Тошкент политехника музейига саёҳат
Бугун фан-техника тараққиёти янги-янги марраларни забт этмоқда. Таъбир жоиз бўлса, ҳар куни инсониятга янада қулай шароит ва имконият яратилмоқда. Бироқ унинг ибтидоси ҳақида ҳамма ҳам тўлиқ тасаввурга эга эмас. Автомобилсозлик саноати бугунга қадар қандай йўлларни босиб ўтган? Бир неча аср муқаддам яратилган илк машиналар, тракторларнинг кўриниши қандай бўлган? Улар қандай ҳаракатланган? Бу каби саволларга Тошкент политехника музейидан жавоб топасиз...
2019-йил 12-апрель куни “Гидромелиорация” факультети “Гидрология (Сув омборларида)” таълим йўналиши 2-курс 17-гуруҳ талабалари ва гуруҳ мураббийи “Гидрология ва гидрогеология” кафедраси ассистенти С. Мансуров бошчилигида Тошкент Политехника музейига саёҳат уюштирилди.
Ташриф давомида транспорт ривожланиши тарихи, фан ва техника, буюк олимлар ихтиролари, “Жаҳон автомобилсозлик тарихи,” “Ўзбекистон автомобил соҳаси тарихи” ва бошқа маълумотларга эга бўлишди. Шу билан биргаликда General Motors заводи конвейеридан турли йилларда чиққан илк автомобилларни Республикамиз биринчи президенти Ислом Каримовнинг музейига қилган совғасини кўришга мушарраф бўлишди.

Посещение Ташкентского политехнического музея
Сегодня развитие науки и техники достигли новых высот. Каждый день человечеству предоставляются еще более благоприятные условия и возможности. Однако не все имеют полное представление о его начале. Каким был путь автомобильной промышленности до сегодняшнего дня? Каким были первые тракторы и машины несколько веков назад? Как они двигались? Ответы на эти вопросы вы найдете в Ташкентском политехническом музее ...
12 апреля 2019 года студенты 2-го курса 17-й группы направления «Гидрология (водохранилища)» факультета гидромелиорации и куратор группы, ассистент кафедры гидрологии и гидрогеологии С.Мансуров посетили Ташкентский политехнический музей.
Посетив музей, они ознакомились с историей развития транспорта, наукой и техникой, изобретениями великих ученых, историей мирового автомобилестроения, историей автомобильной промышленности Узбекистана и другими. Они также увидели первые автомобили, выпущенные в разные годы с заводского конвейера General Motors, которые были подарены музею Первым Президентом Республики Узбекистана Исламом Каримовым.