Buyuk mutafakkir tavalludining 580 yilligiga bag‘ishlandi
So’z mulkining sultoni Alisher Navoiyning hayoti va ijodi haqida ilk ma’lumot beruvchi manba bu shubhasiz, u zotning o’z asarlaridir. Shoir garchi o’z tarjimai holini maxsus yozib qoldirmagan bo’lsada, lekin Navoiyning deyarli barcha asarlarida uning shaxsiyati, ijodiy va ijtimoiy faoliyati haqida muayyan fikrlar keltirilgan. 2021-yilning 9-fevral sanasida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituiti Buxoro filialining Madaniyat saroyida ulug’ mutaffakkir shoir Alisher Navoiy tavalludining 580-yilligi munosabati bilan “Besh asrkim nazmiy saroyni” deb nomlangan madaniy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbirni Respublika ma’naviyat ma’rifat markazi Buxoro shahar bo’linmasi rahbari A.Hakimov ochib berdi va o’z so’zida o’zbek va boshqa turkiy xalqlarning shoiri, mutaffakkiri va davlat arbobi bo’lgan Alisher Navoiy hayoti va ijodini sidqidildan o’rganish insonda ma’naviy yuksalish va kamol topishida qanot bo’lishini aytib o’tdi. Shuningdek, filialning “Ijtimoiy gumanitar, jismoniy madaniyat va sport” kafedrasi mudiri T. Xudoyqulov tomonidan Alisher Navoiyning shoir va davlat arbobi sifatida bosib o‘tgan yo‘li, qilgan ishlari haqida qiziqarli ma’lumotlar o‘qib eshittirildi. Shundan so’ng tadbirning badiiy qismiga o‘tildi. Unda filialning iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan raqslar, Navoiy ijodidan g‘azallar va sahna ko’rinishlari, Navoiy haqidagi video-roliklar namoyish etildi. Ayniqsa, Alisher Navoiy g’azallaridan kuylangan jonli ijrodagi qo’shiqlar tadbir qatnashchilari tomonidan iliq kutib olindi.
Tadbir so’ngida filialning “O’zbek tili va adabiyoti” kafedrasi o’qituvchisi M. Mirxanova  so’zga chiqib, tadbir ishtirokchilari va qatnashchilarini ushbu kun bilan muborakbod etgan holda bugungi madaniy-ma’rifiy tadbirdan olgan ulkan taassurotlari haqida so’z yuritib tadbirga yakun yasadi.

Посвящается 580-летию со дня рождения великого мыслителя
Первым источником информации о жизни и творчестве Алишера Навои, несомненно, являются его собственные произведения. Хотя поэт специально не писал свою автобиографию, почти все произведения Навои содержат конкретные представления о его личности, творческой и общественной деятельности. 9 февраля 2021 года во Дворце культуры Бухарского филиала Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства было организовано культурно-просветительское мероприятие, посвященное 580-летию со дня рождения великого мыслителя и поэта Алишера Навои.
Мероприятие открыл руководитель бухарского отделения Республиканского центра духовного просвещения А. Хакимов, который рассказал о жизни и творчестве поэта, мыслителя и государственного деятеля Алишера Навои. Заведующий кафедрой социально-гуманитарных наук, физической культуры и спорта Т. Худойкулов рассказал интересную информацию об Алишере Навои как поэте и государственном деятеле. Затем последовала художественная часть мероприятия. Это были танцы, газели и сцены из произведений Навои, видеоролики о Навои.
В завершение мероприятия преподаватель кафедры узбекского языка и литературы Мирханова М. поделилась своими впечатлениями, которые она получила от культурно-просветительского мероприятия.