Эрасмус+ DSinGIS лойиҳасининг навбатдаги онлайн йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 11 август куни Зоом платформасида Эрасмус+ “DSinGIS: Геоинформатика соҳасида докторантура” лойиҳасининг навбатдаги бошқарув онлайн йиғилиши бўлиб ўтди. Мазкур йиғилишда лойиҳанинг Венгрия, Австрия, Германия ҳамда Ўзбекистондаги (ТИҚХММИ, ЎзМУ, ҚДУ, ТАҚИ, СамДАҚИ) ҳамкорлари иштирок этдилар. Йиғилишни лойиҳа координатори Лорант Фолдварй олиб борди.
Йиғилишда қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
- WР1. Лойиҳа бошқаруви (ташқи аудит, молиявий ҳисоботлар);
- WР3. Ўқув материалларини яратиш (ўқитиш ва ўқиш учун тайёргарлик даражаси);
- WР4. Таълим инфраструктурасини шакллантириш (Қўшма илмий тадқиқот маркази учун жиҳозлар сотиб олиш бўйича тендер ўтказиш, марказ устави ва Бизнес модел);
- WР5. Геофазовий атамалар глоссарийси (гармонизация режаси ва тасдиқлаш жараёни);
- WР6. Малака ошириш (PhC талабаларнинг Европада таҳсил олишлари, Геоинформатика бўйича ёзги мактаб);
- WР7. Ан]анавий илмий конференциялар (лойиҳанинг сўнгги мониторинг йиғилиши ва GI 2020 Халқаро конференцияси);
- WР9. Лойиҳани тарқатиш ва натижалардан фойдаланиш (NЕО журнали учун мақолалар тайёрлаш) ва бошқа турли масалалар.
Йиғилишда ТИҚХММИдан лойиҳанинг Ўзбекистондаги миллий координатори, Ердан фойдаланиш кафедраси таянч докторанти Илҳом Абдураҳманов ҳамда лойиҳанинг Ўзбекистондаги миллий менежери, Инноваwия ва илмий тадқиқотлар кластери раҳбари Маманбек Реимов иштирок этдилар. Лойиҳа доирасида 2020 йил сўнгига қадар ТИҚХММИда лойиханинг Ўзбекистондаги барча ҳамкорлари учун ташкил этилаётган Геоинформатика қўшма илмий тадқиқот марказига 115 минг евролик асбоб-ускуналар сотиб олиш режалаштирилган. Лойиҳа тўғрисидаги батафсил ма’лумотни лойиҳанинг қуйидаги расмий веб-саҳифасидан олишингиз мумкин: www.dsingis.eu

Состоялась очередная онлайн-встреча руководства проекта Erasmus + DSinGIS
11 августа 2020 года на платформе Zoom состоялась очередная онлайн-встреча руководства проекта Erasmus + «DSinGIS: докторантура в области геоинформатики». На встрече присутствовали партнеры проекта из Венгрии, Австрии, Германии и Узбекистана (TИИИМСХ, Национальный университет Узбекистана, Каршинский государственный университет, Ташкентский архитектурно строительный институт, Самаркандский государственный архитектурно-строительный институт).
На встрече были обсуждены следующие вопросы:
- WP1. Управление проектами (внешний аудит, финансовая отчетность);
- WP3. Создание учебных материалов (уровень преподавания и подготовка к чтению);
- WP4. Формирование образовательной инфраструктуры (тендер на закупку оборудования для Совместного исследовательского центра; Устав Совместного исследовательского центра и бизнес-модель);
- WP5. Глоссарий геофизических терминов (план согласования и процесс утверждения);
- WP6. Повышение квалификации (аспиранты, обучающиеся в Европе, Летняя школа геоинформатики);
- WP7. Традиционные научные конференции (итоговая мониторинговая встреча проекта и Международная конференция GI2020);
- WP9. Распространение проекта и применение результатов (подготовка статей для журнала NEO) и другие вопросы.
На встрече присутствовали Национальный координатор проекта в Узбекистане Абдурахманов Илхом Исакович, докторант кафедры землеустройства, и национальный менеджер проекта в Узбекистане, руководитель инновационно-исследовательского кластера Реймов Маманбек Полатович. В рамках проекта до конца 2020 года планируется закупить оборудование на сумму 115 000 евро для Объединенного исследовательского центра геоинформатики, который будет создан при TИИИМСХ. Подробную информацию о проекте можно найти на официальном сайте проекта: www.dsingis.eu