занятия и вовлекать учащихся в дискуссии, задавать вопросы и проверять уровень знаний, полученных непосредственно в классе. Этот опыт может значительно повысить уровень полученных знаний, интерес учащихся к занятиям и общее финансовое положение учреждения.
2. Наличие лекционных залов и аудиторий для практических занятий и кабинетов преподавателей с постоянным подключением к Интернету.
3. Старые версии Microsoft на всех компьютерах института были отклонены. Обновлены файлы с более новыми версиями Winword, Excel и других файлов вместо doc, xls, ppt. Ожидается, что ущерб от вирусных атак будет значительно снижен.
О проекте SUSADICA
4. Предпринимаются шаги для обеспечения защиты докторантов проекта как в ТИИИМСХ, так и в Германии, что отвечает наилучшим интересам учреждения и должно поощряться. Для этого обсуждается вопрос о включении аспирантов SUSADIKA в список докторантов TИИИМСХ. Они могут пользоваться правами докторантов, в том числе правом проживания в общежитии института во время их пребывания в Узбекистане.
5. Во время семинара руководитель проекта проф. Мартин Петрик подчеркнул, что все докторские презентации должны иметь логотип IAMO и TИИИМСХ.
6. Необходимо пересмотреть возможность двустороннего управления научной деятельностью докторантов в целях расширения научного сотрудничества.
7. Темы некоторых докторантов касаются изменения климата, состояния подземных вод и гидрологического моделирования. Поэтому желательно сотрудничать не только с преподавателями кафедры экономики водного хозяйства и управления, но и с преподавателями кафедры экологии и управления водными ресурсами и кафедры ECOGIS.
8. В целях повышения квалификации преподавателей кафедры экологии и управления водными ресурсами была достигнута договоренность о том, что стажер-преподаватель Ю.Мирзакулов повысит свою квалификацию в Германии в течение двух недель.
9. Были обсуждены вопросы участия магистров и студентов в исследовательских проектах, проводимых докторантами проекта. Этот вопрос будет подробно обсужден в ходе визита проф.Петрика в Ташкент в апреле 2020 года.