Bugun Shavkat Mirziyoyev BMTda chiqish qildi. Prezident avvalgi nutqida ilgari surgan va amalga oshgan tashabbuslar sanab o‘tildi
Foto: Prezident matbuot-xizmati
Bugun, 23 sentabr kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida so‘zga chiqadi. Unda davlat rahbari mintaqa va global miqyosda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash, barqaror taraqqiyot, inson huquq va erkinliklarini ta'minlash kabi masalalarda o‘z tashabbuslarini ilgari surishi kutilmoqda.
Videoanjuman shaklida o‘tadigan yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyevning chiqishi Toshkent vaqti bilan soat 18:00ga to‘g‘ri keladi.
Nuqt oldidan «Yuksalish» umummilliy harakati prezident tomonidan 2017 yil sentyabrida, BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasida ilgari surilgan va amalga oshirilgan tashabbuslarni sanab o‘tdi.
- «Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik» mavzusida Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi Toshkent xalqaro konferensiyasi tashkil etildi (2018 yil 27 mart).
- Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvlari o‘tkazildi. BMT Bosh Assambleyasining «Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta'minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash» rezolyutsiyasi qabul qilindi (2018 yil 22 iyun).
- Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik Trast jamg‘armasiga asos solindi (2018 yil 27 noyabr).
- BMT Bosh Assambleyasining «Ma'rifat va diniy bag‘rikenglik» haqidagi rezolyutsiyasi qabul qilindi (2018 yil 12 dekabr).
- Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiya loyihasi ishlab chiqildi. U inson huquqlari bo‘yicha ikkinchi Samarqand veb-forumida muhokama qilindi (2020 yil 12-13 avgust).
Orol muammosi
Shavkat Mirziyoyev BMT minbaridagi avvalgi nutqida dunyo hamjamiyati e'tiborini yana bir bor bugungi kunning eng o‘tkir ekologik muammolaridan biri — Orol halokatiga qaratgan edi.
Davlat rahbari dengizning qurishi bilan bog‘liq oqibatlarni bartaraf etish xalqaro miqyosdagi sa'y-harakatlarni faol birlashtirishni taqozo etayotganini ta'kidladi.
2018 yil 27 noyabrda Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik Trast jamg‘armasi tashkil etildi.
Afg‘oniston muammosi
Prezident 3 yil oldingi nutqida Afg‘onistonda tinchlikka erishishning yagona yo‘li — markaziy hukumat va mamlakat ichidagi asosiy siyosiy kuchlar o‘rtasida oldindan hech qanday shart qo‘ymasdan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot olib borish zarurligini ta'kidlagandi.
2018 yil 27 mart kuni «Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik» mavzusida Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi Toshkent xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ma'rifat va diniy bag‘rikenglik haqidagi rezolyutsiya
Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida jahon jamoatchiligiga islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini yetkazish muhimligini ta'kidlagandi.
Davlat rahbari sessiyada BMT Bosh Assambleyasining «Ma'rifat va diniy bag‘rikenglik» deb nomlangan maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish taklifi bilan chiqqandi. Hujjatning asosiy maqsadi — barchaning ta'lim olish huquqini ta'minlashga, savodsizlik va jaholatga barham berishga ko‘maklashishdan iborat.
2018 yil 12 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi ushbu rezolyutsiyani qabul qildi.
Markaziy Osiyodagi birdamlik
O‘zbekiston prezidenti o‘sha nutqida «O‘zbekiston bugungi kunda o‘zining tashqi siyosatida Markaziy Osiyo mintaqasiga ustuvor ahamiyat qaratmoqda», — deya ta'kidlagan edi.
2018 yil 22 iyun kuni BMT Bosh Assambleyasi yalpi majlisida «Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash uchun mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash» rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiya
BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘z olgan Shavkat Mirziyoyev yoshlarning o‘z salohiyatini namoyon qilishi uchun zarur sharoitlar yaratish, zo‘ravonlik g‘oyasi «virusi» tarqalishining oldini olish ahamiyatini ta'kidlagandi.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston globallashuv va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari jadal rivojlanib borayotgan bugungi sharoitda yoshlarga oid siyosatni shakllantirish va amalga oshirishga qaratilgan umumlashtirilgan xalqaro huquqiy hujjat — BMTning Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyasini ishlab chiqishni taklif etmoqda.

Сегодня Шавкат Мирзиёев выступит в ООН. В своем предыдущем выступлении Президент перечислил выдвинутые и реализованные инициативы.
Фото: пресс-служба Президента.
Сегодня, 23 сентября, Президент Республики Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступит на 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН. Ожидается, что глава государства выдвинет свои инициативы по таким вопросам, как укрепление мира и стабильности в регионе и в мире, устойчивое развитие, обеспечение прав и свобод человека.
Выступление Шавката Мирзиёева на видеоконференции состоится в 18:00 по ташкентскому времени.
Перед этим национальное движение «Юксалиш» перечислило инициативы, выдвинутые и реализованные Президентом в сентябре 2017 года на 72-й сессии Генеральной ассамблеи ООН.
• Организована Ташкентская международная конференция высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» (27 марта 2018 г.).
• Проведены первые консультативные встречи лидеров стран Центральной Азии. Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе» (22 июня 2018 г.).
• Создан Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья (27 ноября 2018 г.).
• Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию «Просвещение и религиозная толерантность» (12 декабря 2018 г.).
• Разработан проект Конвенции о правах ребенка. Об этом шла речь на Втором Самаркандском веб-форуме по правам человека (12-13 августа 2020 г.).
Проблема Арала
В предыдущем выступлении в ООН Шавкат Мирзиёев еще раз обратил внимание мирового сообщества на одну из самых острых экологических проблем современности - катастрофу Аральского моря.
Глава государства подчеркнул, что для устранения последствий высыхания моря необходима активная интеграция международных усилий.
27 ноября 2018 года был создан Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Афганская проблема
В своем выступлении три года назад Президент подчеркнул, что единственный путь к миру в Афганистане — это прямой диалог, без предварительных условий, между центральным правительством и основными внутриполитическими силами».
27 марта 2018 года была организована Ташкентская международная конференция высокого уровня по Афганистану на тему «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
Резолюция о просвещении и религиозной терпимости
На 72-й сессии Генассамблеи ООН Мирзиёев подчеркнул важность донесения до мирового сообщества истинной человеческой природы ислама.
Глава государства предложил на заседании принять специальную резолюцию Генассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность». Основная цель документа - помочь обеспечить право на образование для всех и искоренить неграмотность и невежество.
12 декабря 2018 года Генеральная Ассамблея ООН приняла данную резолюцию.
Солидарность в Центральной Азии
В своем выступлении Президент Узбекистана сказал, что Узбекистан в своей современной внешней политике уделяет приоритетное внимание Центральноазиатскому региону.
22 июня 2018 года Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе».
Международная конвенция о правах ребенка
Выступая на 72-й сессии Генассамблеи ООН, Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность создания необходимых условий для проявления молодыми людьми своего потенциала, предотвращения распространения «вируса» идеалогии насилия.
В связи с этим, в современных условиях глобализации и стремительного развития информационных и коммуникационных технологий, Узбекистан предлагает разработать обобщенный международно-правовой инструмент для формирования и реализации молодежной политики - Конвенцию ООН о правах ребенка.