Бешта ташаббус амалда
Президентимиз Ш.М.Мирзиёев томонидан илгари сурилаётган “Ёшлар маънавиятини юксалтириш, уларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш бўйича” “Ер ресурсларини бошқариш” факультетида амалга оширилаётган ишларга эътибор давр талаби. “Ер ресурсларини бошқариш” факультети 2-курс 10-гуруҳ талабалари “Ердан фойдаланиш” кафедраси ассистенти Б.Халилова бошчилигида 5 та муҳим ташаббус бўйича бўш вақтларини мазмунли ўтказмоқдалар.
Биринчи ташаббус юзасидан ёшларнинг мусиқа, рассомчилик, адабиёт, театр ва санъатнинг бошқа турларига қизиқишларини ошириш, истеъдодини юзага чиқариш мақсадида талабалар Амир Темур музейига ва рассомчилик санъатини тарғиб қилиш мақсадида хиёбондаги фотосуратлар кўргазмасига ташриф буюрдилар. Сўнгра иккинчи ташаббус юзасидан ёшларни жисмоний чиниқтириш, уларнинг спорт соҳасидаги қобилиятини намоён қилишлари учун зарур шароитлар яратиш юзасидан 2 курс 10 гуруҳ талабаларини спортга жалб қилиш, уларни чиниқтириш мақсадида велоспорт мусобақаси кўнгилочар тарзда ташкиллаштирилди. Б.Халилова томонидан стол тенниси мусобақаси қизиқарли ва самимий тарзда ташкил этилиб спорт соғлик гарови эканлиги таъкидланди.
Учинчи ташаббус бўйича эса аҳоли ва ёшлар ўртасида компьютер технологиялари ва интернетдан самарали фойдаланишни ташкил этиш мақсадида 2-курс 10 гуруҳ талабаларига Б.Халилова томонидан Corel draw, Photo shop, Arc Gis, янги дастурларда ишлаш бўйича тушунтиришлар берилди. Тўртинчи ташаббус ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилиш юзасидан Ёшлар ўртасида китобхонликни тарғиб қилиш мақсадида ўқишдан бўш вақтларида “Китоб олами” дўконига ташриф буюрдилар ва ўзларини қизиқтирган китобларни харид қилдилар. Бешинчи ташаббус Хотин-қизларни иш билан таъминлаш. Хотин-қизларни тадбиркорликка қизиқтириш, шахсий ташаббускорлигини ошириш мақсадида ташкил этилган кўргазмаларга 2-курс 10-гуруҳ қизлари билан ташриф буюришди.

Пять инициатив на практике
Внимание к работе, которая проводится на факультете управления земными ресурсами по повышению духовности молодежи, осмысленной организации их досуга, предложенная президентом Ш.М.Мирзиёевым, является требованием времени. Студенты 2-курса 10 группы факультета управления земельными ресурсами под руководством ассистента кафедры землепользования Б. Халилова содержательно проводят свой досуг по пяти основным инициативам.
По первой инициативе - повышение интереса молодежи к музыке, живописи, литературе, театру и другим видам искусства - студенты посетили музей Амира Темура и выставку фотографического искусства. По второй инициативе - создание необходимых условий для физической подготовки молодежи и демонстрации своих спортивных талантов - были организованы соревнования по велоспорту, чтобы привлечь студентов 2-курса 10 группы к спорту. Б.Халилова организовала интересные соревнования по настольному теннису. Она подчеркнула, что спорт – это залог здоровья.
По третьей инициативе студентам 2-курса 10 группы Б.Халиловой были даны разъяснения по работе с новыми программами для эффективного использования компьютерных технологий Corel draw, Photo shop, Arc Gis и Интернета среди молодежи. По четвертой инициативе - повышение духовности среди молодежи, широкое распространение читательской аудитории - студенты посетили магазин «Книжный мир» в свободное от учебы время и купили интересующие их книги. По пятой инициативе - обеспечение занятости женщин - группа девушек 2-курса 10 группы посетила выставки, организованные с целью привлечения студенток к предпринимательству и повышению их индивидуальной инициативы.