Akademiklarning oʻquvchilar bilan uchrashuvi
Maʼlumki, Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev 2018 yilning 21 dekabr kuni yuqori sinf oʻquvchilarini Oliy oʻquv yurtlariga oʻqishga kirishdagi qiziqishini oshirish, kelgusida kasb tanlashda yanglishmasligini taʼminlash, Respublikamiz uchun yetuk mutaxassislar boʻlishi uchun nima qilish kerakligi haqida davra suhbatlari va uchrashuvlar oʻtkazish boʻyicha topshiriqlar bergan edilar.
Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun Toshkent shahrining Yunusobod tumanida joylashgan Toshkent Pediatriya instituti litseyida 2019 yilning 28-martida olimlar bilan litsey oʻquvchilarining “Navroʻz” bayrami arafasida uchrashuvi oʻtkazildi. Bu uchrashuvda Oʻz FA vitse-prezidenti, akademiklar B.T.Ibragimov, A,T.Jalilov, M.M.Mirsaidovlar, professorlar X. Kimsanboyev, B. Zaripov, J. Xusanovlar qatnashdilar. Uchrashuvni litsey direktori prof. O.E.Eshonqulov olib bordi. Bu uchrashuvda litsey oʻqituvchilari va 150 dan ortiq litseyning jahon olimpiada gʻoliblari va faol oʻquvchilari qatnashishdi.
Bu uchrashuvda TIQXMMIIning “Nazariy va qurilish mexanikasi” kafedrasi mudiri M.Mirsaidov ham qatnashib, kelgusida yoshlarimiz yetuk olim yoki boshqa sohalarning yetuk mutaxassislari boʻlishlari uchun nima qilish kerakligi haqida oʻz fikr-mulohazalarini oʻquvchilarga bildirib oʻtdilar. Ishtirokchilarning koʻplab savollariga javob berdilar. Litseyda aʼlo oʻqigan va olimpiada sovrindorlari boʻlgan oʻquvchilarga kitoblar sovgʻa qilindi. Bu litsey Respublikamizda koʻzga koʻringan va faqat hamdoʻstlik davlatlari ichida emas, jahonda oʻz oʻrniga ega boʻlgan litseylardan biridir.
Oxirgi 10 yilda ximiya fani boʻyicha jahon olimpiadalarida Respublikamizning barcha litsey va maktablari jami 5 ta medal olgan boʻlsa bu litsey oʻquvchilari 12 ta medal sohibi boʻlgan. Bularning 2 tasi oltin, 2 tasi kumush va 8 tasi bronza medallaridir. Jahon olimpiadasi rivojlangan mamlakatlarda utkazilgan, yaʼni AQSH, Shveysariya, Daniya, Singapur, Koreya, Rossiya, Turkiya, Chexiya, Slovakiya va boshqalar. Shu bilan bir qatorda oxirgi oʻn yilda Xalqaro Mendeleyev olimpiadasida qatnashib, respublikamiz oʻquvchilari olgan 70 medalning 43 tasini shu litsey oʻquvchilari qoʻlga kiritgan.
2018 yil Litsey uchun omadli yil boʻlib, bu yilda Singapurda oʻtkazilgan jahon olimpiadasida 1 ta oltin 1 ta kumush va 4 ta bronza medalini, Slovakiya va Chexiyada oʻtkazilgan olimpiadalarda 2 ta bronza, Minsk shahrida oʻtkazilgan Mendeleyev olimpiadasida 1 ta kumush 3 ta bronza medalini qoʻlga kiritishdi.
Kelgusida Prezident maktablarining ochilishi bu litsey oʻquvchilariga raqobat tugʻdirishiga ishonamiz, chunki u maktablarda ham har bir viloyatda Respublikamizning gullari bilim olishadi, shuning uchun bu litsey oʻquvchilari oʻzlarining harakatlarini bundan ham kuchaytirishi kerak. Ayni paytda litsey oʻquvchilariga “Navroʻz” bayrami arafasida baxt-saodat va omad hamda kelgusida bundan ham katta yutuqlarga erishishini tilab qolamiz.

Встреча академиков с учащимися
Известно, что 21 декабря 2018 года Президент нашей республики Шавкат Мирзиёев дал указание проводить со старшеклассниками встречи и беседы «за круглым столом» о том, как повысить интерес у них к обучению в высших учебных заведениях, чтобы они не ошиблись в выборе своей будущей карьеры, и что делать, чтобы стать квалифицированными специалистами для республики.
Накануне празднования Навруза 28 марта 2019 года в лицее Ташкентского педиатрического института, расположенного в Юнусабадском районе города Ташкента, состоялась встреча. В работе совещания приняли участие вице-президенты, академики Б.Т.Ибрагимов, А.Т. Жалилов, М.М.Мирсаидов, профессоры Х.Кимсанбоев, Б.Зарипов, Ж.Хусанов. Встречу провел директором лицея проф. O.Э. Эшонкулов. На встрече присутствовали учащиеся лицея и более чем 150 победителей олимпиады и активные ученики лицеев.
На этой встрече М. Мирсаидов, заведующий кафедрой теоретической и строительной механики ТИИИМСХ, поделился своими впечатлениями о том, что нужно сделать, чтобы наши молодые люди стали выдающимися учеными и специалистами. Участники ответили на многие вопросы учащихся. Лучшим ученикам лицея и победителям олимпиад вручили книги. Этот лицей является одним из самых выдающихся лицеев не только в нашей стране, но и в мире.
Если за последние 10 лет все лицеи и школы республики завоевали 5 медалей на Всемирной химической олимпиаде, то учащиеся этого лицея - 12 медалей. Из них 2 золотые, 2 серебряные и 8 бронзовых медалей. Всемирная олимпиада проводится в развитых странах, таких как США, Швейцария, Дания, Сингапур, Корея, Россия, Турция, Чехия, Словакия и другие. На Международной Менделеевской олимпиаде учащиеся лицеев завоевали за последние 10 лет 70 медалей, из них 43 медали - ученики этого лицея.
2018 год был удачный годом для лицея. В этом году учащиеся лицея на Всемирной олимпиаде в Сингапуре завоевали 1 золотую, 1 серебряную и 4 бронзовые медали, на Олимпиаде в Словакии и Чехии – 2 бронзовые медали, на Менделеевской олимпиаде -1 серебряную медаль и 3 бронзовые медали.
Мы верим, что с открытием Президентских школ будет создана конкурентная среда с учениками этого лицея. В данный момент желаем учащимся лицея счастья, удачи и дальнейших успехов в будущем.