Muammoli ma’ruza mohiyati
2019 yil 15-16 may kunlari Qarshi muhandislik-iqtisodiyot institutida «Qishloq xo‘jaligida resurs tejovchi innovatsion texnologiya va texnik vositalarni yaratish hamda ulardan samarali foydalanish istiqbollari” mavzusida Respublika ilmiy-texnik anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademigi, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, Respublika xalq ta’limi a’lochisi, texnika fanlari doktori, TIQXMMI “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” kafedrasi professori Shukurullo Ubaydullayevich Yo‘ldashev ishtirok etdi va anjumanni ochilishida “Agrar tizimi xo‘jaligida mashina, mexanizm, agregatlar resursidan to‘liq foydalanish va moddiy-texnika bazasini tubdan takomillashtirish: muammo va yechimlar” mavzusida muammoli ma’ruza qildi. Akademik Sh.U.Yo‘ldashevning muammoli ma’ruzasi anjuman qatnashchilarida, talabalar, magistrantlar, izlanuvchilar, tadqiqotchilar va ilmiy xodimlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Akademik Sh.U. Yo‘ldashev Qashqadaryo viloyati televideniyesiga O‘zbekiston Respublikasini agrar sohasining rivojlantirish istiqbollariga bag‘ishlangan mavzuda keng qamrovli intervyu berdi.

Содержание проблемной лекции
15-16 мая 2019 года в Каршинском инженерно-экономическом институте состоялась республиканская научно-техническая конференция «Создание ресурсосберегающих инновационных технологий и технологических инструментов в сельском хозяйстве и перспективы их эффективного использования».
Академик Академии наук Республики Узбекистан, заслуженный деятель науки Республики Узбекистан, отличник народного образования Республики, доктор технических наук, профессор кафедры механизации гидромелиоративных работ Юлдашев Шукурулло Убайдуллаевич принял участие в открытии конференции и выступил с докладом на тему: «Полное использование машин, механизмов и агрегатных ресурсов в аграрном секторе и существенное улучшение материально-технической базы: проблемы и решения». Проблемный доклад академика Ш.Ю. Юлдашева вызвал большой интерес у участников конференции, студентов, магистров, соискателей, исследователей и научных сотрудников.
Академик Ш.У. Юлдашев дал подробное интервью Кашкадарьинскому областному телевидению на тему развития аграрного сектора Республики Узбекистан.