Talabalarning innovatsion ishlanmalari suv xo‘jaligi tizimiga joriy etiladi
Joriy yilning 28 iyun kuni “Innovatsiya va ilmiy tadqiqotlar klasteri”da Institutning Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limi va Suv xo‘jaligi vazirligining Innovatsion texnologiyalarni joriy qilish va ta’lim boshqarmasi hamkorligida “Iqtidorli talabalarning innovatsion ishlanmalarini suv xo‘jaligi tizimiga joriy etish” borasida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Suv xo‘jaligi vazirligi Innovatsion texnologiyalarni joriy qilish va ta’lim boshqarmasi boshlig‘i R.Qarshiev, boshqarma yetakchi mutaxassisi I.Akramov, TIQXMMI Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor T.Sultanov, Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i Sh.Imomov, Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limi boshlig‘i M.Sarimsaqov, bo‘lim sektor mudiri N.Shaymanov, yetakchi muhandis O.Abdisamatov va institutning iqtidorli talabalari ishtirok etishdi.
Talabalar tomonidan yaratilgan Kanallarni tozalashda beton qoplama sifatini saqlash va ekskavator tishlarini resursini oshiruvchi qurilma, “Ecofreezeri” ekologik toza sovutgichi, “Smart Farmer” mobil ilova, Suv o‘lchash inshootlari uchun mobil ilova, Innovatsion penolotok, “Gidroelektrometr” gidrotexnik inshootlarda suv sathini o‘lchashni avtomatlashtirilgan innovatsion texnologiyasi singari 11 ta yangi ishlanmalar muhokamadan o‘tkazildi.
Ushbu ishlanmalar ichidan Karimova Durdona Fazliddin qizining “Namlik va haroratni aniqlash” qurilmasi, Xamroeva Shaxnoza Aminjon qizining “MEASURING WATER LEVELS IN WELLS” quduqdagi suv sathini o‘lchash qurilmasi va Yusupov Muxammadsodiqjon Siddiqjonovichning “Telefon orqali cho‘kma nasos stansiyasini boshqarish” GSM-texnologiyasi qurilmasi Suv xo‘jaligi vazirligi mutaxassislari tomonidan saralab olinib, amaliyotga joriy etish uchun tavsiya qilindi.
Boshqa qurilma va dasturlarni takomillashtirish borasida takliflar berildi. Tadbirda ishtirok etgan talabalar Suv xo‘jaligi vazirligining boshqarma boshliqlari va yetakchi mutaxassislariga innovatsion-ishlanmalar bo‘yicha bergan fikr mulohazalari uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdilar.

Инновационные разработки студентов внедряются в систему водного хозяйства
28 июня 2019 года в «Инновационном научно-исследовательском кластере» в сотрудничестве с отделом коммерциализации научных и инновационных разработок института и отделом инновационных технологий и образования Министерства сельского хозяйства был проведен круглый стол на тему «Внедрение инновационных разработок одаренных студентов в систему водного хозяйства».
В мероприятии приняли участие Р.Каршиев, начальник отдела инновационных технологий и образования Министерства сельского хозяйства, И. Акрамов, ведущий специалист отдела, Т. Султанов, проректор по научной работе и инновациям ТИИИМСХ, Ш.Имомов, начальник отдела научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров, М.Саримсаков, начальник отдела коммерциализации научно-инновационных разработок, Н.Шайманов, руководитель сектора коммерциализации научных и инновационных разработок, О.Абдисаматов, ведущий инженер, а также одаренные студенты института.
Было обсуждено 11 новых разработок, созданных студентами, такие как: устройство, сохраняющее качество бетонных покрытий и повышающее ресурсы зубьев экскаватора, экологически чистый холодильник «Ecofreezeri», мобильное приложение «Smart Farmer», мобильное приложение для приборов учета воды, инновационный Penolotok, автоматизированная инновационная технология измерения уровня воды на гидроэлектрометрах ГЭС.
Специалистами Министерства водного хозяйства были отобраны и рекомендованы для практического применения следующие разработки студентов: устройство для определения влажности и температуры Каримовой Дурдоны Фазлиддин кизи, прибор для измерения уровня воды в скважине «MEASURING WATER LEVELS IN WELLS» Хамроевой Шахнозы Аминжон кизи, GSM-технология по управлению насосной станцией через телефон Юсупова Мухаммадсодикжона Сиддикжоновича.
Были сделаны предложения по улучшению других устройств и программного обеспечения. Студенты выразили благодарность руководителям отделов и ведущим специалистам Министерства водного хозяйства за предоставленные отзывы по инновационным разработкам.