2021-yil 9-aprel kuni Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida «Barqaror rivojlanish maqsadlari» bo‘yicha xalqaro olimpiadaning milliy bosqichi o‘z ishini boshladi. Olimpiadaning ochilishiga bag‘ishlangan tadbirda kirish so‘zi bilan ishtirok etgan TIQXMMI rektori, prof. O‘.Umurzakov ushbu olimpiadaning maqsadi va ahamiyatini ochib berdi.
Shuningdek olimpiadani ochilishida Qozoq-Nemes universiteti prorektori Barbara Yanush-Pavletta, Orolni qutqarish jamg‘armasi rahbari Vadim Sokolov, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasidan Dinara Ajigalieva, Global suv hamkorligi tashkilotidan (GWP) Guldjamal Nurmuxamedova o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi hamda xalqaro olimpiada ishtirokchilariga omad va zafarlar tiladilar.
Olimpiadaning 1-bosqichi online shaklda test sinovlari ko‘rinishida o‘tkazildi va birinchi boqich natijalari shu kunning o‘zida e’lon qilindi. G‘oliblar olimpiadaning 2-bosqichiga yo‘llanma oldilar. Xalqaro talabalar olimpiadasida mamlakatimizning 15 ta oliy ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etishdi.
Xalqaro olimpiada yana 2 kun davom etadi. Olimpiadaning keyingi kunlarida, qatnashchilarni maxsus suv xo‘jaligi obyektlariga tashriflarini uyushtirish hamda olimpiadaning yo‘nalishlari bo‘yicha 2-bosqichini o‘tkazish rejalashtirilgan.

Международная олимпиада - фундамент для сотрудничества в области образования.
9 апреля 2021 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства стартовал национальный этап Международной олимпиады «Цели устойчивого развития» среди студентов высших учебных заведений. Ректор ТИИИМСХ, профессор Умурзаков У.П. объяснил цель и значение Олимпиады.
Также на церемонии открытия олимпиады присутствовали проректор по международному сотрудничеству Казахстанско-Немецкого Университета Барбара Януш-Павлетта, руководитель агентства Международного Фонда спасения Арала Вадим Соколов, Динара Ажигалиева из Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана, Гульджамал Нурмухам из организации Глобального водного партнерства (GWP). Они пожелали удачи и успехов участникам Международной олимпиады.
Первый этап олимпиады прошел в форме онлайн-тестирования, и в тот же день были объявлены результаты первого этапа. Победители вышли во второй тур Олимпиады. В Международной студенческой олимпиаде приняли участие представители 15 высших учебных заведений страны.
Международная олимпиада продлится еще 2 дня. В ближайшие дни Олимпиады планируется организовать посещение участниками специальных водных объектов и проведение второго этапа Олимпиады.