TIQXMMIda xorijiy universitetlar bilan onlayn tizimida “CONMECHYDRO-2020” xalqaro anjuman o‘tkazilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Suv resurslarini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 09.10.19y. PQ-4486-sonli qaroriga hamda “2020 yil – ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” davlat dasturiga muvofiq Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida onlayn tizimida, dunyoning eng kuchli 400 ta oliy o‘quv yurtlari tarkibidagi Buyuk Pyotr nomidagi Sankt Peterburg politexnika universiteti, Qozog‘iston-Germaniya Universiteti, Gidroproekt AJ ta’sischiligida "Construction Mechanics, Hydraulics and Water Resources Engineering (CONMECHYDRO-2020)” nomli Xalqaro ilmiy konferensiya bugun, 2020 yil 23 aprel kuni Toshkent vaqti bilan soat 10.00 da onlayn tarzda o‘z ishini boshladi.
Suv resurslaridan unumli foydalanish, gidroenergetika, qishloq va suv xo‘jaligini iqlim o‘zgarishi sharoitiga moslashtirish, sohadagi mavjud muammolar yechimini aniqlash bo‘yicha ilmiy izlanishlarni rivojlantirish va yuqori malakali, raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlashda xorijning nufuzli universitetlari bilan hamkorlikni mustahkamlash konferensiyaning asosiy maqsadi hisoblanadi. Konferensiyada AQSh, Fransiya, Germaniya, Kanada, Eron, Xitoy, Janubiy Koreya ,Rossiya,Qozog‘iston,Todjikiston,Afg‘oniston,Qirg‘iziston kabi davlatlardan 500 dan ortiq soha mutaxasislari, olimlar mualliflar onlayn tarzda ishtirok etishmoqda.
Bugungi pandemiya sharoitini inobatga olib, barcha ta’sischilar kelishgan holda konferensiyani onlayn tarzda o‘tkazishayotganligi alohida e’tiborga molikdir. Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti rahbariyati xorijiy universitetlar va tashkilotlardan qatnashayotgan olimlar, professor-o‘qituvchilar, ilmiy izlanuvchilar va mutaxassislar uchun barcha sharoitlarni tashkillashtirgan. Tashkilotchilarning tabrik so‘zlari, qabul qilingan maqolalar ro‘yxati va to‘liq matni, maqolalarning prezentatsiyalari konferensiya saytida batafsil yoritilmoqda. Maqolalar bo‘yicha savollar elektron pochtaga, ingliz tilida yuborilmoqda. Barcha ishtirokchilar o‘zaro savol – javoblar bilan fikr almashishlari mumkin. Tashkiliy qo‘mita bitta umumiy pochtada ishlarni monitoring qilmoqda.
Mualliflar va barcha qiziquvchilar uchun:
Konferensiya sayti: http://conmechydro.spbstu.ru/
Tashkilotchilarning tabrik so‘zlari:
http://conmechydro.spbstu.ru/userfiles/files/pdf/rectors_greeting.pdf -TIQXMMI
http://conmechydro.spbstu.ru/userfiles/files/pdf/dku_greeting.pdf - KNU
http://conmechydro.spbstu.ru/userfiles/files/pdf/hidroproject_greeting.pdf - Gidroproekt
Maqolalar ro‘yxati:
https://drive.google.com/open?id=1PTUBZuu-5Adi4SdWNOAuRyfzjDk2nCaf
Maqolalarning to‘liq matni: https://drive.google.com/open?id=18sSBVjXCQcyBNaSJ9t0G5NIGgE3CMpH
Maqolalarning prezentatsiyalari:
https://drive.google.com/open?id=1awUjJKrnMNPALO-i-ohY0IsQM7ihiUKo
Ma’lumotlar bilan konferensiyaning faoliyati davomida tanishish mumkin.
Murojaatlar uchun elektron manzil: conmechydro_2020@mail.ru
Muhokamadan o‘tgan ilmiy maqolalar SCOPUS, WEB OF SCIENCE xalqaro bazalar ro‘yxatidagi nufuzli ilmiy-texnik jurnallarda chop etiladi.

В ТИИИМСХ в режиме онлайн проводится Международная конференция «CONMECHYDRO 2020» с зарубежными университетами
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4486 от 09.10.2019 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления водными ресурсами» и Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства совместно с Санкт-Петербургским политехническим университетом имени Петра Великого, Казахско-немецким университетом и АО «Гидропроект» 23 апреля 2020 года, в 10.00 по ташкентскому времени в режиме онлайн стартовала Международная научная конференция «Строительная механика, гидравлика и водное хозяйство (CONMECHYDRO 2020)».
Основная цель конференции - развитие научных исследований по эффективному использованию водных ресурсов, гидроэнергетики, адаптации сельского и водного хозяйства к изменению климата, решение проблем, существующих в этой области, и укрепление сотрудничества с ведущими зарубежными университетами в подготовке высококвалифицированных, конкурентоспособных кадров. В конференции принимают участие более 500 специалистов, ученых из США, Франции, Германии, Канады, Ирана, Китая, Южной Кореи, России, Казахстана, Таджикистана, Афганистана и Кыргызстана.
Принимая во внимание сегодняшние условия пандемии, следует отметить, что все учредители согласились провести конференцию в режиме онлайн. Руководство Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства создало все условия для ученых, профессорско-преподавательского состава, исследователей и специалистов зарубежных университетов и организаций. Поздравительные речи организаторов, список принятых статей и полный текст, презентации статей подробно освещены на сайте конференции. Вопросы по статьям отправляются по электронной почте, на английском языке. Все участники могут обмениваться своими вопросами и идеями друг с другом. Оргкомитет ведет мониторинг работы через один общий почтовый ящик.
Для авторов и всех заинтересованных:
Сайт конференции:
Поздравительные слова организаторов:
http://conmechydro.spbstu.ru/userfiles/files/pdf/rectors_greeting.pdf -ТИИИМСХ
http://conmechydro.spbstu.ru/userfiles/files/pdf/dku_greeting.pdf - Казахско-Немецкий Университет
http://conmechydro.spbstu.ru/userfiles/files/pdf/hidroproject_greeting.pdf - Гидропроект
Список статей:
https://drive.google.com/open?id=1PTUBZuu-5Adi4SdWNOAuRyfzjDk2nCaf
Полный текст статей:
https://drive.google.com/open?id=18sSBVjXCQcyBNaSJ9t0G5NIGgE3CMpH
Презентации статей:
https://drive.google.com/open?id=1awUjJKrnMNPALO-i-ohY0IsQM7ihiUKo
С информацией можно ознакомиться во время работы конференции.
Электронная почта для обращений: conmechydro_2020@mail.ru
Статьи, одобренные Научным Комитетом, будут опубликованы в изданиях, индексируемых Scopus, WEB OF SCIENCE.