O‘zbekistonning 10 ta oliy ta’lim muassasasi TIMES HIGHER EDUCATION tomonidan e’tirof etildi
Buyuk Britaniyaning nufuzli reyting agentligi – Times Higher Education tomonidan dunyoning yetakchi universitetlari reytingi e’lon qilindi. Avvalgi reytinglardan farqli ravishda e’lon qilingan reytingga ilk bor yangi turdagi maqomga (reporter*) ega bo‘lgan 450 ta oliy ta’lim muassasalari ham kiritildi. E’tiborli jihati, mazkur maqomga ega bo‘lgan oliy ta’lim muassasalariga o‘rinlar berilmadi va ularning ro‘yxati alfavit tartibida aks ettirildi.
Mazkur ro‘yxatda O‘zbekistonning quyidagi 10 ta oliy ta’lim muassasasi ham joy oldi:
– O‘zbekiston milliy universiteti;
– Toshkent davlat yuridik universiteti;
– Toshkent moliya universiteti;
– Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti;
– Toshkent tibbiyot akademiyasi;
– Toshkent pediatriya tibbiyot instituti;
– Toshkent farmasevtika instituti;
– Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti;
– Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti;
– Urganch davlat universiteti.
Reporter maqomi reytingga kirish uchun faol ishlari bilan Times Higher Education reyting agentligini e’tirofiga sazovor bo‘lgan oliy o‘quv yurtlariga berildi. Mazkur ro‘yxatdagi oliy ta’lim muassasalari dunyoning nufuzli oliygohlariga kirish uchun nomzod sifatida tan olinib, mazkur yo‘nalishda Times Higher Education ularga yaqindan yordam berishga tayyor ekanligi bayon etildi. O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-oktabrdagi PF–5847-son Farmoni bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish Konsepsiyasi”da 2030-yilga qadar respublikadagi kamida 10 ta oliy ta’lim muassasasini xalqaro e’tirof etilgan tashkilotlar (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Nigher Education yoki Academic Ranking of World Universities) reytingining birinchi 1 000 ta o‘rindagi oliy ta’lim muassasalari ro‘yxatiga, shu jumladan O‘zbekiston milliy universiteti va Samarqand davlat universitetini birinchi 500 ta o‘rindagi oliy ta’lim muassasalari ro‘yxatiga kiritish bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirish belgilangan bo‘lib, hozirgi kunda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi mazkur yo‘nalishda milliy oliy ta’lim muassasalariga tashkiliy, metodik va amaliy yordam ko‘rsatib kelmoqda.

10 вузов Узбекистана признаны TIMES HIGHER EDUCATION
Ведущее рейтинговое агентство Великобритании Times Higher Education опубликовало рейтинг ведущих университетов мира. В отличие от предыдущих рейтингов, в опубликованный рейтинг впервые также вошли 450 высших учебных заведений с новым типом статуса (репортер *). Примечательно, что высшим учебным заведениям с таким статусом места не присваивались, а их списки располагались в алфавитном порядке.
В список также вошли следующие 10 высших учебных заведений Узбекистана:
- Национальный университет Узбекистана
- Ташкентский государственный юридический университет
- Ташкентский финансовый университет
- Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства
- Ташкентская медицинская академия
- Ташкентский педиатрический медицинский институт
- Ташкентский фармацевтический институт
- Ташкентский государственный экономический университет
- Туринский политехнический университет в Ташкенте
- Ургенчский государственный университет
Статус репортера присвоен университетам, признанным рейтинговым агентством Times Higher Education за активную работу по выходу в рейтинг. Представленные в списке вузы признаны кандидатами на поступление в ведущие университеты мира, и Times Higher Education готова им в этом помочь. В свою очередь «Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года», утвержденная Указом Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № ПФ-5847. топ-1000 высших учебных заведений в рейтинге международно признанных организаций (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Nigher Education или Academic Ranking of World Universities), включая Национальный университет Узбекистана и Самаркандский государственный университет, которые будут включены в список первые 500 мест высшего образования, а теперь Министерство высшего и среднего специального образования оказывает организационную, методическую и практическую помощь учебным заведениям.