Yuqori darajali mintaqaviy onlayn anjuman
Yetakchi oliy ta’lim muassassasi bo‘lishning o‘zi sharaf, buning uchun esa kuchli ilmiy-pedagogik jamoa, yuqori tajriba va an’analarga ega bo‘lgan tarkibli ta’lim tizimi bo‘lishi shart. O‘zbekiston-Rossiya yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlarining mintaqalararo onlayn konferensiyasida ana shu ruh ustuvorlik qildi.
2020 yil 27 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Respublika Oliy ta’lim Kengashi hamda Rossiya rektorlar Kengashi va M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti tashabbusi bilan “O‘zbekiston-Rossiya yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlarning mintaqalararo onlayn konferensiyasi” o‘tkazildi. Konferensiya 2020 yilda Moskva shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari sammiti dasturiga kiritilgan O‘zbekiston-Rossiya ikkinchi ta’lim forumiga tayyorgarlikning muhim bosqichi bo‘lib xizmat qiladi. Mintaqalararo onlayn anjumanda ikki mamlakatning yuqori martabali davlat hokimiyati organlari vakillari hamda 120 dan ortiq nufuzli oliy ta’lim muassasasi rektorlari ishtirok etdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor ABDUVAXITOV, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Administratsiyasi boshqarma boshlig‘i Vladimir ChERNOV, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Inomjon MAJIDOV, Rossiya Federatsiyasi fan va oliy ta’lim vaziri Valeriy FALKOV kirish so‘zlari bilan anjuman qatnashchilariga murojaat qiladilar. O‘zbekiston Respublika oliy ta’lim kengashi raisi, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti rektori O‘.UMURZAKOV va Rossiya rektorlar kengashi raisi, M.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti rektori V.SADOVNIChIY yalpi majlisda ma’ruza bilan qatnashdilar.
Anjuman dasturi doirasida ikki davlat OTMlari rektorlari o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish barobarida dolzarb vazifa va masalalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri va ochiq muloqotda birgalikda muhokama qilishdi. Rossiya va O‘zbekiston universitetlari rektorlarining mintaqalararo onlayn-konferensiyasi ishtirokchilari hamjihatlikda quyidagi yakuniy qarorga kelishdi. Ular Birinchi Rossiya-O‘zbekiston ta’lim forumining qarorlarini kelgusida amalga oshirish muhimligidan kelib chiqqan holda, ta’lim, fan, texnika va madaniyat sohasidagi hamkorlikni kuchaytirish, qo‘shma dasturlar ishlab chiqish, mutaxassislar va yuqori malakali kadrlar tayyorlash, ikki mamlakat ilmiy jamoalari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga intilishni hisobga olib, Rus tilining millatlararo muloqot tili va Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi ilmiy va ta’lim sherikligining muhim vositasi ekanligini alohida e’tiborga olib, ushbu vazifalarni amalga oshirishni zarur deb bilishdi.
1. Yuqori malakali kadrlar tayyorlashda ko‘p qirrali hamkorlikni izchil rivojlantirishga qiziqish bildirish;
2. Ta’limning eng muhim yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikda o‘qitish, hamkorlikda ilmiy va innovatsion tadqiqotlar, professor-o‘qituvchilar malakasini oshirish, ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash, inson kapitalini rivojlantirish manfaatlariga ta’lim sifati va undan foydalanish imkoniyatlarini oshirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar bo‘yicha universitetlararo loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash;
3. Ta’lim, ilmiy va innovatsion sohalarda: ilmiy va texnologik o‘quv markazlari, qo‘shma fakultetlarda o‘zaro hamkorlikning istiqbolli formatlarini amaliy ravishda amalga oshirishga ko‘maklashish;
4. O‘zbekistonda Rossiya universitetlari filiallarining kelgusida ochilishi va to‘liq faoliyat ko‘rsatishiga ko‘maklashish;
5. Masofaviy texnologiyalar yordamida ikki tomonlama o‘quv loyihalarini kengaytirish;
6. Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida yoshlar o‘rtasidagi muloqotni kuchaytirishga qaratilgan loyihalarni ishlab chiqish va tadbirlarni o‘tkazish;
7. Mintaqalararo hamkorlik forumi doirasida Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentlari ishtirokida 2020 yilda Moskvada Ikkinchi Rossiya-O‘zbekiston ta’lim forumining o‘tkazilishini qo‘llab-quvvatlash;
8. Har tomonlama taraqqiyotni ta’minlashning muhim omillari mamlakatlararo o‘zaro manfaat zamiriga qurilsa, u har bir davlatning milliy, ilmiy, iqtisodiy va siyosiy holatlaridan kelib chiqsa hamkorlik doimiy va barqaror bo‘lishi tabiiy.

Межрегиональная онлайн-конференция
27 мая 2020 года по инициативе Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Республиканского Совета высшего образования и Совета ректоров России и МГУ им. М.В. Ломоносова состоялась «Межрегиональная онлайн-конференция ректоров вузов России и Узбекистана».
Данная конференция послужит важным этапом в подготовке Второго Российско-Узбекского образовательного форума, который должен пройти в Москве в 2020 г. в рамках встречи лидеров России и Узбекистана. В межрегиональной онлайн-конференции приняли участие высокопоставленные правительственные чиновники двух стран и ректоры более 120 престижных высших учебных заведений.
С приветственными словами выступили начальник управления администрации Президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Чернов Владимир Александрович, советник Президента Республики Узбекистан Абдувахитов Абдужабар Абдусаттарович, министр науки и высшего образования Российской Федерации Фальков Валерий Николаевич и министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Мажидов Ином Уришевич.
С докладом на пленарном заседании конференции выступили председатель Республиканского совета высшего образования, ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Умурзаков Уктам Пардаевич и Президент Российского союза ректоров, ректор Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова Садовничий Виктор Антонович.
По итогам конференции ее участники приняли резолюцию, в которой признали особую роль русского языка в качестве языка межнационального общения и важного инструмента научно-образовательного партнерства Российской Федерации и Республики Узбекистан, и сочли необходимым:
1. Заинтересованность в последовательном развитии многопланового сотрудничества в подготовке высококвалифицированных кадров;
2. Совместное преподавание в важнейших областях образования, совместные научные и инновационные исследования, повышение квалификации учителей, подготовка научных и научно-педагогических кадров, качество образования в интересах развития человеческого капитала и многое другое. поддержка реализации межуниверситетских проектов по совместным проектам для повышения доступности;
3. В сфере образования, науки и инноваций: содействовать практической реализации перспективных форматов комплексного взаимодействия в образовательной, научной, инновационной сферах: научно-технологических образовательных центров, совместных факультетов;
4. Способствовать дальнейшему открытию и полноценной работе филиалов российских вузов в Узбекистане;
5. Расширять двусторонние академические проекты с использованием дистанционных технологий;
6. Разрабатывать проекты и мероприятия, нацеленных на укрепление диалога между молодежью России и Узбекистана;
7. Поддержать проведение Второго Российско-Узбекского образовательного форума в Москве в 2020 году с участием президентов Российской Федерации и Республики Узбекистан в рамках Межрегионального форума сотрудничества.
8. Естественно, что сотрудничество должно быть постоянным и стабильным, если важные факторы всестороннего развития основаны на взаимных интересах стран, исходя из национальной, научной, экономической и политической ситуации в каждой стране.