Farg‘onalik talabalar bilan uchrashuv
O‘z FA akademigi M.M.Mirsaidov va TIQXMMI prof. T.M.Mavlonovlar shu yilning 5-6 aprel kunlari Farg‘ona Davlat universiteti va Farg‘ona Politexnika institutida uchrashuv o‘tkazdilar. Ushbu uchrashuvda institut rektori O.X.Otaqulov boshchiligida institutning iqtidorli talabalari, barcha magistr, doktorant va yosh o‘qituvchilari qatnashdilar.
Farg‘ona Davlat universitetida o‘tkazilgan uchrashuvda esa universitet rektori prof. R.X.Maksudov, barcha prorektor, dekan, kafedra mudirlari, institutning iqtidorli talabalari, magistr, doktarant va yosh o‘qituvchilari qatnashdilar. M.Mirsaidov o‘z so‘zida yurtboshimizning fanda erishilgan yutuqlarning amaliyotga tadbiq qilinishiga katta e’tibor berayotganligiga, yuqori natijalarga erishgan ilmiy xodimlar albatta kelgusida taqdirlanishiga hozirgi kunda Prezidentimiz tomonidan to‘la imkoniyat yaratilayotganligini aytib o‘tdi.
Hurmatli Prezidentimiz ilmdagi eng katta ilmiy natijalarni ilmiy tadqiqot va oliy o‘quv yurtlarida ishlayotgan yoshlardan kutayotganligini va bu bajarilayotgan ilmiy ishlar, innovatsiya g‘oyalari, yangi texnologiyalar va ularning tadbig‘i bilan yakunlanishi haqida ham M.Mirsaidov gapirib o‘tdi. Yoshlar va universitet xodimlari M.Mirsaidovga ko‘p savollar berdilar. Bu savollarning asosiy mazmuni quyidagilardan iborat bo‘ldi:
Oxirgi davrlarda mexanika fanida qanday yutuqlarga erishildi,? Sizning ilmiy ishingizning mohiyati nimadan iborat, ilmiy ishlaringizning fizika va matematika fanlari bilan qanday bog‘langan joylari bor? O‘zbekistonda atom elektr stansiyasi qaerda quriladi, shu stansiyani bizda qurish shartmi, institutingizda sho‘rlanishga qarshi qanday ishlar olib borilayapti, nima uchun Sirdaryo viloyatida drenaj tizimi ishlamayapti, energiya olish uchun shamoldan foydalansak bo‘lmaydimi, suv tanqisligi muammosi bizning davlatimizda yechilishi uchun qanday ishlar olib borilayapti kabi savollar bilan birga boshqa fizikaga, matematikaga, energetikaga tegishli bir qancha savollarni berdilar.
Berilgan barcha savollarga M.Mirsaidov to‘liq javob qaytarishga harakat qildi. Shu bilan birga M.Mirsaidov o‘z so‘zida ilmda yuqori natijalarga erishish uchun yoshlarimiz tinmasdan mehnat qilib, yaxshi o‘qishlari va har tomonlama yetuk mutaxassis bo‘lish uchun esa chet tillarini yaxshi bilishi va kitoblarni ko‘p o‘qishga harakat qilishlari kerak deb ta’kidladi.
M. Mirsaidov kelajakda davlatimiz tomonidan qo‘yilayotgan dolzarb muammolarni yechish uchun bu uchrashgan ikkita oliy o‘quv yurtida yetarli sharoit borligini, bu oliy o‘quv yurtlari bilan O‘zR FA va boshqa institutlar o‘rtasidagi integratsiyani rivojlantirish kerakligini aytib o‘tdi. Bo‘lib o‘tgan suhbatlardan keyin yoshlarda ishonch va ko‘tarinki ruh paydo bo‘lganligini oliy o‘quv yurtlari rahbarlari o‘z so‘zlarida aytib, Prezidentimiz bildirgan ishonchni institut va universit yoshlari albatta oqlashiga ishonch bildirdi. So‘zga chiqqan yoshlar ham, Prezidentimizning ishonchini oqlashga harakat qilishga va’da berdilar.

Встреча с ферганскими студентами
5-6 апреля текущего года академик Академии наук Республики Узбекистан М.М.Мирсаидов и профессор ТИИИМСХ Т.М.Мавлонов провел встречу в Ферганском государственном университете и Ферганском политехническом институте. Во главе с ректором института О.Х.Отакуловым на встрече присутствовали талантливые студенты института, магистры, докторанты и молодые преподаватели.
На встрече, проводимом в Ферганском государственном университете, присутствовали ректор университета проф. Р.Х. Максудов, все проректора, деканы, заведующие кафедрами, одаренные студенты института, магистры, докторанты и молодые преподаватели. М.Мирсаидов в своей речи отметил, что Президент уделяет большое внимание практической реализации достижений науки, что в будущем научные сотрудники, достигшие высоких результатов, будут иметь возможность получить вознаграждение, что сейчас для них создаются большие возможности.
М. Мирсаидов рассказал о том, что величайшие научные результаты в науке ожидаются от молодежи, работающей в научно-исследовательских и высших учебных заведениях, о
о завершении этих научных работ, инновационных идеях, новых технологиях и их внедрении. Студенты и сотрудники университета задали М.Мирсаидову много вопросов. Основное содержание этих вопросов состояло в следующем:
Каковы последние достижения в области механики? В чем суть вашей научной работы, как ваши исследования связаны с физикой и математикой? Где строится атомная электростанция в Узбекистане? Что нужно для строительства этой станции? Как в вашем институте ведутся работы по борьбе с засолением? Почему не работает дренажная система в Сырдарьинской области? Нельзя ли использовать ветер для получения энергии? Как решается проблема нехватки воды в нашей стране? Было задано много вопросов, касающиеся физики, математики, энергетики.
М. Мирсаидов постарался дать полные ответы на все вопросы. В то же время М.Мирсаидов отметил, что для достижения высоких результатов в науке наша молодежь должна усердно работать, чтобы стать хорошим специалистом, нужно знать иностранные языки, много читать.
М. Мирсаидов подчеркнул, что для решения актуальных проблем нашего государства в Ферганском государственном университете и Ферганском политехническом институте имеются для этого все возможности, что необходимо содействовать интеграции этих двух высших учебных заведений с Академией наук Республики Узбекистан и другими институтами. Руководители высших учебных заведений в своих выступлениях выразили уверенность, что молодежь института и университета оправдают их доверие.