2 - Talabalar turar joyi 3,4 qavat foyesida GIM, QSXET talaba qizlari bilan haftada ikki marotaba fitnes sporti bilan shugulanishmoqda. Hamma ham sog‘lom, tetik va baquvvat bo‘lishni, o‘z yoshligini, qobiliyatini saqlashga harakat qiladi. Bunga erishishning asosiy vazifasi esa jismoniy harakatlardir.
Jamiyatimizda sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilib, ayni vaqtda, mamlakatimizda yetuk, sog‘lom avlodni tarbiyalash borasidagi tub islohotlar bosqichma-bosqich amalga oshirilib kelinmoqda.
Jumladan, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha muhtaram Prezidentimizning besh muhim tashabbusining ikkinchi tashabbusi ham aynan yoshlarni jismoniy chiniqtirish, ularning sport sohasidagi qobiliyatini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratishga qaratilgan.

В студенческом общежитии № 2 в фойе 3 и 4 этажа со студентками факультетов механизации гидромелиоративных работ и энергоснабжения сельского и водного хозяйства два раза в неделю проводятся спортивные занятия. Каждый человек хочет быть здоровым, сильным, сохранить свою молодость и способности. Основной задачей для достижения этой цели является физическая активность.
В нашем обществе здоровый образ жизни выводится на уровень государственной политики, и в то же время в нашей стране поэтапно проводятся радикальные реформы по воспитанию зрелого, здорового поколения.
В частности, вторая инициатива Президента из пяти наиболее важных инициатив по повышению духовности и содержательного досуга молодежи также направлена на создание необходимых условий для физического воспитания молодежи, демонстрацию своих способностей в спорте.