Ўқув жараёнида назария ва амалиёт уйғунлиги
Олий таълим тизимини ривожлантириш бўйича Президентимиз томонидан “Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 - йилгача ривожлантириш консепсиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармонни имзоладилар. Унга қуйидагилар назарда тутилади:
• олий таълим соҳасида давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, ҳудудларда давлат ва нодавлат олий таълим муассасалари фаоилаятини ташкил этиш асосида олий таълим билан қамров даражасини 50 фоиздан ошириш, соҳада соғлом рақобат муҳитини яратиш;
• олий таълим муассасаларида ўқув жараёнини босқичма-босқич кредит-модул тизимига ўтказиш;
• халқаро тажрибалардан келиб чиқиб, олий таълимнинг илғор стандартларини жорий этиш, жумладан, ўқув дастурларида назарий билим олишга йўналтирилган таълимдан амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтирилган таълим тизимига босқичма-босқич ўтиш.
Институтимизда ҳам таълим сифатини ошириш бўйича жадал ишлар олиб борилмоқда. Шу жумладан, Институтимизнинг 2019 - йил 30 - сентабрдаги   6-мажлис баёнининг 12-бандига асосан яъни Институтда талабаларни 5+1 ( беш кун институтда ва бир кун ишлаб чиқаришда ) тизими асосида ўқитишни жорий этиш. Шунга мувофиқ  Институтимизнинг “Електр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедрасининг 409, 410, 410а ва 411 гуруҳлари кафедра профессор-ўқитувчилари А.Санбетова, А.Бабайев, С.Намозов ва А.Давировлар ҳамроҳлигида “ЎЗЕЛЕКТРТАРМОҚ” Унитар корхонаси 220/110/10 кв Келес подстанциясида амалиёт дарсларини олиб боришди. Талабалар ўзларини қизиқтирган саволарини беришди ва мас'ул ходим томонидан етарлича жавобларини олишди. Устозлар ҳам корхона ишчилари билан биргаликда ўзларини фикрларини билдирдилар. Талабалар учун дарс жудаям қизиқ ва кўтаринки руҳда ўтди.
“Електр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари“ кафедраси ассистенти Алишер Давиров ахбороти

Связь теории и практики в процессе обучения
Президентом Республики Узбекистан подписан Указ №УП-5847 от 08.10.2019 года «Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года», который включает в себя:
- развитие государственно-частного партнерства в сфере высшего образования, повышение уровня охвата высшим образованием более 50 процентов на основе организации в регионах деятельности государственных и негосударственных высших образовательных учреждений, создания в сфере здоровой конкурентной среды;
- поэтапный перевод учебного процесса высших образовательных учреждений на кредитно-модульную систему;
- внедрение передовых стандартов высшего образования, в частности поэтапный переход от образования, учебные программы которого направлены на получение теоретических знаний, к системе образования, направленной на формирование практических навыков, исходя из международного опыта.
В институте проводится большая работа по повышению качества образования. В частности, согласно протокола института № 6 от 30 сентября 2019 года пункта 12 введение в обучение студентов программы 5 + 1 (пять дней в институте и один день на производстве) профессорско-преподавательский состав кафедры электроснабжения и возобновляемых источников энергии А.Санбетова, А.Бабайев, С.Намозов и А.Давиров в сотрудничестве с Унитарным предприятием «Узэлектросеть» провели практические занятия на подстанции Келес 220/110/10 кв. для студентов 409, 410, 410а и 411 групп. Студенты получали ответы на все интересующие их вопросы.