TIQXMMI xodim va talabalari C.A.T science accelerator 2.0 da g‘oliblikni qo‘lga kiritishdi
Mamlakatimizda turli startap loyihalar va ko‘rik tanlovlar e’lon qilinmoqda, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida o‘tkazib kelinayotgan, dunyo reytingida TOP 3 eng yaxshi dastur platformalaridan biri asosida faoliyat olib borayotgan C.A.T science accelerator ham shular qatoridan o‘rin olgan.
Hozirda C.A.T science accelerator ning 2.0 dasturi o‘z faoliyatini boshladi, unda Markaziy Osiyo davlatlaridan 253 dan ortiq loyihalar dastlabki saralash bosqichiga qabul qilindi, ular qatorida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish” kafedrasi dotsenti Usmanov Aziz Magdaliyevich, doktorant Ozodov E’zoz, magistrantlar Yusupov Muhammadsodiqjon va Ismailov Sarvarbeklar tomonidan ishlab chiqilgan “ Defuse-it ” loyihasi ham saralash bosqichida ishtirok etdi.
Institutimiz jamoasining muvaffaqiyatli loyiha himoyasi natijasida “Defuse-it” jamoasi C.A.T science acceleratorning 2.0 dasturiga qabul qilindi, jamoa Respublika ilg‘or texnologiyalar markazining laboratoriyasidan foydalandilar va 6 oy davomida AQSH, Yaponiya, Buyuk Britaniya ilg‘or startap mutaxassislari, mentorlar, trekerlari tomonidan startaplarini rivojlantirish ta’lim dasturida ishtirok etdilar. Qabul qilingan 18 ta loyihalar dasturning ikkinchi bosqichiga o‘tdi, reyting ko‘rsatkichlari bo‘yicha “Defuse-it” eng yuqori o‘rinni egalladi.
“Defuse-it” loyihasi sug‘orish uchun qo‘llaniluvchi suvning tuzlanganlik darajasini pasaytirish uchun qaratilgan uskunasi bilan ishtirok etmoqda. Ushbu uskuna masofadan boshqarish GSM, AT mega 328 mikroprotsessori asosida yaratilgan va qaror qabul qilish tizimi bilan jihozlangan.
2020 yil 25 sentabrida Innovatsion rivojlanish vazirligida o‘tkazilgan final bosqichida Markaziy Osiyo mamalakatlarida final bosqichiga etib kelgan 10 startap loyixalari bilan belashgan xolda faxrli birinchi o‘rini egaladilar va Innovatsion rivojlanish vazirligi loyixani moliyalashtirish uchun tavsiya etildi. Endilikda jamoa o‘z biznes rejasini innovatsion rivojlanish vazirligiga taqdim etishi zarur.

Сотрудники и студенты ТИИИМСХ стали победителями в программе C.A.T Science Accelerator 2.0
В нашей стране проводятся множество различных стартап-проектов и конкурсов, примером которого может служить программа C.A.T Science Accelerator 2.0, которая входит в ТОП-3 лучших программных платформ в мировом рейтинге, проводиимых среди стран Центральной Азии.
В настоящее время запущена программа C.A.T Science Accelerator 2.0 - первый в Узбекистане акселератор для «научных» проектов и коммерциализации научных разработок, которая успешно работает в партнерстве с Республиканским центром передовых технологий. Цель организаторов и партнеров проекта - соединить проекты, занимающиеся научными разработками, с корпорациями и бизнесом. В финальный список вошли более 253 проектов из стран Центральной Азии. Среди них проект «Defuse-it», разработанный доцентом кафедры автоматизации и управления технологическими процессами и производством Усмановым Азизом Магдалиевичем совместно с докторантом Озодовым Эъзозом, магистрантами Юсуповым Мухаммадсодикжоном и Исмаиловым Сарварбеком.
Проект команды «Defuse-it» был принят в программу CAT Science Accelerator 2.0. Команда использовала лабораторию Республиканского центра передовых технологий. В течение 6 месяцев участвовала в обучающей программе по развитию стартапов у ведущих стартап-специалистов, наставников, трекеров из США, Японии и Великобритании. 18 принятых проектов вышли во второй этап программы. Defuse-it занимает первое место в рейтинге.
Проект «Defuse-it» нацелен на разработку и продажу устройства очистки воды для орошения с интеллектуальной системой контроля. Он связан с оборудованием, предназначенным для снижения солености поливной воды. Это устройство построено на базе пульта дистанционного управления GSM, микропроцессора AT mega 328 и оснащено системой принятия решений.
На заключительном этапе, организованным Министерством инновационного развития 25 сентября 2020 года, 10 стартап-проектов, прошедших финальный этап в странах Центральной Азии, заняли почетное первое место. Министерству инновационного развития было рекомендовано профинансировать проект. Теперь команда должна подать бизнес-план в Министерство инновационного развития.