“Амир Темур-фахримиз, ғуруримиз”
2021 йил 9 апрель куни ТИҚХММИ маърузалар залида Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 685 йиллиги муносабати “Сув хўжалигини ташкил этиш ва бошқариш” факультети профессор-ўқитувчилари ҳамда талабалари учун “Амир Темур-фахримиз, ғуруримиз” мавзусида маърифий тадбир ўтказилди. Тадбирда “Сув хўжалигини ташкил этиш ва бошқариш” факультети декани Р.Хакимов, “Ёшлар билан ишлаш, маънавият ва маърифат” бўлими бошлиғи З.Хайдаров ҳамда “Гуманитар фанлар” кафедраси ўқитувчиси Л.Бахтиёровлар иштирок этишди.
Иштирокчилар учун “Гуманитар фанлар” кафедраси ўқитувчиси Л.Бахтиёров Ўзбек давлатчилиги тарихида жуда катта ўрин тутган, саркарда, ҳукмдор, илм-маърифат, санъат ва маданият ҳомийси Амир Темур шахси ва фаолияти шунингдек, дунё тарихи ва цивилизациясида муҳим ўрин тутганлиги тўғрисида талабалар учун маъруза қилди. Амир Темур шахси ва унинг фаолияти бугунги ёш авлод маънавиятида ва тарбиясида ватанпарварлик, садоқат ва келажакка катта ишонч билан қадам босишларида муҳим аҳамият касб этади. Маъруза қизғин савол-жавоблар остида ўтди.

Амир Темур - наша слава, наша гордость
9 апреля 2021 года в лекционом зале TИИИМСХ по случаю 685-летия со дня рождения Сахибкирана Амира Темура для профессорско-преподавательского состава и студентов факультета организации и управления водным хозяйством было проведено мероприятие на тему «Амир Темур - наша гордость». В мероприятии приняли участие декан факультета организации и управления водным хозяйством Р. Хакимов, начальник отдела по делам молодежи, духовности и просвещения З. Хайдаров, преподаватель кафедры гуманитарных наук Л.Бахтиёров.
Преподаватель кафедры гуманитарных наук Л.Бахтиеров рассказал присутствующим об Амире Темуре. Амир Темур был непобедимым полководцем и политическим деятелем, внесшим большой вклад в развитие науки, культуры и просвещения, Амир Темур объединил разрозненные края на основе единого государственного флага, после этого стабилизировалась экономика страны, торговля и ремесленничество, промышленное развитие, расширились торгово-экономические отношения с далекими и близкими соседями участники были проинформированы об историческом, культурном, духовном наследии Амира Темура и эпохи Темуридов, его роли в мировой цивилизации.