Joriy yilnig 22 mayida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida «Gender tenglik» mavzusida seminar trening bo‘lib o‘tdi. Ushbu yig‘ilishda «Gumanitar fanlar» kafedrasining dotsenti G. Xudayberdieva ma’ruza qildilar. G.Xudayberdieva o‘z ma’ruzasida Gender tenglikni ta’minlash masalasi dunyo bo‘ylab muhim ahamiyatga ega ekanligini, BMT tomonidan qabul qilingan hujjatlarda, xususan, 2015 yil qabul qilingan 70-sonli rezolyusiyada bu o‘z ifodasini topganligi, BMT Global kun tartibining Barqaror rivojlanish maqsadlarini izchil amalga oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish maqsadida mamlakatimizda “O‘zbekistonning 2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalari” qabul qilingan va O‘zbekistonning 2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi 5-maqsad – “Gender tenglikni ta’minlash va barcha xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish” to‘g‘risida mufassal ma’lumot berib o‘tdi.
“Gender” tushunchasiga ta’rif berildi. Unga ko‘ra, gender – xotin-qizlar va erkaklar o‘rtasidagi munosabatlarning jamiyat hayoti va faoliyatining barcha sohalarida, shu jumladan, siyosat, iqtisodiyot, huquq, mafkura va madaniyat, ta’lim, ilm-fan sohalarida namoyon bo‘ladigan ijtimoiy jihat hisoblanishi ta’kidlandi. Gender – ijtimoiy jins degan tushunchani beradi va ularning tengligini e’tirof etadi. Gender — ayol va erkak munosabatlarining majmuini tashkil etadi va u rivojlanish jarayonining barcha bosqichlarida: oilada, jamiyatda, ta’limda, siyosatda namoyon bo‘ladi. Jins – ayol va erkakning biologik farqlanishini bildiradi. Hozirgi zamon gender tengligini ta’minlash maqsadida bir jins vakillarining boshqaruvda 60 % dan oshmasligini nazarda tutadi. Shu xususda prof.Ismailova Z.K., dotsent Mukumova D. va R.Kadirovalar o‘z mulohazalarini bildirib o‘tishdi. Barcha ayollarimiz faol katnashib o‘zlariga kerakli bo‘lgan ma’lumotlarni olishdi.
Xulosa o‘rnida shuni aytish kerakki, bugungi kunda gender tenglikni ta’minlash masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Bu mamlakatimizning inson huquqlari sohasidagi ilg‘or qadamlaridan biri sanaladi. Yangi qonun buning yaqqol dalili bo‘lib, kelgusida mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga hissa qo‘shadigan tarixiy hujjat bo‘ldi. Institutimizda har hafta muntazam ravishda o‘tkazib turiladigan bunday yo‘sindagi virtual tadbirlar pedagoglar jamoasida faollikni yanada kuchaytirayotgani sir emas.

Семинар-тренинг на тему «Гендерное равенство»
22 мая 2020 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства состоялся семинар-тренинг на тему «Гендерное равенство». С докладом выступила доцент кафедры гуманитарных наук Г. Худайбердиева. В своем докладе Г.Худайбердиева подчеркнула важность гендерного равенства в мире, что отражено в документах, принятых ООН, в частности, в Резолюции № 70 от 2015 года. В целях организации системной работы по последовательной реализации Целей устойчивого развития Глобальной повестки дня ООН до 2030 года утверждены Национальные цели и задачи в области устойчивого развития на период до 2030 года. Г.Худайбердиева подробно рассказала о 5-й цели - Обеспечение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин и девочек.
Гендер являет собой определение женщин и мужчин на основе их социальной роли. Это не то же самое, что пол (биологические особенности женщин и мужчин), и не то же самое, что женщина. Гендер определяется концепцией задач, функций и ролей, предназначенных обществом женщинам и мужчинам в их общественной и личной жизни. Гендерный подход отличается тем, что он направлен на женщин и мужчин, а не на женщин в отдельности. Гендерное равенство подразумевает равное обладание женщинами и мужчинами социально ценных благ, возможностей, ресурсов и вознаграждений. Гендерное равенство не означает, что мужчины и женщины становятся одинаковыми, а то, что их возможности и жизненные шансы равны.
Сегодня проблема гендерного равенства поднялась до уровня государственной политики. Это один из важнейших шагов в области прав человека. Новый закон является ярким доказательством этого и историческим документом, который будет способствовать социально-политическому и экономическому развитию нашей страны в будущем. Такие семинары, которые регулярно проводятся в нашем институте, повышают активность профессорско-преподавательского состава.