Jo‘sh urgan ulug‘ xalq qudratining kuychisi
Adiblar xiyobonida sayr etgan kishi ajib bir manzaraning guvohi bo‘ladi. Anvoyi gullar va daraxtlar bilan muzayyan etilgan so‘lim bog‘da qad rostlagan, adabiyot va san’atimiz ravnaqiga ulkan hissa qo‘shgan adiblarning haykallari oldida bo‘lganingizda, ular siz bizni qay darajada bilasiz, degan savolomiz nazar bilan qarab turgandek bo‘ladi. Beixtiyor ularning yozgan asarlari, qoldirgan adabiy merosi bilan qiziqasiz va hayotiy faoliyati ko‘z oldingizda jonlanibgina qolmay, sizda mas’uliyat hissi bilan majburiyat burchini anglatayotgandek bo‘ladi. Adabiyotga yaqinlashish ma’rifat, ma’naviyat, madaniyat bilan oshna bo‘lish demakdir. Ushbu xayrli va ma’rifiy maqsadni nazarda tutgan holda, tashabbus bilan chiqqan Prezidentimizning "Adabiyot xalqning yuragi, elning ma’naviyatini ko‘rsatadi.
Bugungi murakkab zamonda odamlar qalbiga yo‘l topish, ularni ezgu maqsadlarga ilhomlantirishda adabiyotning ta’sirchan kuchidan foydalanish kerak" - deyishlarida ulkan maqsad, ommani ilmga, kitobga chorlash niyatlari borligini anglash qiyin emas. Shuning uchun ham so‘lim bog‘da jamuljam bo‘lgan ma’rifat va adabiyot darg‘alarining har biri ma’naviyatning mayog‘i sifatida dillarni yoritadi. Eng ahamiyatli jihati shundaki, har bir oliy ta’lim muassasasiga ulardan biri biriktirilgan bo‘lib, o‘sha ta’lim maskanining talabalaridan tortib professor o‘qituvchilarigacha belgilangan adibning hayotiy va ijodiy faoliyatiga doir ma’lumotlarni to‘la o‘rganib targ‘ib qilishi talab etiladi. Toshkent Irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti jamoasiga el sevgan adib, O‘zbekiston qahramoni, O‘zbekiston xalq shoiri, O‘zbekiston Davlat madhiyasi matnining muallifi Abdulla Oripov ijodiy va hayotiy faoliyati targ‘ibotining biriktirilishi ham tasodifiy emas. Sababi Abdulla Oripov hayotlik paytlarida ushbu ta’lim maskanida boshqa oliy o‘quv yurtlariga nisbatan juda ko‘p ijodiy muloqot va uchrashuvlar uyushtirgani ma’lum. Buning boisi borligini institutda tashkil etilgan adabiy uchrashuvlardan birida o‘zlari shunday e’tirof etgan edilar. "Irrigatsiya, miroblik mening qalbimga, ruhiyatimga yaqin. Bolaligimdan bu kasbga ayricha mehr bilan qarayman.
Yoshligimda ilk she’riy mashqlarimni tinglab baholaydigan yaqin qardoshimiz ham mirob edilar. Yozgan she’rlarimni ilk bor eshitib baholovchisi o‘sha irrigator bo‘lgan. Ularni men chinakam ustozim deyishga haqliman. Chunki umr bo‘yi amal qilgan aqidamga sodiq qolib, sobit turishimga ularning aytgan so‘zlari va bergan maslahatlari asos bo‘lgan. Kunlarning birida bir she’r yozgandim. Odatdagidek, uni ilk tinglovchisi bo‘lgan o‘sha mirob edilar. Ular dalada egatlarga suv tarab ketmoniga suyangancha turardilar. She’rni o‘qidim, o‘sha paytda an’ana, rasm bo‘lgan mavzuda edi. "Kremlning yulduzi, porlar kecha-kunduzi" va hokazo davom etardi. Ketmonga suyanib horg‘in tarzda turgan mirob qardoshimiz menga qarab shunday dedi: "She’rni zo‘r yozibsan, qofiyasi ham, mazmuni ham joyida, lekin, senga bir savolim bor, Abdulla, sen o‘zing Kremlni borib ko‘rganmisan?"- dedilar. Men dong qotib qoldim. Demak, nimani ko‘rgan bo‘lsang, bilgan, his etgan narsang haqida yozish kerakligini menga o‘sha irrigator o‘rgatganlar. Shuning uchun ham ularni ilk ustozim degim kelaveradi doim". Mana, Abdulla akaning e’tirofi. Shunday ekan, ulug‘ shoirimizning ta’lim muassasamiz bilan bog‘liqlik mehri chandon ustuvor.
Bugun TIQXMMI institutining bir guruh pedagog, professor o‘qituvchilari va talabalari Adiblar xiyobonida buyuk va suyuk adibimiz Abdulla Oripov siymosi aks etgan haykal qoshida "Jo‘sh urgan ulug‘ xalq qudratining kuychisi" nomli shoirni yod etish mazmunida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Tadbir avvalida institut yoshlar bo‘yicha prorektor Ruzimurot Choriev boshchiligida shoir haykali poyiga gulchambar qo‘yildi. Tadbirda Abdulla Oripovning qizlari Shoiraxon Oripova, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, iste’dodli shoir Bobur Bobomurod, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent Davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetining professori Nurboy Jabborovlar ishtirok etib o‘zlarining ulug‘ shoirimizning ijodiy faoliyati bilan bog‘liq mulohazalari va o‘y-kechinmalarini o‘rtoqlashishdi.
Shuningdek, institutimiz professor o‘qituvchilaridan Shohista O‘ljaeva, Rashid Hakimov, Oybek Arifjonovlar shoir faoliyatining turli qirralari yuzasidan ma’lumotlar berib o‘tishdi. Abduhakim akaning shoir qalamiga mansub "Birinchi muhabbatim" she’ri asosidagi qo‘shiqni ijro etganda barcha sel bo‘lib tingladi desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Talabalarimizning shoir she’rlaridan ifodali tarzda o‘qib berishlari ham davraga fayz kiritdi. Ma’rifiy muloqot jarayonini "O‘zbekiston - 24" teleradiokanali informatsion dastur uchun yozib oldi. Abdulla Oripov siymosi, uning she’riyati xalq va davr ohangi bo‘lib barcha zamonlarda yangrab turishiga shubha yo‘q. Zeroki, mangulikka muhrlangan so‘z kuchi va qudrati abadul abad adabiy bong sifatida dong qozonib, ne-ne avlodlar ong-u shuuriga nur hamda g‘urur baxsh etib turaveradi.

Аллея литераторов представляет собой ухоженную дорожку, на пути которой составляют единый ансамбль памятники выдающимся узбекским литераторам. Прогуливаясь по Аллее литераторов, вы оказываетесь перед памятниками писателей, которые внесли большой вклад в развитие нашей литературы и искусства. Памятники воздвигнуты в прекрасном саду с красивыми цветами и деревьями. Они как бы смотрят на нас, спрашивая, насколько вы хорошо их знаете. У вас появляется желание ознакомиться с их произведениями, оставленным ими литературным наследием.
Поэзия Абдуллы Арипова обращена к жизни, вечным духовным ценностям, проявлениям таких человеческих качеств, как совесть, вера, преданность, и потому близка и понятна миллионам ценителей литературы. Стихотворения Абдуллы Арипова, посредством ярких художественных образов отражающие изменения в сознании людей, полны безграничной любви к Родине и человеку. Они призывают наш народ, особенно молодежь, беречь и сохранять независимость Узбекистана, царящую мирную и спокойную жизнь, глубоко осознавая ответственность за судьбу и завтрашний день страны.  «В современном сложном мире необходимо использовать влиятельную силу прозы и поэзии, чтобы проникнуть в сердца людей, вдохновить их на благородные цели. Мы создадим все условия для изучения наследия наших предков, создания великой литературы, достойной нашей славной культуры», — сказал Шавкат Мирзиёев. На встрече с писателями и поэтами, творческой интеллигенцией говорилось о внимании, которое уделяется развитию национальной литературы в последние годы, об очередных важных задачах. Литература — душа народа, зеркало его духовности.
Каждому вузу прикреплен один из памятников, расположенный на Аллее литераторов. Студенты и преподаватели Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства должны ознакомиться с жизнью и творчеством великого писателя, героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана, автора текста Государственного гимна Республики Узбекистан. Не случайно памятник А.Арипову прикреплен за Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. Ведь именно в этом институте Абдулла Арипов провел больше творческих бесед и встреч, чем в любом другом вузе.
«Мой близкий родственник, который слушал и оценивал мои первые поэтические упражнения в молодости, был мирабом. Он был ирригатором. Я имею полное право называть его моими настоящим учителем. Потому что его слова и советы помогли мне оставаться верными своим убеждениям до конца моей жизни» (из воспминаний А.Арипова).
Сегодня на Аллее литераторов перед памятником Абдуллы Арипова было проведено духовно-просветительское мероприятие под девизом «Певец своей Родины». В мероприятии приняли участие руководители, профессорско-преподавательский состав и студенты Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. К подножию памятника поэта во главе с проректором по делам молодежи Рузимуротом Чориевым был возложен венок.
В мероприятии приняли участие также дочь Абдуллы Арипова Шоирахон Арипова, заслуженный работник культуры Узбекистана, талантливый поэт Бобур Бобомурод, профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Нурбой Джабборов. Шохиста Уляева, Рашид Хакимов, Ойбек Арифжанов, профессора и преподаватели нашего института рассказали о жизни и творческой деятельности поэта, его высоком художественном мастерстве. Абдухакима ака спел песню «Моя первая любовь». Студенты также прочитали стихотворения, написанные А.Ариповым. Мероприятие было записано телеканалом «Узбекистан-24». Абдулла Арипов - гордость узбекского народа.