Ишлаб чиқариш корхоналари раҳбар ва мутахассислари билан муаммоли маърузалар ташкил қилиш бўйича режага асосан “Гидромелиорация ишларини механизациялаштириш” факультети, СХМИМ таълим йўналиши 4-курс талабалари “Мелиомашлизингсервис ” МЧЖ “Сервис ва мониторинг бўлими” бошлиғи Н.И.Аллаберганов билан учрашдилар. Н.И.Аллаберганов 2019 йилда лизинг йўналишида амалга ошириладиган устувор вазифалар ҳамда «Мелиомашлизингсервис» масъулияти чекланган жамияти томонидан олиб борилаётган ишлар тўғрисида талабаларга маълумот берди.
“Мелиомашлизингсервис” шўъба корхонасидан фарқли ўлароқ, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 6 октябрдаги “Ўзмелиомашлизинг” давлат унитар корхонаси фаолиятини янада ривожлантириш тўғрисида”ги 3313-сонли қарори билан қайта ташкил этилган “Мелиомашлизингсервис” масъулияти чекланган жамияти ўзининг иш фаолиятини янада кенгайтирган ҳолда нафақат мелиоратив техникаларга замонавий сервис хизмат кўрсатишни балки хорижий мамлакатлардан лизингга олинган мелиоратив техникаларга керакли бўлган эҳтиёт қисмлар билан асосий ва ҳудудий филлиаллардаги омборхоналарни тўлдириш ҳамда Республикадаги мавжуд давлат унитар корхонаси ва ирригация тизими бошқармаларининг эҳтиёжлари асосида арзон ва сифатли эҳтиёт қисмлар ва мойлаш маҳсулотларини етказиб бериш бўйича бир қатор ижобий ишларни амалга ошириш режалаштирилган. Ўзаро савол-жавоб тарзида ўтказилган маъруза талабаларда катта таассурот қолдирди

Встреча студентов 4 курса
Согласно плану организации проблемных лекций с руководителями и специалистами промышленных предприятий студенты 4 курса направления «Механизации водохозяйственных и мелиоративных работ» факультета механизации гидромелиоративных работ встретились начальником отдела сервиса и мониторинга ООО «Мелиомашлизингсервис» Н.И.Алабергановым. Н.И. Аллаберганов проинформировал студентов об основных тенденциях и направлениях развития лизинга в 2019 году и о работе, проводимой ООО «Мелиомашлизингсервис».
Главой нашего государства 6 октября 2017 года подписано постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности государственного унитарного предприятия «Узмелиомашлизинг». Усовершенствована структура, ГЛК “Узмелиомашлизинг” преобразован в ГУП “Узмелиомашлизинг”. Сферой деятельности ГУП «Узмелиомашлизинг» является закупка и передача лизингополучателям по их заявкам современных мелиоративной и иной техники, машин, оборудования и других средств механизации в лизинг. Общество с ограниченной ответственностью расширяет свою деятельность для пополнения складов в основных и региональных филиалах необходимыми запасными частями для арендуемого оборудования из зарубежных стран, а также действующих государственных унитарных предприятий в республике по поставке дешевых и качественных запасных частей и смазочных материалов с учетом потребностей систем орошения и управления. Встреча оставила большое впечатление у студентов.