Masofadan zondlash sirlari
Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Sh.Raxmonov taklifiga binoan Buyuk Britaniyaning Universitet Kolledj universiteti (QS’da eng kuchli 10 talikda) professori Bayes Axmed TIQXMMI bilan hamkorlik o‘rnatish borasida muzokara olib borish uchun tashrif buyurdi. Tashrifi davomida B. Axmed institut xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A. Salohiddinov va “Ekologiya va suv resurslarini boshqarish” kafedrasi professori B.Karimov bilan Orol dengizining yon atrofidagi hududlarga ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy talofatlari xususida suhbatlashishdi. Bu borada Buyuk Britaniya va Gorizont – 2020ning dasturlariga loyiha bilan qatnashish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Shu bilan birga B. Axmed “Yer resurslarini boshqarish” fakultetining “Geodeziya va geoinformatika” yo‘nalishining 2-2 guruh talabalari va 1-kurs magistrantlarga “Masofadan zondlash va uning turli sohalarga qo‘llanilishi” mavzusida master klass o‘tkazib berdi. Mavzu ishtirokchilarda qiziqish uyg‘otgani bois, savol-javob qizg‘in tus oldi. Shuningdek, taqdimot so‘nggida fakultet professor-o‘qituvchilari bilan o‘zaro hamkorlik yuzasidan kelishib olindi va o‘zaro bog‘lanish ma’lumotlarini almashishdi.

Секреты дистанционного зондирования
Профессор университетского колледжа Великобритании Байэс Ахмед прибыл на переговоры с ТИИИМСХ по приглашению Ш. Рахмонова, начальника отдела международного сотрудничества. Во время посещения проректор по международному сотрудничеству института А. Салохиддинов и профессор кафедры экологии и управления водными ресурсами Б. Каримов рассказали об экологических и социально-экономических катастрофах региона Аральского моря. Они обсудили возможности участия в программах Великобритании и Горизонта- 2020.
В то же время Б. Ахмед провел мастер-класс на тему: «Дистанционное зондирование и его применение в различных отраслях» для студентов 2- курса 2 группы и магистрантов 1 курса направления «Геодезии и геоинформатики» факультета управления земельными ресурсами. В конце презентации стороны договорились о сотрудничестве и обменялись информацией.