TIQXMMI va Volgograd Davlat Universiteti o‘rtasidagi hamkorlik
2020 yil 29 yanvar kuni “Qishloq va suv xo‘jaligi energiya ta’minoti” fakultetining TJIChAB, ETvaEJF, ETvaQTEM kafedralari professor o‘qituvchilari, shuningdek, QXM kafedrasi mudiri K.Astanakulovlar ishtirokida videokonferensiya bo‘lib o‘tdi. Ushbu videokonferensiya “Qishloq xo‘jaligidagi yerlardan foydalanishni optimallashtirish va Rossiya Federatsiyasining agrosanoat majmuasining eksport salohiyatini konvergent texnologiyalar asosida optimallashtirish” xalqaro forumi doirasida “Muhandis kadrlarni tayyorlash va yaratish bo‘yicha qo‘shma o‘quv dasturlarini amalga oshirish” mavzusida o‘tkazildi.
Volgograd Davlat Universiteti tomonidan Xalqaro aloqalar bo‘limi boshligi G.N.Grishina boshchiligida “Muxandislik-texnologik ” fakulteti dekani t.f.d., dos. I.A. Nesmiyanov, “Elektroenergetika” fakulteti dekani t.f.n., dos. V.V.Karpunin, “Ekolog-meliorativ” fakulteti dekani q.x.f.n., dos.O.A.Kulagina va kafedralar a’zolari qatnashdilar.
Suhbat davomida o‘quv, ilmiy yo‘nalishdagi, ikki tomonlama o‘qituvchilar stajirovkasi, malaka oshirish, shuningdek talabalar, magistrlar, doktorantlar almashuv dasturlari to‘g‘risida kelishuv masalalari ko‘rildi. Institut tomonidan professorlar K.Astanakulov, A.Radjabov, R.Gazieva, dotsentlar A.Usmanov, A.Berdishev, Sh.Ubaydullaeva va boshqalar o‘zlarining takliflarini berishdi. Ko‘rilgan masalalar bo‘yicha tomonlar roziligi asosida ikki tomonlama yul xaritasini tayyorlash masalasida kelishib olindi.
“Qishloq va suv xo‘jaligini energiya ta’minoti" fakulteti TJIChAB kafedrasi mudiri R.Gazieva axboroti

Сотрудничество между ТИИИМСХ и Волгоградским государственным аграрным университетом
29 января 2020 года была проведена видеоконференция с участием профессорско-преподавательского состава кафедр автоматизации и управления технологическим процессом и производством, использования электротехнологий и электроприборов, электроснабжения и возобновляемых источников энергии, а также заведующего кафедрой сельскохозяйственной техники К.Астанкулова. Видеоконференция прошла в рамках международного форума «Оптимизация использования земель сельскохозяйственного назначения и технологии преобразования сельскохозяйственного сектора Российской Федерации на основе конвергентных технологий» на тему «Реализация совместных программ обучения для подготовки инженеров».
В мероприятии приняли участие заведующая отделом по международным связям Волгоградского государственного университета Гришина Галина Николаевна, декан инженерно-технологического факультета, д.т.н, доцент Несмиянов Иван Алексеевич, декан электроэнергетического факультета, к.т.н., доцент Карпунин Василий Васильевич, декан эколого-мелиоративного факультета к.с.-х.н., доцент Кулагина Ольга Александровна.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы в области образования, научного направления, двусторонней подготовки преподавателей, повышения квалификации, а также программы обмена студентами, магистрантами и докторантами. Профессора К.Астанакулов, А.Раджабов, Р.Газиева, доценты А.Усманов, А.Бердишев, Ш. Убайдуллаева высказали свои предложения. Стороны договорились разработать двустороннюю дорожную карту по рассмотренным вопросам.
Информация заведующей кафедрой автоматизации и управления технологическим процессом и производством факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства Р.Газиевой.