Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 17 sentyabrdagi 585-son qarori ijrosi yuzasidan institutda tahsil olayotgan ota-onasi yo‘q, boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayol talaba-qizlar bilan suhbat bayoni
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning jamiyat hayotidagi faol ishtirokini ta’minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 5-martdagi PQ-5020-son qarori ijrosini ta’minlash, shuningdek, ehtiyojmand xotin-qizlarning ta’lim olishga bo‘lgan qiziqishlarini rag‘batlantirish va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, bilim olishlari uchun imkoniyatlar yaratish maqsadida, 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab bazaviy to‘lov-kontrakt asosida davlat oliy ta’lim muassasasiga qabul qilingan, ota-onasi yoki ularning biridan ayrilgan muhtoj qizlar, boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayollarni (keyingi o‘rinlarda talabgorlar) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hamda davlat oliy ta’lim muassasalari hisobidan o‘qitish tartibi joriy etilgan.
Prezident qarorini ijrosini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 585-son qarori ijrosi yuzasidan institutdagi 33 nafar ota-onasi yoki ularning biridan ayrilgan muhtoj qizlar, boquvchisi yo‘q yolg‘iz ayollar bilan strategiya xonasida yoshlar masalalari va ma’naviy ma’rifiy ishlar bo’yicha prorektor,xotin-qizlar masalalari bo’yocha kengash raisi birgalikda suhbat o’tkazishdi. Suhbat davomida talaba qizlarimiz o’zlarini qiziqtirgan barcha savollariga javob olishdi.

Во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан проведена беседа со студентками, потерявшими родителей или одного из них, одинокими женщинами, не имеющими кормильца
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-5020 от 5 марта 2021 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки и обеспечения активного участия женщин в жизни общества», стимулирования и финансовой поддержки женщин, создания возможности для их образования, начиная с 2021-2022 учебного года внедрен порядок обучения нуждающихся девушек, потерявших обоих родителей или одного из них, и одиноких женщин, не имеющих кормильца, принятых на учебу в государственные высшие образовательные учреждения на основе базового платного контракта за счет Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также государственных высших образовательных учреждений.
В целях обеспечения исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 585 от 17.09.2021 года «О мерах по материальной поддержке получения высшего образования нуждающимися девочками, потерявшими родителей или одного из них, одинокими женщинами, не имеющими кормильца» проректором по делам молодежи и духовному просвещению и председателем совета по женским вопросам проведена беседа. В ходе беседы студентки получили ответы на все интересующие их вопросы.