Сўз санъатининг бошланиши фольклордадир
Жорий йилнинг 13 декабр куни “Огaҳий” таваллудининг 210 йиллиги муносабати билан “Б” ўқув биноси 4 - қаватида жойлашган мажлислар залида “ИБРАТЛИ, ИЖОДКОР ИНСОНЛАР” рукнида Хоразм бахшичилик мактаби ижодкорларидан бири Матякубов Отaхон бахши билан учрашув ўтказилди.
Учрашувда “Гидротехника қурилиши” факультети талабаларидан 160 нафар талаба ҳамда профессор-ўқитувчилар иштирок этишди. Тадбирни Р.Жуманиязов кириш сўзи билан очиб, бахшилик санъати бўйича йиғилиш иштирокчиларига маълумот берди-да ва меҳмон Отохон бахши Матякубовга навбат берди.
Маърузачи ўз ижоди ҳақида тадбир иштирокчиларига сўзлаб берди ҳамда шогирдлари билан ўзининг ижодидан ҳамда “Огаҳий” ғазалларидан ижро этиб берди. Тадбир сўнгида Ёшлар билан ишлаш бўйича проректор Р.Қ.Чориев мехмонни институт раҳбарияти номидан табриклади.

Искусство слова начинается с фольклора
13 декабря 2019 года в конференц-зале учебного корпуса «Б» состоялась встреча с заслуженным артистом Узбекистана Отахоном бахши Матякубовым. В мероприятии, посвященном дню рождения яркого представителя нашей классической литературы Мухаммадризо Агахи, приняли участие более 160 студентов, а также преподавателей факультета гидротехнического строительства. С приветственной речью мероприятие открыл пресс-секретарь института Р.Джуманиязов. Он представил участникам мероприятия информацию об Отахоне бахши Матякубове. Затем предоставил ему слово.
Гость рассказал участникам мероприятия о своей творческой работе и выступил с учениками со своим творчеством и газелями «Огахий». В конце мероприятия проректор по работе с молодежью Р.Чориев от имени руководства института поздравил гостя.