"Xalqaro qizlar kuni"ga bag‘ishlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Yoshlarga oid Davlat siyosati samaradorligini oshirish va O‘zbekiston yoshlar ittifoki faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida"gi Farmonida yoshlarni har tomonlama uyg‘un, bilimli va axloqli, milliy qadriyatlar hamda ona Vatanga sodiq farzandlar sifatida tarbiyalash vazifasi belgilangan bo‘lib, ayniqsa, millat davomchilari bo‘lgan qizlarni ma’rifatli, onalik maqomiga munosib etib voyaga yetkazishga alohida e’tibor qaratilgan. 11 oktyabr - "Xalqaro qizlar kuni" munosabati bilan Institut xotin-qizlar tomonidan tomonidan yoshlarga oid Davlat siyosatining mazmun-mohiyatini aholiga tushuntirish, yoshlar bilimini oshirish, uzluksiz ta’limni targ‘ib etish "Qiz bola-bo‘lg‘usi oila bekasi, kelajagimiz egasidir" mavzusida o‘tkazildi.
Ushbu yig‘ilishda professor Jamila Toshpulatovna Shermuxammedova qatnashib ma’ruza qildilar. Ular Qizlar kuni munosabati bilan talaba talaba qizlarni tabrikladilar. "O‘zbek ayollarining tarixiy siymolariga munosib izdosh bo‘laylik", "qizlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va reproduktiv salomatlikni mustahkamlash", "Erta nikoh va uning salbiy oqibatlari", "Yoshlarning turli buzg‘unchi g‘oyalar ta’siriga tushib qolishi holatlarining oldini olish omillari" mavzusida ma’ruza tinglandi. Iqtidorli qizlar mushoirasi, raqslar guldastasi, kiyinish madaniyatini targ‘ib etuvchi "Taqlidga tanqid" mavzusida interaktiv taqdimot, "qizlar ko‘proq kitob o‘qisin" deb ta’kidlab o‘tdilar.
So‘zga chiqqanlar (Abdukodirova Sanobar, Xolikova Nargiza) xalqimizning qizlar tarbiyasi bilan bog‘liq milliy qadriyatlarini asrab-avaylash va davom ettirish, orastalik, ibo, muomala madaniyati, turmush odobi, mehmonnavozlik, kamtarlik va mehnatsevarlik kabi fazilatlarni yoshlar qalbiga singdirish omillari haqida fikr bildirdilar. Shundan so‘ng talaba qizlar o‘zlarining qiziqtirgan savollarini berishdilar va kerakli ma’lumotlarni olishdilar.

11 октября - Международный день девушек
Указ Президента Республики Узбекистан «О повышении эффективности государственной молодежной политики и поддержке Союза молодежи Узбекистана» направлен на воспитание гармонично развитой, всесторонне образованной, высокоинтеллектуальной и патриотичной молодежи. Особенно большое внимание уделено воспитанию девушек, имеющих высокий социальный статус в обществе. 11 октября, в Международный день девушек, комитетом женщин института было проведено мероприятие «Девушка – будущая мать, наше будущее», где говорилось о сути государственной молодежной политики в сфере образования.
На этой встрече приняла участие и выступила с речью профессор Жамила Тошпулатовна Шермухаммедова. Она поздравила студенток с Международным днем девушек. Были заслушаны доклады «Исторический образа узбекских женщин», «Пропаганда здорового образа жизни среди девушек и укрепление репродуктивного здоровья», «Ранний брак и его негативные последствия», «Профилактические меры, направленные на предотвращение влияния чуждых идей на молодежь». Также на мероприятии был проведен конкурс талантливых девушек, было выступление девушек с танцами, представлена интерактивная презентация «Культура ношения одежды», говорили о значении книги в развитии общества.
Выступившие (Абдукодирова Санобар, Холикова Наргиза) поделились своими взглядами на важность сохранения и продолжения национальных ценностей, связанных с воспитанием девушек, подчеркнули приоритет культуры общения в обществе, говорили о таких непреходящих ценностях как скромность, приличие, трудолюбие, которые характерны для нашей молодежи. Затем студентки задавали вопросы и получали необходимую информацию.