Markaziy osiyo mamlakatlari iqtisodiy hamkorligi mintaqasida iqlimni sug'urtalash, infratuzilma va boshqaruv loyihasi doirasidagi uchrashuv
Markaziy Osiyo mamlakatlari Iqtisodiy Hamkorligi mintaqasidagi iqlim sug'urtasi, infratuzilma va boshqaruv loyihasi haqida ma'lumot berish, kelgusidagi ishlar bo'yicha fikr almashish maqsadida Innovatsiyalar va ilmiy tadqiqotlar klasterida uchrashuv bo’lib o’tdi. Ushbu uchrashuv ishtirokchilarni oldindan tanishtirish uchun CAREC instituti va Innovatsiyalar va ilmiy tadqiqotlar klasteri tomonidan tashkil etilib, “Markaziy Osiyo mamlakatlari Iqtisodiy Hamkorligi mintaqasidagi iqlim sug'urtasi, infratuzilma va boshqaruv” loyihasining natijalari va rejalari to’g’risida ma’lumotlar berildi. Manfaatdor tomonlarning iqlim o'zgarishini o'rganish va tadqiqotlariga qiziqishi ortishi bunday uchrashuvlarni ko’payishiga olib keladi. Uchrashuv, shuningdek, Markaziy Osiyodagi iqlim muammolari to'g'risida xabardorlikni oshirishga xizmat qiladi.
Uchrashuvda institut rektori professor Umurzakov O’ktam Pardayevich ishtirok etib, O'zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun iqlim o'zgarishiga qarshi kurashishning ahamiyati, xususan, uning turli sohalarga ta'sir ko'rsatishi iqtisodiyot nima uchun bu tadqiqot muhim mavzuga aylandi va mintaqadagi loyiha faoliyati mavzusida ma’ruza qildilar. Uchrashuvda shuningdek, CAREC institute direktori o'rinbosari Doktor Iskandar Abdullayev, Leyptsig o'tish davri mamlakatlarida qishloq xo'jaligini rivojlantirish instituti doktoranti Otabek Umirbekov (onlayn tarzda), Xalqaro suvni boshqarish instituti ilmiy xodimi Doktor Zafar G'ofurovlar hamda Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti doktorantlari ishtirok etishdi.

Встреча в рамках проекта по климатическому страхованию, инфраструктуре и управлению в зоне экономического сотрудничества в Центральной Азии
В Кластере инноваций и исследований была организована встреча, на которой была представлена информация о проектах в области климатического страхования, инфраструктуры и управления в Центрально-Азиатском регионе экономического сотрудничества. На встрече также состоялся обмен идеями о будущей работе. Растущий интерес заинтересованных сторон к исследованиям в области изменения климата приведет к увеличению числа таких встреч. Встреча также послужит повышению осведомленности о проблемах климата в Центральной Азии.
Ректор ТИИИМСХ профессор Умурзаков Уктам Пардаевич принял участие во встрече и выступил с докладом о важности борьбы с изменением климата для Узбекистана и стран Центральной Азии, о влиянии климата на различные сектора экономики. Во встрече приняли участие заместитель директора института программы развития экономического сотрудничества стран Центральной Азии (CAREC) доктор Искандар Абдуллаев, докторант института аграрного развития в Центральной и Восточной Европе имени Лейбница Отабек Умирбеков (в режиме онлайн), научный сотрудник Международного института управления водными ресурсами Зафар Гафуров, а также докторанты Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства.