Deputat - xalq manfaatlari himoyachisi
Xalq ishonchini qozonib u tomonidan saylangan deputatning yuki og’ir bo’ladi. Chunki bunda xalq e’tibori va ishonchiga mas’uliyat va majburiyat bor. Saylovchilar o’zi saylangan deputatga o’z dardini aytib muammolarning yechimi xususida maslahat so’raydi. Uni o’ziga yaqin tutadi. Sirdosh sifatida o’z sirlarini aytadi.  Dunyo miqyosida oladigan bo’lsak, har bir rivojlangan va iqtisodiy-ijtimoiy sohada boy, aholisiga har qanday qulayliklar mavjud davlatlarda qonun ustuvorligi, sud-huquq organlari faoliyatidan xalq rozi bo’lib yashab kelmoqda. Qonun ustuvorligi va tartib bor joyda albatta, rivojlanish bo’ladi. Qonunchilik jozibadorlikini oshirishdagi asosiy bo’g’inlardan biri bu Oliy Majlis qonunchilik palatasi hisoblanadi. Shu o’rinda, bu tizimda ham, ayni damda yoshlarimizga keng imkoniyatlar yaratib berilmoqda va yoshlarga tengdoshlari nomidan chiqib, yoshlarning huquqlarini talab etishdek mas'uliyatli ishlarda o’zini sinab ko’rishga zamin yaratib berilmoqda. Shu maqsadda, “Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” Davlat dasturining ijrosini ta'minlash maqsadida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati huzurida Yoshlar parlamentini tashkil etilishi ham yuqoridagi gapimizni isboti bo’lib xizmat qiladi.
Xabaringiz bor, bugungi kunda Pandemiya davrida, Karantin sharoitida ko'plab tashkilotlarda xususan, Oliy ta'lim muassasalarida online konferensiyalar, online forumlar, online uchrashuvlar tashkil etilmoqda. Biz, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandilari instituti faol talabalari ana shunday tashabbuslarni ilgari surib, ko'plab talabalar xohish va istaklaridan kelib chiqib Online suhbatlar o'tkazishni reja qildik. Bugungi, mehmonimiz xalq nazariga tushgan, har doim aholining dard-u tashvishi bilan yashaydi va tuman, mahallalar orasida kelib chiqadigan nizoli vaziyatlarga yechim topishda jonbozlik ko'rsatishi bilan, deputatlar orasida ajralib turadigan Rasul Kusherbayev bo'ldi. Dastlab, ishtirokchilar Zoom orqali ro'yхatga olindi. Online suhbatni Respublika Oliy ta'lim Kengashi raisi, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti rektori, ustozimiz Umurzakov O'ktam Pardayevich “Yoshlar parlamenti, qonunchilikda yoshlarga oid islohotlar” mavzusidagi online suhbatni ochib berdilar hamda yig'ilganlarga online suhbat yuzasidan o'zining iliq fikrlarini bildirib o'tdilar. Zoom dasturi orqali bo'lib o'tgan Online suhbatda 400 dan ortiq ishtirokchilar qatnashishdi hamda bir vaqtning o'zida Facebook ijtimoiy tarmog'i orqali jonli efirda ko'plab yurtdoshlarimiz ham ishtirok etishdi. Online suhbat samimiy, mulohazali, oddiy va albatta ko'tarinki kayfiyatda boshlandi. Online suhbatga Yoshlar bilan ishlash bo'yicha prorektor R.Choriyev, Institut faol yoshlari jamoasi a'zolari A.Berdimurodov, D.Akbarov, U.Manzirboyevlar moderatorlik qilishdi.
Rasul Kusherbayev dastlab Oliy Maslis qonunchilik palatasidagi ish jarayoni bilan o’rtoqlashdi. Har bir sohada muhim o’zgarishlar qilish uchun, har bir shaxs o’z hayotida keskin qarorlar chiqarishi zarur. Mehmonimiz ham xalq nazariga tushib, xalq dardi bilan yashash va har qanday vaziyatda ham qonun asosida ish ko’rish tarafdori bo’lib, deputatlik borasida ulkan natijalarga erishish uchun yoshlikda u ham, muhim qaror chiqargani tahsinga loyiq. R.Kusherbayev yoshlikida uchuvchi bo’lishni orzu qilgani, ammo bir filmdan ta’sirlanib, o’z fikrini o’zgartirgan va bor bilim salohiyatini xalq manfaatlari yo’lida safarbar qilishga qaror qilgan edi. Uchuvchilik faoliyatidan voz kechib, O’zbekiston Jahon tillari universiteti, Xalqaro jurnalistika fakultetida ta’lim olgan.
Keyin, esa interaktiv savollarga navbat berildi. Moderatorlar tomonidan talabalarning va ishtirokchilarning Yoshlar parlamenti, aholini qiynab kelayotgan muammolar hamda ta'lim tizimiga doir savollari berildi. Rasul Kusherbayev  savollarning har biriga imkon qadar javob berib o’tdi va o’zining bu faoliyatlar yuzasidan qanday tashabbuslar qilish bo’yicha taklif va xulosalarini berib o’tdi. Yoshlar Parlamenti ish faoliyatiga ham alohida to’xtalib, yuzaga keladigan qiyinchiliklar va yoshlarga yaratib beriladigan imkoniyatlar yuzasidan o’z xulosalarini aytib o’tdi.  Yoshlar parlamentidagi yoshlar albatta, o’z tuman va shaharlaridagi aholini qiynab kelayotgan muammolarni bizga va Senat minbariga qo’rqmasdan olib chiqishiga ishonaman deb o’z so’zini yakunladi. Institutimiz rektori, ustozimiz Umurzakov O'ktam Pardayevich ham online suhbatga befarq bo’lmagan holda, o’z faoliyatidan kelib chiqgan holda, Oliy ta’lim tizimida yoshlar orasida korrupsiya illatiga qarshi yoshlarning ongida immunitet hosil qilish, ta’lim sohasidan bu illatni tub ilidzigacha yo’q qilish yuzasidan deputatga savollar bilan murojaat qildi.  Rasul Kusherbayev, o’z faoliyatidan kelib chiqgan holda, bu illatga qarshi kurashish, xalqimiz ongida huquqiy savodxonlikni rivojlantirish yuzasidan ko’plab tahliliy ma’lumotlar keltirib o’tdi.  Akmal Berdimurodov, Ulug‘bek Manzirboyev, Dilmurod Akbarovlar moderator sifatida ishtirokchilarning savollarini yetkazib tadbirga jon baxsh etib turishdi.
Institutimiz rahbariyati hamda yoshlar nomidan, Rasul Kusherbayevga Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiylash muhandislari institutida ikkinchi mutaxasislik bo’yicha ta’lim olishi va yoshlarga o’z bilim salohiyati bilim, o’z huquq va majburiyatlarini yaxshi anglagan holda o’zi tanlagan sohaga nafi tegadigan yoshlardan bo’lib yetishishda hissa qo’shishini taklif etildi. Rasul Kusherbayev ham bu taklifni qo’llab-quvvatlashini va albatta buni amaliy natijasi bo’lishini ta’kidlab o’tdi. Shu bilan Rasul Kusherbayev ishtirokida o‘tkazilgan jonli, bahsli tarzdagi masofaviy muloqot nihoyasiga yetdi va unga o‘z vaqtini ayamasdan muloqotga rozi bo‘lgani uchun institut rahbariyati tomonidan minnatdorchilik bildirdi.

Депутат - защитник интересов народа
Во всем мире в каждой развитой и социально-экономической сфере, где население имеет все удобства, люди довольны верховенством закона, работой судебной власти. Там, где есть верховенство закона и порядок, будет развитие. Важной составляющей правового демократического государства является сильная и справедливая судебно-правовая система, обеспечивающая гарантии защиты прав и интересов граждан, что, в свою очередь, создает условия для процветания и прогресса страны. Одним из ключевых элементов повышения привлекательности законодательной власти является Законодательная палата Олий Мажлиса. Законодательная власть - важнейшая составная часть государственной власти. В то же время эта система предоставляет широкие возможности для нашей молодежи и позволяет им попробовать свои силы в ответственной работе. С целью обеспечения исполнения Государственной программы «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» разработаны проекты постановления Кенгаша Сената о создании при Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Молодежного парламента, Положения Молодежного парламента и Программы мероприятий по созданию и обеспечению эффективности деятельности Молодежного парламента.
Как вы знаете, в условиях карантина многие высшие учебные заведения организуют онлайн-конференции, онлайн-форумы, онлайн-встречи. Активные студенты Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства также запланировали проведение таких онлайн-диалогов. Гостем онлайн-диалога был Расул Кушербаев, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, активный сторонник по вопросам обеспечения открытости, свободы слова и прессы. Он всегда живет проблемами населения и выделяется среди депутатов своим усердием в разрешении конфликтов между районами и махаллями. Изначально участники были зарегистрированы через Zoom. Председатель Республиканского совета высшего образования, ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Умурзаков Уктам Пардаевич открыл онлайн-диалог на тему «Молодежный парламент, молодежные реформы в законодательстве» и выразил свои теплые пожелания присутствующим. Более 400 участников приняли участие в онлайн-диалоге, который прошел в рамках программы Zoom, другие - в прямой трансляции в Facebook. Модераторами онлайн-диалога выступили проректор по делам молодежи Р.Чориев, активные члены молодежной команды института А.Бердимуродов, Д.Акбаров, У.Манзирбаев.
Расул Кушербаев рассказал о работе Законодательной палаты Олий Мажлиса. Для того, чтобы внести существенные изменения в любой области, каждый должен принимать радикальные решения в своей жизни. Наш гость также выступает за то, чтобы быть на виду, жить с болью людей и в любой ситуации действовать в соответствии с законом. Кушербаев мечтал стать летчиком, но передумал и решил использовать свой потенциал знаний в интересах людей. Он поступил на факультет международной журналистики Государственного университета мировых языков.
Затем настала очередь интерактивных вопросов. Модераторы задавали студентам и участникам вопросы о Молодежном парламенте, проблемах, с которыми сталкиваются население и система образования. Расул Кушербаев максимально ответил на каждый из вопросов и дал свои предложения и выводы о том, какие инициативы следует предпринять в этих мероприятиях. Отдельно остановился на работе Молодежного парламента, рассказал о проблемах, а также возможностях, созданных для молодежи.
Ректор института Умурзаков Уктам Пардаевич обратился к депутату по вопросам создания иммунитета в сознании молодежи против коррупции в системе высшего образования, искоренения этого зла из сферы образования. Расул Кушербаев, основываясь на своем опыте, рассказал о борьбе с этим злом, о развитии правовой грамотности в сознании молодежи. Коррупция остается острой проблемой на глобальном уровне. Крайне важно повышать правовую культуру, особенно среди молодежи и педагогов, а также способствовать их вовлечению в проводимые антикоррупционные реформы.