Илмий-техник марказидаги илмий тадқиқот ишлари
“Қишоқ ва сув хўжалигин энергия тъминоти” факультети 5430500-Қишлоқ ва сув хўжалигида энергия таъминоти таълим йўналиши 2 курс 202 гуруҳ талабаларига 2020 йил 27 феврал куни соат 8-30 да В-корпус 602-хонада “Электротехнологиялар ва электр жиҳозларидан фойдаланиш” кафедраси таклифига кўра “Ўзбекенерго” АЖ “Илмий-техник маркази” МЧЖ Илмий тадқиқот ишлари бўйича директор ўринбосари т.ф.д., профессор О.Ишназаровнинг “Илмий-техник марказидаги илмий тадқиқот ишлари” мавзусида муаммоли маъруза ўтди.
О.Ишназар талабаларга «Ўзбекэнерго» АЖ илмий-техника маркази фаолиятининг асосий вазифалари ва хозирги фаолияти хақида малумот берди.
• электр энергетикани ривожлантиришнинг долзарб илмий-технологик вазифаларини ҳал этишга йўналтирилган ишланмалар ва амалий илмий тадқиқотларни олиб бориш;
• электр энергетика соҳасида истиқболли маҳаллий ишланмаларни, шунингдек илғор хорижий технологиялар ва ускуналарни апробация қилиш, синаб кўриш ва амалиётга татбиқ этишдан иборат эканлигини атиб ўтди.
• республикада электр энергетикани янада барқарор ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва бунинг асосида электр энергетикани, жумладан, қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишни жадал кенгайтириш ҳисобига ўрта ва узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган модернизациялаш ва ривожлантириш дастурларининг лойиҳаларини тайёрлаш;
• истеъмолчилар томонидан йўл қўйилаётган нобудгарчиликларни камайтириш, электр энергияни узатиш ва тақсимлаш технологияларини такомиллаштириш ҳисобига иқтисодиётда энергия самарадорлигини ошириш ва энергия сарфини қисқартириш ҳолатини чуқур ўрганиш ҳамда шулар юзасидан янги таклифлар ишлаб чиқиш.
Марказда 5 та илмий-тадқиқот лабораторияси фаолият олиб бормақда ва ҳар бир лабораторияда Ўзбекистондаги энергетиканинг рўли ва ундаги муаммоларни ечиш билан шуғилланишдан иборатдир.
• “Электр станциялари ва тармоқлари” илмий лабораторияси.
• “Энергетикада электромеханика ва технологик ускуналар” илмий лабораторияси
• “Энергия самарадорлиги ва энергия тежаш” илмий лабораторияси.
• “Қайта тикланадиган энергия манбалари” илмий лабораторияси
• “Энергетикада ахборот коммуникация технологиялари” илмий лабораториялари фаолияти ҳақида
Профессор О.Ишназар томонидан ўтилган муаммоли маъруза қизиқарли ва савол жавобларга бой бўлди. Талабалар ўзларини қизиқтирган саволлар мтахассис томонидан етарлича жавоблар олишди.

Научно-исследовательская работа в Научно-техническом центре
27 февраля 2020 года 8-30 в корпусе «В» 602-аудитории по приглашению кафедры использование электротехнологий и электроприборов заместитель директора по Научно-исследовательской работе Научно-технического центра АО «Узбекэнерго», д.т.н., профессор О. Ишназаров провел проблемную лекцию на тему «Научно-исследовательская работа в Научно-техническом центре» для студентов 2 курса 202 группы направления образования «Энергоснабжение сельского и водного хозяйства».
О. Ишназаров проинформировал студентов об основных направлениях деятельности и текущей деятельности научно-технического центра АО «Узбекэнерго»:
- проведение разработок и практических научных исследований, направленных на решение актуальных научно-технологических проблем развития электроэнергетики;
- апробация передовых отечественных разработок в области электроэнергетики, а также передовых зарубежных технологий и оборудования; тестирование и внедрение;
- разработка стратегии устойчивого развития электроэнергетики в республике и на ее основе подготовка проектов программ модернизации и развития на среднесрочную и долгосрочную перспективу за счет ускоренного развития использования электроэнергии, в том числе возобновляемых источников энергии;
- более глубокое изучение состояния энергоэффективности и снижения энергопотребления в экономике, совершенствования технологий передачи и распределения электроэнергии и разработки новых предложений.
В центре действуют 5 научно-исследовательских лабораторий, каждая из которых ориентирована на роль энергетики в Узбекистане и пути ее решения.
- Научная лаборатория «Электростанции и сети».
- Научная лаборатория «Электромеханика и технологическое оборудование в энергетике»
- Научно-исследовательская лаборатория «Энергоэффективность и энергосбережение»
- Научно-исследовательская лаборатория «Возобновляемые источники энергии».
- О деятельности научных лабораторий «Информационные и коммуникационные технологии в энергетике»
Проблемная лекция профессора О. Ишназара была интересной и содержательной. Студенты получили ответы на все вопросы.