"Ватанпарвар" газетаси таҳририяти “Кўҳна тарих шодасида” танлови ғолиб ва совриндорларини тақдирлади. Булар орасида бизнинг педагогларимизнинг ҳам борлиги қувонарлидир. Қуролли Кучлар давлат музейида республика олий таълим муассасалари олимлари, профессор-ўқитувчилари, тарихчилар, адиблар, тадқиқотчилар ҳамда муштарийлар ўртасида ўтказилган “Кўҳна тарих шодасида” танлови якунларини эълон қилиш ва ғолибларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Жорий йилнинг февраль-август ойларида ўтказилган танловга бир қатор олий таълим муассасалари ўқитувчилари, илмий ходимлари, тарихчи олимлардан 100 га яқин материал келиб тушди. Уларнинг 40 дан ортиғи “Ватанпарвар” газетаси ва “Ўзбекистон армияси” журналида чоп этилди.
Тантанали тадбирда Мудофаа вазирлиги Ахборот ва оммавий коммуникациялар департаменти бошлиғи подполковник Баҳром Зулфиқоров сўзга чиқиб, ғолиблар ва иштирокчиларни муборакбод этди. Ушбу танловда институтимизнинг фаол кафедра мудирларидан тарих фанлари доктори Шоҳиста Ўлжаева учинчи ўринни эгаллади. Ғолибларга пул мукофотлари ва эсдалик совғалари топширилди. Фидойилик ва фаоллик ўз касбий фаолиятидан ташқари республикамиз ҳаётидаги ижтимоий-маърифий жараёнда ҳам актив муносабатда бўлишни талаб этади, Ватанпарварлик тушунчасининг моҳияти ҳам шунда. Ш. Ўлжаеванинг тарихчи олим сифатида ўзининг чиқишлари ва мақолалари билан иштирок этишлари эътиборга молик.

Активность и преданность – основа патриотизма
Редакция газеты «Ватанпарвар» наградила победителей и лауреатов конкурса «Жемчужины древней истории». Приятно то, что среди них есть наши преподаватели. В Государственном музее Вооруженных сил состоялась церемония награждения победителей конкурса «Жемчужины древней истории», которыми стали ученые, педагоги, историки, писатели, исследователи и читатели. В конкурсе, который проводился в феврале-августе этого года, приняло участие около 100 работ преподавателей, исследователей и историков из ряда вузов. Более 40 из них были опубликованы в газете «Ватанпарвар» и в журнале «Армия Узбекистана».
На торжественном мероприятии начальник отдела информации и массовых коммуникаций Министерства обороны подполковник Бахром Зульфикаров поздравил победителей и участников. В этом конкурсе третье почетное место заняла заведующая кафедрой истории, доктор исторических наук Шохиста Улжаева. Победители были награждены денежными призами и сувенирами. Помимо профессиональной деятельности самоотверженность и активность требуют непосредственного участия в общественной жизни нашей Республики, что является проявлением патриотизма. Примечательно то, что Ш. Улжаева, как историк, своими выступлениями и статьями принимает активное участие в общественной жизни страны.