Илк қалдирғочининг эришган ютуқлари
ТИҚХММИ Қарши филиали ҳузуридаги академик лицей 106-гуруҳ ўқувчиси Норов Асилбек “Ўзбек жанг санъати” спорт тури билан кўп йиллар давомида шуғулланиб келади. Ҳозирги кунгача кўпгина ютуқларга эришиб келмоқда. Республика чемпионатида Норов Асилбек “Ўзбек жанг санъати” спорт тури ёшлар, ўсмирлар ва катталар ўртасида жамоавий беллашув йўналишида фахрли учинчи ўринларни, бронза медал соҳиби ва Қашқадарё вилояти биринчилигида 19-20-октабр кунлари ушбу спорт тури бўйича ёшлар ва ўсмирлар ўртасида фахрли биринчи ўринни эгаллаб олтин медал соҳиби бўлди. Академик лицей томонидан қимматбаҳо совға билан тақдирланди.
Қолаверса, Норов Асилбек жорий йилнинг 7-апрелида Осиё чемпионатида биринчи ўрин, 27-28-апрел кунлари ўтказилган халқаро спорт мусобақасида биринчи ўрин, Республика миқёсида мусобақаларда 10 маротаба биринчи, 4 маротаба иккинчи ва 9 маротаба фахрли учинчи ўринларни эгаллаган. Академик лицей тадбирларида ҳам фаол иштирок этиб келмоқда. Шунингдек, ўз соҳаси бўйича чуқурлаштирилган фанлардан, яъни кимё ва биология фанларидан ҳам аъло баҳоларда ўқиб келмоқда.

Достижения первой ласточки
Учащийся 106 группы академического лицея при Каршинском филиале ТИИИМСХ Норов Асилбек много лет занимается «Узбекскими единоборствами». На республиканском чемпионате Норов Асилбек стал бронзовым призером, заняв почетное третье место в командном зачете среди молодежи, юниоров и взрослых. 19-20 октября в Кашкадарьинском областном чемпионате занял почетное первое место, став обладателем золотой медали. Награжден ценным подарком от академического лицея.
Кроме того, 7 апреля 2019 года Норов Асилбек занял первое место на чемпионате Азии, на Международном спортивном турнире, проходившем 27-28 апреля, занял первое место, в республиканских соревнованиях 10 раз занимал почетное первое место, 4 раза – второе место, 9 раз – почетное третье место. Он также активно участвует в деятельности академического лицея. Обладает отличными академическими знаниями в области химии и биологии.
Информация заместителя директора по духовной и просветительской работе академического лицея Турсоатова Д.