Аёлларнинг жамиятдаги ўрни
Мамлакатимизда хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларига сўзсиз риоя қилинишини таъминлаш, оналик ва болаликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг турли соҳа ва тармоқларда ўз қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқариши учун шарт-шароит яратиш, шунингдек, оила институтини мустаҳкамлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бироқ ушбу соҳадаги ишларнинг ҳолати хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, улар билан мақсадли ишларни ташкил этиш, оилаларда маънавий-ахлоқий муҳитни мустаҳкамлаш ва соғломлаштиришнинг самарали механизмини яратишга тўсқинлик қилаётган бир қатор тизимли муаммо ва камчиликлар мавжудлигини кўрсатмоқда. Шу муносабат билан Тошкент ирригация ва қишлоқ хожалигини механизациялаш муҳандислари институтининг “Гидромелиорация” факултетида меҳмонлар келиши давом этмоқда.
Факултетда аёлларнинг жамиятдаги ўрни мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Ушбу давра суҳбатида факултет декани А. Фатхуллойев, факултет хотин-қизлар қўмитаси раиси З.Бекназарова, А.Досматова ҳамда Р.Шукруллаева, талаба-қизлар иштирок этди. З.Бекназарова яқинлашиб келаётган талаба-қизларни 8-март Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан табриклади. А.Досматова сўзга чиқиб, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитасининг жамият ҳаётидаги фаоллигини ошириш, хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятини тубдан такомиллаштириш мақсадида қўмита фаолиятининг устувор йўналишлари белгилаб берилди. Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси ва унинг ҳудудий бўлинмаларининг янгиланган тузилмалари тасдиқланди.
Оилавий қадриятлар ва анъаналар йўналишида фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларни олиб бориш мақсадида Республика Оила илмий-амалий маркази негизида Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида алоҳида Оила илмий-амалий тадқиқот маркази ва унинг ҳудудий бўлинмалари ташкил этилди. Оиланинг репродуктив саломатлиги ва демографик ривожланиши, замонавий намунали оиланинг мезонларини белгилаш, оила-никоҳ муносабатлари соҳасида амалиётни ўрганиш ва тажриба алмашиш борасида халқаро ва хорижий ташкилотлар, илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорликни амалга ошириш билан бир қаторда Соғлом оила соғлом жамият консептуал ғояси ҳамда Оила жамият ва давлат ҳимоясида конституциявий принципини кенг тарғиб этиш ва жамиятга сингдириш Оила марказининг асосий вазифалари қаторидан жой олди.

Роль женщины в обществе
В стране осуществляется масштабная работа по повышению общественно-политической и социальной активности женщин, созданию условий для их самореализации в различных сферах и отраслях, обеспечению безусловного соблюдения прав и законных интересов женщин, всесторонней поддержке материнства и детства, а также укреплению института семьи. Вместе с тем положение дел в данной сфере свидетельствует о наличии ряда системных проблем и недостатков, препятствующих созданию эффективных механизмов по всесторонней поддержке женщин, организации целевой работы с ними, укреплению и оздоровлению духовно-нравственной среды в семьях.
На факультете гидромелиорации состоялся «круглый стол» на тему «Роль женщины в обществе». В «круглом столе» приняли участие декан факультета Фатхуллоев А., председатель комитета женщин Бекназарова З., Досматова А. и Шукруллаева Р., а также студентки факультета. Бекназарова З. поздравила девочек-студенток с наступающим Международным женским днем 8 марта. В своем выступлении Досматова А. отметила, что в целях совершенствования деятельности Комитета женщин Узбекистана в сфере общественной жизни, поддержки женщин и укрепления института семьи определены приоритеты деятельности комитета. Комитету женщин предоставлены дополнительные полномочия и возможности, утверждены обновленные структуры Комитета и его территориальных отделений.
Научно-практический исследовательский центр «Оила» при Кабинете Министров Республики Узбекистан является ответственным за реализацию единой государственной политики, направленной на реализацию концепции «Здоровая семья - здоровое общество» в нашей стране. Основные задачи: проведение фундаментальных, прикладных и инновационных исследований по вопросам семьи, репродуктивного здоровья и демографического развития, выработка на их основе и практическая реализация предложений по укреплению института семьи, а также создание эффективной системы оказания действенной методической, консультативной и практической помощи семьям; организация специальных учебных курсов по повышению квалификации и переподготовке специалистов по работе с семьями; осуществление сотрудничества с международными организациями, зарубежными научно-исследовательскими учреждениями в сфере семьи и брака.