Xorijlik mutaxassisning seminar mashg‘uloti
Bugungi kunda institutimizda ta’lim, innovatsiya, ilmiy izlanishlarga bo‘lgan talabning yuqori darajaga ko‘tarilganligi hech kimga sir bo‘lmasa kerak. Talaba yoshlarni o‘z sohalarining rivoji uchun jalb qilish, ularning olayotgan bilimlarini amaliyotga tadbiqi yuzasidan ko‘plab seminarlar, ekskursiyalar, uchrashuvlar o‘tkazilmoqda. Ana shunday uchrashuvlardan biri 2019-yilning 27-sentyabr kuni institut kutubxonasining videokonferensiyalar zalida Shimoliy Amerikaning Kanada shtatidan tashrif buyurgan Kiselyov Sergey tomonidan “Drenajnыy Akt Provinsii Ontario osnovnыe aspektы i primenenie” mavzusi ostida seminar mashg‘ulot ko‘rinishida bo‘lib o‘tdi. Ushbu mashg‘ulot “Irrigatsiya va melioratsiya” kafedrasi mudiri professor Begmatov Ilhom Abduraimovich boshchiligida o‘tkazildi.
Shunigdek, seminar mashg‘ulotda “Gidromelioratsiya” fakulteti kadefralari professor-o‘qituvchilari, bakalavr hamda magistratura bo‘limlarida tahsil olayotgan talabalar ishtirok etdilar. Kiselyov Sergey o‘z ma’ruzasida nafaqat drenaj tarmoqlarining qurish usuli haqida balki, mahalliy dehqonlar o‘rtasida ushbu tarmoqlar uchun ketadigan sarf-x-harajatlar va ularning taqsimlanishi yuzasidan o‘tkaziladigan uchrashuvlar, ularning natijalari haqidagi amaliy tajribalarini ham baham ko‘rdilar. Seminar yakunida barcha ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga to‘laqonli javob oldilar.

Cеминарское занятие зарубежного специалиста
Ни для кого не секрет, что сегодня в нашем институте требования к образованию, инновациям и научным исследованиям повышаются. С целью привлечения студентов к развитию своей специальности и применения накопленных знаний на практике проводятся семинары, экскурсии, встречи. Одна из этих встреч состоялась 27 сентября 2019 года в конференц-зале библиотеки института, организованная Сергеем Киселевым из Северной Америки, Канада. Он провел семинарское занятие на тему «Дренажный Акт Провинции Онтарио: основные аспекты и применение». Это семинар проводился под руководством заведующего кафедрой, профессора кафедры ирригации и мелиорации Бегматова Ильхома Абдураимовича.
В семинарском занятии также приняли участие профессорско-преподавательский состав факультета гидромелиорации, студенты и магистранты. В своем докладе Сергей Киселев рассказал не только о том, как строятся дренажные сети, но и о расходах среди местных фермеров для этих отраслей. В конце семинара все участники получили исчерпывающие ответы на свои вопросы.