Карталар қай тарзда яратилади?
“Геодезия ва геоинформатика« кафедраси ўқитувчиси Жураев Абдулла «Кўчма машғулот» ташкил қилиш графиги асосида »Ер ресурсларини бошқариш« факультети 3-курс 1-гуруҳ талабалари билан “Табиий карталарни лойиҳалаш ва тузиш» фанидан амалий машғулотларни ишлаб чиқариш билан узвий боғлаб, соҳадаги инновацион ютуқлардан хабардор бўлиш мақсадида «ГеоинфорумКадастр» ДУК га ташриф буюришди.
Талабалар ўқув-танишув саёҳати мобайнида бу ерда карталарнинг қай тарзда яратилиши, ходимларга яратилган шарт-шароитлар билан яқиндан танишдилар. Бу каби ўқув-танишув саёҳатларидан кўзланган мақсад талабаларнинг олаётган назарий билимларини бевосита амалиёт билан боғлаш ҳамда уларнинг кўникмасини оширишдир. Ўқув машғулотларида берилаётган билимларни мустаҳкамлаш, ишлаб чиқариш ва фаннинг ўзаро интеграциясини янада мустаҳкамлаш мақсадида уюштирилган ушбу сафар талаба-ёшларда катта таассурот қолдирди. Шунингдек, «ГеоинфорумКадастр» ДУКнинг барча ходимларига факультет номидан ўз миннатдорчилигини билдиришди.

Как создаются карты?
С целью связать практическое обучение студентов с последними достижениями науки и техники, приспособить учебный процесс к производственной деятельности преподаватель кафедры геодезии и геоинформатики Жураев Абдулла вместе со студентами 3 курса 1 группы факультета управления земельными ресурсами на основе графика организации «мобильных занятий» по предмету «Проектирование и составление карт природы» посетили Государственное унитарное предприятие «Геоинформкадастр».
Во время учебной поездки студенты узнали о том, как создавать карты, поближе ознакомились с условиями для сотрудников. Цель учебно-ознакомительной поездки - напрямую связать теоретические знания студентов с практикой и совершенствование их навыков. Визит студентов в ГУП «Геоинформкадастр», организованный для закрепления теоретических знаний, полученных в ходе занятий, а также дальнейшей интеграции науки и производства, произвел большое впечатление на студентов. От имени факультета института они выразили благодарность всем сотрудникам «Геоинформкадастр».